ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

تندروها سوار بر موج نارضایتی مردم

تاریخ درج : چهارشنبه ۴ دی ۱۳۹۸
«نجات اقتصاد ایران» گفتمان تازه مخالفان دولت برای کسب آرای مردم است

عزمشان را برای بازگشت به بهارستان جزم کرده‌اند، دوری چهارساله از صندلی‌های قدرت پارلمانی و پاستور آن‌قدر برایشان سخت آمده است که حالا فکر تصاحب مرحله به مرحله کرسی‌های مجلس و بعد هم دولت برایشان اولویت اول و آخر باشد. این بار هم بزرگان اصولگرا را کنار زده و زیر خیمه شورای ائتلاف گرد هم آمده‌اند و قرار است با دست فرمان اقتصادی به رقابت با اصلاح‌طلبان و حتی میانه‌روهای اصولگرا برخیزند. اصولگرایانی که تا دیروز خود را با عباراتی چون اصولگراتر بودن از قدیمی ترهای این جریان جدا می‌کردند و این روزها نام جریان انقلابی را بر خود نهاده اند.

موج سواری بر نارضایتی‌های معیشتی

موج‌سواری بر «نارضایتی‌های اقتصادی و معیشتی» از سوی منتقدان سرسخت و دلواپس دولت از مدت‌ها پیش کلید زده شد، فشارهای اقتصادی ناشی از اوج گرفتن تحریم‌های آمریکا علیه ایران و پایین‌آمدن درآمدهای ایران از محل فروش نفت اگر برای مردم سختی معیشتی به همراه داشت، برای مخالفان و منتقدان دولت فرصتی فراهم ساخت تا با تکیه بر آن هم حملات به دولتمردان و مجلسی ها را افزایش دهند و برای آتش نارضایتی ها هیزم بیشتری فراهم آورند، هم استراتژی خود برای ورود به انتخابات ۹۸ را بر همان مبنا طراحی کنند. آنچنان که حتی این روزها از نام گفتمانشان هم رونمایی کردند؛ «نجات اقتصاد ایران» سناریویی که طیف‌های نزدیک به سعید جلیلی، محمدباقر قالیباف، حداد عادل، محسن رضایی، پایداری‌ها و ...درپیش گرفته شده است، البته مربوط به امروز نیست و از ماه‌ها قبل کلیدواژه های مورد استفاده آنها در سخنرانی ها و مصاحبه ها نشان از آن داشت که قرار است این‌بار با تکیه بر نارضایتی‌های معیشتی مردم، آرا  را به سبدهای کاندیداهای موردنظرشان در انتخابات مجلس روانه کنند. به گزارش خبرآنلاین، آنچنان که در تازه ترین مورد، غلامعلی حدادعادل از جایگاه ریاست شورای ائتلاف بازهم دولت و مجلس را مخاطب حملات تند و تیز خود قرار داده و گفته است:«در حال حاضر مشکل اصلی کشور بحث اقتصاد و معیشت است. در موضوع اقتصادی، مهم ترین مشکل مردم، تورم، بیکاری، تبعیض و تهیه مسکن است.نظرسنجی‌های انجام شده از سوی مراکز معتبر داخلی حکایت از نارضایتی مردم از دولت و مجلس دارد. انتقاد ما در درجه اول متوجه جریانی است که این دولت و مجلس را با پشتیبانی خود سرکار آورده و حالا نیز پاسخگوی عملکردش نیست.»اما این تنها حدادعادل نیست که در اظهارات خود نگاه سلبی این شورا در انتخابات پیش رو را به نمایش می گذارد، انتقادات پی در پی دیگر چهره‌های نزدیک به این شورا چون قالیباف، جلیلی، محسن رضایی و... حکایت از آن دارد که اصولگرایانی که ذیل شورای ائتلاف حرکت می کنند بی آنکه اشاره ای به برنامه های خود برای حل و فصل مشکلات معیشتی فعلی داشته باشند، با همان نگاه سلبی در تلاش‌اند سبد خود را  از آرای ناراضیان وضع موجود پر کنند.

عیدانه‌ای که به عزا  بدل شد

در این میان پرداختن به دغدغه‌‌های معیشتی این قسم از اصولگرایان بدون اشاره به عملکرد آنها خاصه آن زمانی که در قدرت حضور داشتند، خالی از لطف نیست. چه آنکه تنها در یک نمونه در مجلس هفتم که اکثریت آن در اختیار این طیف از اصولگرایان بود، برخی از همین افراد دغدغه‌مند با طرح دولت اصلاحات برای افزایش پلکانی قیمت بنزین و به حداقل رساندن فشار بر مردم مخالفت کردند و با مسکوت گذاشتن طرح دولت وقت، قانونی را تحت عنوان «طرح تثبیت قیمت‌ها» مصوب کردند تا به قول خودشان مانع از فشار اقتصادی بر مردم شوند و آن را «عیدانه‌ای» به ملت ایران دانستند. طرحی که اگر اجرای آن متوقف نمی‌شد، شاید دولت روحانی مجبور نمی شد یک باره به افزایش قیمت بنزین روی آورد و شاید اتفاقات تلخ آبان ماه رقم نمی‌خورد.

دست خالی تندروها برای اصلاحات اقتصادی

این طیف از اصولگرایان گرچه با موج‌سواری بر نارضایتی‌ها در تلاش برای رأی آوری هستند، اما پرسشی که اکنون مطرح می‌شود، آن است که در دوره تحریم‌های نفتی علیه ایران و کسری بودجه ای که بدون شک دولت با آن روبه‌رو خواهد شد، منابع لازم برای نجات اقتصاد ایران قرار است از چه محلی تامین شود؟ چه برنامه‌ای برای نجات اقتصاد ایران وجود دارد که از هیچ کدام آن رونمایی نمی‌کنند؟ جدا از درآمدهای نفتی که کاهش آن این شعار را می تواند با چالش روبه‌رو کند، یکی از شیوه‌های بازگرداندن رونق به کسب‌وکارها و کاهش میزان بیکاری که در اقتصاد امروز اصلی پذیرفته شده است، ورود سرمایه‌های خارجی به کشورهاست. منبعی عظیم از ثروت که می‌تواند در کنار صنایع داخلی و با ایجاد فضای رقابتی، رونق تولید و ثبات آن را کشور تضمین کند و نرخ بیکاری را به طور محسوس کاهش دهد. چنانکه در برنامه ششم توسعه اقتصادی نیز مقرر شد در جهت نیل به رشد اقتصادی 8درصدی، ۲۰ تا ۲۲ درصد از سرمایه‌گذاری‌های لازم از منابع خارجی تامین شود که بنابر گزارش روزنامه ایران این مبلغ سالانه ۴۵ میلیارد دلار پیش‌بینی شده است. رویکردی که می‌تواند بخش عمده‌ای از نیاز کشور به منابع درآمدهای نفتی را برای رونق تولید و کاهش تورم و بیکاری تامین کند. با این حال، نیروهای نواصولگرا این نگاه به جذب سرمایه گذاری خارجی را، «تجلی فرهنگ غرب‌گرا» و «گرایش به اقتصاد غربی» می دانند، اما بازهم مشخص نمی‌کنند با چه مبانی نظری می‌خواهند تجارت بین‌الملل را که کارکرد آن در کاهش نرخ بیکاری و فقر کشورها به اثبات رسیده، کنار بگذارند و بدون آنکه مراودات تجاری با غرب داشته باشند و در زمانی که خبری از پول نفت هم نیست، اقتصاد را سامان دهند.

گروگان‌گیری اقتصاد ایران با منافع جناحی 

حتی اگر منظور این تفکر سیاسی چرخش به شرق باشد باید به آنها یادآور شد که همین رویکرد هم در این شرایط که لوایح مرتبط با FATF مدت‌هاست در مجمع تشخیص و به دلیل برخی سنگ‌اندازی‌های هم‌مسلکان این طیف از اصولگرایان مسکوت مانده است و به تصویب نمی رسد، سدی مهم برای مراودات تجاری ایران حتی با هند و چین است. آنچنان که غلامرضا انصاری، معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه در گفت‌و گویی با اعتماد هشدار داده است: «کشورهایی که حتی از چین هم با ما دوست‌تر هستند، به ما اعلام کرده‌اند که پس از عبور از این ضرب‌الاجل نمی‌توانند هیچ‌گونه نقل و انتقال بانکی با ما انجام دهند، اعم از اینکه بانکی در تحریم باشد یا نباشد.» لوایحی که اولین‌بار در دولت محمود احمدی‌نژاد به تصویب رسید و سعید جلیلی، بر ضرورت اجرا و منافع آن برای کشور تاکید ورزید. با این حال گویی این جناح سیاسی نمی‌خواهد تصویب این لایحه در دولت روحانی انجام شود و قصد دارد تا زمانی که خود به قدرت می‌رسد آن را تصویب کند و از شیرینی آن بهره مند شود. 

«دوقطبی سازی» برای کسب رای

به‌نظر می‌رسد نواصولگرایان قرار است با سوارشدن بر موج نارضایتی‌های مردم از یک سو و ایجاد دوقطبی‌های کاذبی چون «جریان انقلابـــــی و غیرانقلابی»، «جریان اسلام‌گرا و غیراسلام‌گرا» و... بدون ارائه یک برنامه مشخص برای نجات اقتصاد ایران توسط مجلس یازدهم بازی انتخابات را به سود خود به پایان ببرند.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/104950

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی