ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

توسعه اصفهان بر مدار 2020

تاریخ درج : پنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸
شماره روزنامه: 
شهرداران مناطق یازده، دوازده و سیزده، پروژه‌های مناطق خود برای اصفهان 2020 را برای داوران تشریح کردند

 

فرناز کلباسی

احداث باغ بستنی و گیاهان دارویی در رهنان، ایجاد کریدور سبز در حاشیه مادی‌های اصفهان و مرمت قلعه‌ای تاریخی در قلب ناژوان، احیای باغی بزرگ و کاروان‌سرای عهد صفوی در منطقه 12 شهر و اجرای طرح استارتاپ‌های گردشگری و شهر دوستدار کودک در منطقه 13 شهرداری اصفهان، عنوان طرح‌هایی است که در جلسه داوری پروژه‌های گردشگری اصفهان 2020 ویژه مناطق پانزده‌گانه شهرداری اصفهان و ناژوان از سوی شهرداران و مدیران این مناطق ارائه و از سوی داوران بررسی شد.

طرح «اصفهان 2020» با محوریت نقش‌آفرینی قدرتمندتر اصفهان در سه حوزه میراث فرهنگی، هنر و گردشگری در سال جاری از سوی شورای اسلامی شهر اصفهان تصویب شد. در راستای اجرای این طرح، طرحی با عنوان پروژه‌های محرک توسعه در مناطق پانزده‌گانه شهرداری اصفهان و ناژوان ارائه و تصویب شد تا طی آن هر منطقه از شهر در حوزه‌هایی همچون ساماندهی معابر، احیای بافت‌های فرسوده و... گام بردارد. در این طرح همچنین زنده‌سازی پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های هر منطقه در نظر گرفته شد تا مجموع این امکانات در قالب طرح اصفهان 2020 بتواند منجر به توزیع گردشگر در تمامی مناطق شهر و به دنبال آن تقسیم عواید صنعت گردشگری میان آنها شود. در همین راستا، جلسه داوری پروژه‌های گردشگری اصفهان 2020 ویژه مناطق پانزده‌گانه شهرداری اصفهان و ناژوان روز یکم بهمن‌ماه برگزار شد تا شهرداران مناطق رهنان، دوازده و سیزده شهرداری اصفهان و همچنین مدیر مجموعه ناژوان به ارائه طرح‌های خود بپردازند تا از سوی داوران حاضر مورد بررسی قرار گیرد. دکتر ناصر مشهدی‌زاده از مدیران پیش‌کسوت شهرسازی، دکتر محمدرضا قانعی از معماران صاحب نام شهر که مدیریت پروژه بزرگ بازآفرینی رشت را هم برعهده داشته، نصیر ملت رئیس کمیسیون اقتصادی، حقوقی و گردشگری شورای اسلامی‌شهر اصفهان و دکتر محمد زاهدی عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور اصفهان و سید احمد حسینی نیا معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان داوری طرح‌های ارائه شده را برعهده داشتند.

 رهنان صاحب باغ بستنی و گیاهان دارویی می‌شود؟

جلسه با ارائه طرحی از سوی حمید اشرفی، شهردار رهنان، آغاز شد. او ضمن نمایش نقشه‌ای از موقعیت جغرافیایی محله رهنان که از محله‌های تاریخی و قدیمی اصفهان است، توضیحاتی را درخصوص تاریخ و اهمیت این محله برای حاضران بیان و تاکید کرد که اقدامات شهرداری این منطقه در راستای صیانت از بافت تاریخی و گردشگری آن است و در همین زمینه هم پیشنهاد می‌کنیم در پهنه‌ای 52 هزار متری روبه‌روی پارک مدافعان حرم رهنان، باغ بستنی و گیاهان دارویی احداث کنیم. شهردار رهنان توجه حضار را به شهرت و محبوبیت بستنی رهنان جلب و تاکید کرد که مغازه‌های بستنی‌فروشی رهنان در تمام ایام هفته شلوغ است و می‌توان از این ظرفیت در جهت احداث باغ بستنی استفاده کرد.

اشرفی همچنین به تعریف مسیر گردشگری رهنان پرداخت و شرح داد که در این مسیر هتل رستوران سنتی، نانوایی سنتی (با تاکید بر اینکه نان رهنان نیز از قدیم محبوبیت خاصی داشته)، کارگاه‌ها و مغازه‌های صنایع‌دستی، آمفی‌‌تئاتر مهتاب، حمام سنتی رهنان، طبیب‌خانه و غریب‌خانه (غریب خانه از قدیم مکانی برای اسکان مسافران در کنار مسجد بوده است) و مسجد جامع رهنان از اجزای اصلی این مسیر است که به طور جدی به استفاده از ظرفیت‌های آن پرداخته و با استقبال گردشگران مواجه شده است.

 حمام رهنان را «حمام» کنید گردشگری منطقه زیر و رو می‌شود

پس از آن نوبت به بررسی این طرح از سوی داوران رسید. نصیر ملت پرسید در حالی که رهنان از یک مسیر گردشگری شناخته‌شده برخوردار است، آیا احداث باغ بستنی و گیاهان دارویی در مکانی دور از این مسیر، می‌تواند گردشگری را که شاید تنها چند ساعت فرصت ماندن در این محله را داشته باشد، از آن سوی محل به این باغ بکشاند؟

محمدرضا قانعی نیز با تاکید بر اهمیت هویت در نگرش نوین شهرسازی، مطرح کرد که آیا بهتر نیست کمترین میزان مداخله را در هویت محله رهنان داشته و با سنجش دقیق موقعیت این محله با اصفهان، اجازه بدهیم بخش خصوصی و مردم خودشان این امور را پیش ببرند؟

او تاکید کرد که نباید آنچه در دنیا در حوزه شهرسازی رخ می‌دهد، بدون در نظر گرفتن موقعیت شهر و محله خودمان کپی کنیم و غافل از اینکه چقدر در هویت و بافت محله مداخله نادرست کرده‌ایم، به اجرای آن بپردازیم.

محمد زاهدی اما توجه حاضران را به موضوعی در خصوص اهمیت جایگاه حمام سنتی رهنان جلب کرد و شرح داد که با در نظر داشتن این موضوع که گردشگری در وهله نخست، پرکردن اوقات فراغت مردم است، معتقداست اگر حمام سنتی رهنان کارکرد خود را به عنوان یک حمام بازیابد، قادر است به تنهایی گردشگری این محله را زیر و رو کند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه بازگرداندن یک حمام قدیمی به کارکرد اصلی‌اش نسبت به تبدیل آن به موزه یا گالری و ... اولویت دارد، تاکید کرد که امروز در اصفهان دو یا سه حمام سنتی وجود دارد که مردم از آن استقبال خوبی می‌کنند. اگر حمام رهنان هم بتواند واقعا یک حمام باشد، مطمئنا می‌تواند مردم را در اوقات مختلف هفته به سوی خود بکشاند.

حفظ طبیعت در ناژوان حرف اول را می زند

پس از آن نوبت به مدیر مجموعه ناژوان رسید تا به بیان ایده‌هایی در خصوص پروژه‌های محرک توسعه در منطقه رهنان بپردازد.

سیدرسول‌هاشمیان طرحی را مبنی بر احداث گلستان پارک ارائه کرد و با نمایش تصاویری از گلستان پارک‌های شهرهای معروف دنیا توضیح داد که در این طرح، در زمین بزرگی که تحت تملک مجموعه ناژوان قرار دارد، در فضایی مشخص بر اساس طرح و نقشه فرش ایرانی و با استفاده از انواع گل‌های رنگین هر فصل، گلستانی ارائه می‌شود که تماشای آن برای بازدیدکنندگان بسیار جذاب خواهد بود.

احیا و مرمت قلعه ملک صالحی که بخش اعظم آن در محدوده مالکیت این مجموعه قرار دارد، طرح دیگری بود که از سوی مدیریت ناژوان ارائه شد.‌هاشمیان همچنین به ارائه طرح کریدور سبز پرداخت. او شرح داد که به طور کلی 52 کیلومتر مادی در اختیار ناژوان قرار دارد که می‌توانند به عنوان مسیر گردشگری مورد استفاده قرار گیرند؛ همچنین دو قطعه زمین 11 هزار متری در شمال رودخانه زاینده‌رود تحت تملک این مجموعه قرار دارد که می‌توان برای استفاده از ظرفیت آنها برنامه‌ریزی کرد.

نوبت به تحلیل و بررسی طرح‌های ارائه‌شده در خصوص ناژوان که رسید، نصیر ملت تاکید کرد که ناژوان ظرفیت‌هایی بسیار فراتر از این دارد و انتظارمان این است که یک مسیر گردشگری مشخص در این محور تعریف شود.

اما حجم نگران‌کننده ترافیک در محدوده ناژوان، موضوعی بود که از سوی داوران مورد تاکید قرار گرفت. محمدرضا قانعی با اشاره به این معضل، گفت که ناژوان از ظرفیت‌های طبیعی و محیط‌زیستی بسیار ارزشمندی برخوردار است که متاسفانه در طی زمان بسیاری از آنها را از دست داده‌ایم.

 او بر مداخله‌نکردن در این محدوده تاکید کرد و شرح داد که قرار نیست طرحی بریزیم که جمعیتی فراتر از ظرفیت ناژوان را به آنجا بکشانیم و موجبات تخریب طبیعت را فراهم کنیم.

قانعی ساماندهی ناژوان در حد ارائه خدماتی معمولی برای گردشگران را کافی دانست و بر صیانت از محیط طبیعی آن تاکید کرد.

ناصر مشهدی‌زاده نیز ناژوان را نمونه‌ای از آثاری دانست که در دنیا با نام چشم‌انداز‌های محافظت شده شناخته می‌شوند. او تاکید کرد که نوع برخورد با چنین سرمایه‌هایی باید دقیق باشد و فقط برنامه‌هایی برای ساماندهی و تداوم آنها ارائه شود؛ چنانکه تعبیه انواع جاذبه‌ها در این مکان‌ها موجبات تخریب آنها را فراهم می‌کند.

این صاحب‌نظر حوزه شهرسازی اجرای هر طرح مرتبط با طبیعت در ناژوان را به دلیل هم‌خوانی با ساختار این منطقه قابل دفاع و ارزشمند دانست و تاکید کرد که مرمت این قلعه قدیمی نیز اقدامی بسیار بزرگ و باارزش خواهد بود.

نگرانی درباره حجم ترافیک سنگین منطقه ناژوان، موضوع سخنان محمد زاهدی نیز قرار گرفت. 

این مدرس دانشگاه درباره نحوه ساماندهی طرح‌های مذکور در ناژوان نیز پرسش‌هایی مطرح کرد و گفت که قرار نیست بیشتر از این مردم و ماشین‌هایشان را به ناژوانی بکشانیم که به دلیل طبیعی بودن ساختارش، قابلیت احداث پارکینگ را هم در آن نداریم.

 احیای یک باغ ایرانی 36 هکتاری

پس از ناژوان، نوبت به منطقه 12 شهرداری اصفهان رسید تا شهردارش در خصوص طرح‌های مد نظر در این منطقه سخن بگوید.

علی باقری با تاکید بر اینکه منطقه تحت مدیریتش منطقه‌ای نوساز به شمار می‌آید، دو پیشنهادِ احیای باغ ایرانی و احیای کاروان‌سرای انوشیروان در این منطقه را به داوران حاضر در جلسه ارائه کرد. او شرح داد که باغی با مساحت 36 هکتار که در حال حاضر 30 هکتار آن در تملک شهرداری است و مملو از درختان کاج بوده و سه حلقه چاه آب نیز برای آبیاری‌اش در اختیار است، می‌تواند احیا،و ضمن زنده نگه داشتن الگوی باغ ایرانی به جاذبه‌ای گردشگری برای این منطقه تبدیل شود.

احیای کاروان‌سرای انوشیروان طرح دیگری بود که شهردار منطقه 12 آن را متعلق به دوران صفوی و ثبت شــده در فــهــرست آثار ملی دانست و گفت که بخشی از این کاروان‌سرا که در ضلع شرقی میدان استقلال (دانــشـــگاه صــنــعــتی) قــرار دارد، در تــمــلــک اداره اوقــاف، بــخــشی دیگر متعلق به استانداری و بخشی دیگر از آن شهرداری است که درحال‌حاضر مکانی برای اسکان متکدیان شده است.

نوبت به تحلیل و بررسی این دو طرح که رسید، محمد زاهدی به این نکته اشاره کرد که این دو طرح در مسیر خروجی شهر اصفهان قرار دارد،  نه در مسیر ورودی و همین مسئله می‌تواند برای تأمین حجم گردشگران نگران‌کننده باشد.

او از احیای کاروان‌سرای مادرشاه در قالب رستوران، کافه، مغازه و... در خارج از شهر اصفهان یاد کرد و آن را پروژه‌ای شکست‌خورده دانست؛ چراکه به عقیده او مردم برای گذران اوقات فراغت ترجیح می‌دهند این همه راه از شهر خارج نشوند؛ به خصوص که گران‌شدن نرخ بنزین می‌تواند مانعی بر سر راه چنین پروژه‌هایی باشد.محمد شرفا، شهردار منطقه 13 اصفهان، نیز در این جلسه استارتاپ‌های گردشگری کشاورزی و شهر دوستدار کودک را دو طرح قابل اجرا در یکی از نواحی منطقه تحت مدیریتش در قائمیه و دستگرد دانست و تاکید کرد که این ناحیه ضمن برخورداری از ظرفیت‌های قابل توجه در حوزه گردشگری قادر است فرصت خوبی را برای اجرای طــرح‌هــای مــحــرک تــوســعــه ایــجــاد کند. 

او بهترین طرح در بازه زمانی کوتاه برای این منطقه را استفاده از زمین‌های بزرگی دانست که در کنار پارک زمزم و جهاد کشاورزی قرار دارد.شهردار منطقه 13 اصفهان ایجاد ترمینال جنوب غرب در کریدور مهم منطقه و جنوب غرب شهر اصفهان را که با مترو و بی آر تی نیز تلاقی دارد از دیگر طرح‌های قابل توجه در این منطقه دانست.  

url : http://www.isfahanziba.ir/node/106131

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی