ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

تنها چندروز پس از برگزاری کنگره بزرگ بررسی شخصیت والای حضرت علی (ع) در اصفهان و چاپ حدود 80 کتاب درباره ایشان، چهل وهفتمین جلسه کتابخوانی بیمارستان دوستدار کتاب شهیدیثربی کاشان روز اول بهمن ماه با نقدوبررسی تقی حجازی‌راد ازکتاب «امام علی، صدای عدالت ان

تاریخ درج : پنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸
شماره روزنامه: 
جرج جرداق اول مجذوب شد، سپس نوشت

 

نازنین صادقی

تنها چندروز پس از برگزاری کنگره بزرگ بررسی شخصیت والای حضرت علی (ع) در اصفهان و چاپ حدود 80 کتاب درباره ایشان، چهل وهفتمین  جلسه کتابخوانی بیمارستان دوستدار کتاب شهیدیثربی کاشان روز اول بهمن ماه با نقدوبررسی تقی حجازی‌راد ازکتاب  «امام علی، صدای عدالت انسانی»نوشته جرج جرداق برگزار شد. این اثر ترجمه کتاب «الامام علی صوة العدالة الانسانیه» و درباره شخصیت والای امیرالمومنین(ع) از زبان یک نویسنده مسیحی است که توسط سیدهادی خسروشاهی، ترجمه و توضیحاتی به آن اضافه شده است. این مجموعه در 2 جلد، که اولی جلد  1 و 2 و بعدی 3، 4 و 5 را شامل می شود توسط انتشارات امام عصر (عج) به چاپ رسیده است. یک جلد از کتاب را سید صدرالدین بلاغی ترجمه کرد، ولی به چاپ نرسید، ترجمه دیگری نیز ابوالحسن شعرانی ترجمه کرد. اما کامل ترین ترجمه توسط سید هادی خسروشاهی منتشر شده است. نویسنده این کتاب 50 سال پس از انتشار کتاب گفته است  در این روزگار نیاز به امام علی(ع) و باورها و مواضع و نقش انسانی و بزرگ و عظیم او و امثال او، از بزرگان حقیقت و توجه به انسان بیش از نیاز هر زمان و دوران دیگری به علی(ع) و امثال اوست. این موضوع را هر انسانی که وجدان بیدار و درک درستی داشته باشد و به امور خواص و عوام به نیکی نظر کند درمی‌یابد. فرق نمی‌کند که این فرد به جهت عقاید و عاداتش از کدام گروه از انسان‌ها باشد و از کدام ملیت باشد و در کجا زندگی کند. جرج جرداق همچنین درباره راز عدم نوشتن درباره شخصیت دیگری غیر از علی چنین می‌گوید: «عده‌ای از مردم کشورهای حوزه خلیج فارس و مصر به من پیشنهاد می‌کردند که مثلا در مورد عمر یا دیگران بنویسم... اما من نپذیرفتم، نه به این خاطر که بخواهم بگویم عمر  یا کس دیگری بد است نه اصلا اینطور نبود، بلکه من پس از علی (ع) کسی را شایسته نوشتن ندیدم و تصمیم گرفتم که جز در مورد علی ننویسم.... انقلاب علی (ع) انقلاب انسانی، اجتماعی، فکری و فرهنگی بود و در آن بین دو جبهه فسق و قتل و قاچاق انسان و برده و مرگ از یک طرف و جبهه دین و رحمت و عدالت و انسانیت و آزادی و حیات فاصله‌های زیادی بود. موظف شدم جبهه علی را که خالص‌ترین جبهه هاست، بررسی کنم. این جبهه راه را برای من روشن کرد و چراغ راهم شد. 

تقی حجازی راد،منتقد این جلسه در ابتدای این نشست گفت: کتاب  «امام علی صدای عدالت انسانی» را نیم قرن پیش، «جرج سمعان جرداق»، پژوهشگر مسیحی اهل لبنان تالیف و در بیروت منتشر کرد. نشر این کتاب از سوی یک پژوهشگر مسیحی، با استقبال عجیبی در سراسر جهان اسلام روبه رو شد و با ترجمه و توضیحات سیدهادی خسروشاهی خواندن آن برای فارسی زبانان نیز تجربه شد. 

او در ادامه خاطرنشان کرد:این کتاب در 5 جلد با عناوین زیر نگاشته شده‌است:«علی و حقوق بشر» شامل 256 صفحه مروری بر اوضاع سرزمین حجاز، و خاندان وی، معرفی ویژگی‌های عبادی، اخلاقی و رفتاری و علمی و نهایتا بررسی عهدنامه مالک اشترمی شود.جلد دوم این کتاب با عنوان «علی و انقلاب فرانسه» شامل 256 صفحه است که در آن ضمن بررسی ریشه‌ها و علل و تاریخ انقلاب فرانسه، دیدگاه‌ها و مبانی امام علی نیز بررسی و با یکدیگر مقایسه شده‌ و نهایتا نتیجه‌گیری شده‌ که دیدگاه‌های وی در برگیرنده مبانی چهارگانه انقلاب فرانسه ‌است. عنوان جلد سوم این مجموعه «علی و سقراط» و شامل 239 صفحه است که ظاهرا 77 صفحه ادامه مجلد دوم بوده و برای تناسب حجم در جلد سوم ارائه شده‌است. نویسنده دیدگاه‌های سقراط و علی را ارائه کرده ‌ است.

حجازی‌راد ادامه داد: «علی و دوران زندگانی‌اش» عنوان جلد چهارم از این مجموعه است. این جلد شامل 254صفحه است و  به بررسی و معرفی دو تیره اموی و هاشمی که هر دو از قریش هستند می‌پردازد و ضمن ارائه رویدادهای دوران عثمان و قتل او، رویدادهای دوران خلافت علی و سپس  روزهای آخر زندگانی وی را بررسی می‌کند. پنجمین جلد از این مجموعه با عنوان «علی و قومیت عربی» است که شامل 270 صفحه در بر گیرنده دیدگاه‌های آثار ابوالعلای معری، جبران خلیل جبران و میخائیل نعیمه، دیدگاه‌های مستشرقان منصف و غیر منصف درباره علی است و سپس در قسمتی با عنوان «آنچه در باره این کتاب گفته شده‌است» دیدگاه‌ها ی سایرین درباره این کتاب ارائه شده‌است.

این منتقد  افزود: شخصیت‌های برجسته‌ای از علمای اسلام نظیر آیت‌الله سیدمحسن حکیم، آیت‌الله سید محمدحسین بروجردی، علامه شیخ محمدجواد مغنیه، علامه محمدتقی جعفری و ده ها شخصیت دیگر، با ارسال پیام و نامه «جرج جرداق» را مورد تفقد قرار دادند که همین امر باعث شد نویسنده کتاب، آن را به شکل پنج جلدی و در بیش از دو هزار صفحه منتشر کند و  کتاب تاکنون ده ها بار به زبان های گوناگون ترجمه و چاپ شده است. 

او با بیان اینکه انسان امروز نیازمند فضائل اخلاقی و انسانی حضرت علی(ع) است، افزود: این کتاب می‌تواند گامی در راه شناخت و شناسایی اندیشه‌های امام در راستای ایجاد یک جامعه نوین انسانی همراه با عدل و حق باشد. این منتقد در ادامه تصریح کرد: درباره شخصیت یگانه و ممتاز پیشوای عدل‌گستران و امام اندیشه‌وران، امیرمومنان علی(ع)، آثار گوناگونی به زبان های مختلف، نگاشته شده و هر یک از زاویه ای به این اقیانوس ناپیدا کرانه، نگریسته اند.  «جرج جرداق» دانشمند مسیحی لبنانی، با مطالعه زندگی و سخنان و نیز شیوه زمامداری آن حضرت، به شدت مجذوب حضرت علی شد واین اثر را نوشت.

حجازی راد با اشاره به جمله جرداق گفت: اگر دنیای غرب شخصیتی مثل حضرت علی(ع) داشت امروز سرتاسر دنیا با برگزاری همایش و آکادمی های مختلف به ارزیابی اندیشه های او می پرداخت. او درپایان با اظهار تاسف از اینکه مسلمانان با داشتن چنین گوهر گرانبهایی، به درستی وی را ناشناخته اند، افزود: از 1400 سال پیش تاکنون متاسفانه نویسندگان نتوانسته‌اند آنطور که باید، به ابعاد مختلف زندگی حضرت علی (ع) بپردازند او را بشناسد و از اندیشه های آن حضرت استفاده شود. گفتنی است بیمارستان فوق تخصصی آیت‌الله یثربی کاشان ، نخستین بیمارستان دوستدار کتاب کشور است که هر  دو هفته یک‌بار،  سه شنبه‌ها،  جلسات کتابخوانیدر آن برگزار می شود.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/106171

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی