ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

تورم کاغذی مراسم عروسی

تاریخ درج : پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸
کدام مولفه‌های کارت عروسی گران‌تر شده است؟

سعیده غفاری / خبرنگار

برگزاری جشن عروسی هزینه‌های زیــادی مــانــنــد تـالار، گل، شیرینی، آرایشگاه و... را به دنبال دارد و یکی از این هزینه‌ها کارت عروسی است. شاید تصور شود که هزینه تهیه کارت‌عروسی چندان زیاد نیست، ولی باید گفت هزینه هر قسمت کارت عروسی یعنی کاغذ کارت، متن، نوع فونت، رنگ متن و تزئینات آن جداگانه حساب می‌شود. دراین بین، عده‌ای کارت‌های خارجی را برای مراسم خود انتخاب می‌کنند که قیمت آن‌ها به دلیل وارداتی بودن بالاست. گرانی کارت‌ عروسی موجب شده فروشگاه‌داران کارت‌‌های حراجی یا به اصطلاح از مد رفته را نیز عرضه کنند که تقاضا برای آن‌ها از سایرکارت‌ها بیشتر است.عرضه کاغذ در بازار به کمتر از نصف‌ سال گذشته رسیده و به دنبال این موضوع گرانی به بازار کارت‌های عروسی نیز سرایت کرده ‌است. از این رو پدیده جالب کارت‌‌های عروسی دیجیتالی روی کار آمده‌اند.

 

 

 

جنس کارت

کارت‌‌های عروسی اغلب از جنس گلاسه، کتان و کرافت هستند که روی آن‌ها پوششی از سلفون مات، براق یا مخملی کشیده می‌‌شود. جنس کارت عروسی تاثیر بسزایی روی قیمت آن دارد که با افزایش نرخ کاغذ، قیمت کارت عروسی چند برابر افزایش یافته است؛ برای مثال سال گذشته قیمت هر کیلوگرم کاغذ گلاسه بین 175 تا 250هزار تومان بود، درحالی که قیمت هر کیلوگرم گلاسه در سال جاری به 300 تا 360هزار تومان افزایش یافته است. کارت‌های عروسی با جنس گلاسه ارزان‌ترین نوع محسوب می‌شوند و شروع قیمت هر عدد آن‌ها از 700تومان است، ولی کارت‌های کتان و کرافت قیمت بیشتری دارند تاجایی که قیمت بعضی از مدل‌ها به 5هزار تومان نیز می‌رسد.

 

 

متن کارت

کارت‌های عروسی با سطح خام عرضه می‌شوند و انتخاب متن آن‌ها به عهده مشتری است. هرچه متن یک کارت بیشتر باشد، قیمت آن نیز افزایش می‌یابد. در این بین عده‌ای تمایل دارند متن دلخواه خود را به کارت اضافه کنند که افزودن متن دلخواه به کارت عروسی قیمت آن را گاهی تا دو برابر افزایش می‌دهد. همچنین رنگ متن کارت نیز در قیمت آن تاثیرگذار است. متن کارت با رنگ‌های مشکی، قهوه‌ای، رنگی و طلایی یا نقره‌ای چاپ می‌شود که قیمت آن‌ها به ترتیب برای هر کارت با یک متن کوتاه 150، 200 و600 تومان  است و در نهایت نرخ چاپ متن با رنگ طلاکوب و نقره‌کوب به یک‌هزار تا یک‌هزار و 200تومان می‌رسد. البته عده‌ای ترجیح می‌دهند متن کارت‌ها توسط یک خطاط دست‌نویس شود، کارت‌های عروسی با متن‌ها دست‌نویس در شمار گران‌ترین مدل‌ها قرار می‌گیرند، به طوری که هزینه دستمزد خطاط یک تا سه میلیون تومان می‌شود. چاپ نام عروس و داماد، تاریخ و آدرس مراسم بر روی پاکت، هزینه‌ای جداگانه دارد که بسته به فونت و رنگ آن مشخص می‌شود.

 

 

تزئین کارت

کــارت‌هـــای عــروســـی را مـی‌تـوان با ربان، تور، پارچه، مخمل، چرم و... تزئین کرد که انتخاب هر نوع تزئینی افزایش قیمت را به دنبال دارد؛ برای مثال قیمت یک تکه ربان دو تا چهار سانتی‌متری یا هر پاپیون، بین 50 تا 150 تومان متغیر است. هرچند کارت‌های عروسی قیمت پایین در ابعاد کوچکی طراحی می‌شوند و فضایی برای تزئین ندارند.

 

 

کارت‌های حراجی

هر سال برای کارت عروسی مد خاصی رایج می‌‌شود؛ مانند طرح روزنامه‌ای، طرح قاجاری و... که بعضی از مدل‌ها فروش خوبی ندارند و به اصطلاح روی دست فروشندگان می‌مانند. از این رو هنگامی ‌که وارد فروشگاهی برای خرید کارت عروسی می‌شوید، با محصولات حراجی یا از مد رفته روبه رو خواهید شد. میزان فروش کارت‌های عروسی از مد رفته برخلاف تصور زیاد است و مردم خرید آن‌ها را ترجیح می‌دهند، زیرا می‌توان هر کارت را بین 400 تا 900 تومان خرید. همچنین قیمت کارت‌‌های عروسی حراجی بسته به تعداد سفارش تخفیف خواهد خورد و هرچه تعداد سفارش بیشتر باشد، قیمت آن کمتر خواهد شد تاجایی که با سفارش بیش از 500عدد کارت، امکان کاهش نرخ هر عدد از 600 به 400 تومان نیز وجود دارد. کارت‌های حراجی اغلب متن دارند، ولی هزینه درج اسامی،آدرس و تاریخ مراسم جداگانه حساب می‌شود.

 

 

کارت‌های وارداتی

کارت‌های عروسی خارجی بخشی از اجناس این بازار را تشکیل می‌دهند که در شمار گران‌ترین محصولات قرار می‌گیرند. این کارت‌ها به صورت آماده وارد کشور می‌شوند. افزایش نرخ ارز بیشتر از گرانی کاغذ، روی قیمت آن‌ها تاثیر گذاشته است. کارت‌های عروسی خارجی بیشتر از کشور ترکیه وارد می‌شوند و هر عدد آن‌ها با قیمتی بین 6 تا 11 هزار تومان به فروش می‌رسد؛ برای مثال مدل‌های زیادی از کارت‌های عروسی چوبی، وارداتی هستند.

 

 

کارت دیجیتالی

کارت‌های دیجیتالی یا آنلاین، پدیده نو دربازار هستند که وجود فیزیکی ندارند، یعنی نیازی به پرداخت هزینه برای کاغذ و چاپ آن وجود ندارد و همین موضوع کاهش قیمت آن را به دنبال دارد. در کارت‌های دیجیتالی متن و نوع طراحی انتخاب می‌شود و سپس با درج اسم عروس و داماد، تاریخ و آدرس، متن مورد نظر از طریق تلگرام، اینستاگرام، ‌ایمیل یا هر روش آنلاین دیگری برای مهمانان ارسال می‌شود. طراحی کارت‌های دیجیتال حدود١٠ تا 50 هزار تومان هزینه دارد و هزینه ارسال آن بسته به روش انتخابی متفاوت است. 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/103310

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی