ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

تکانه تابستانی مسکن

تاریخ درج : سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 
نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک تهران می گوید تابستان امسال شاهد رشد 10 درصدی قیمت مسکن خواهیم بود مینا ایزدی

مینا ایزدی

 

 

 

تاثیرخروج آمریکا از برجام بر بازار مسکن چندان محسوس نیست.از آنجایی که مصالح مورد استفاده در بخش مسکن از داخل تامین می شود و در این زمینه هیچ گونه وابستگی به کشورهای خارجی وجود ندارد تغییر در روابط سیاسی آمریکا با ایران روی این بخش تاثیر چندانی ندارد اما براساس تحلیل کارشناسان اقتصادی باتوجه به شرایط پیش آمده یعنی خروج آمریکا از برجام سوداگران به دنبال ایجاد سوء استفاده از وضعیت موجود و موجی در کشور هستند و این احتمال وجود دارد که همین موضوع منجر به نوسان قیمت در بخش مسکن شود.

 

 

مسکن یکی از مهم ترین بازارهای اقتصادی ایران است و همواره این نگرانی بین فعالان بخش مسکن وجود داشته که درصورت تغییر در روابط سیاسی آمریکا و ایران چه تغییر و تحولاتی در این بخش اتفاق می افتد؟ براساس پیش بینی نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک تهران در تابستان امسال شاهد رشد 10 درصدی قیمت مسکن خواهیم بود. در باره تاثیر خروج آمریکا از برجام حسام عقبایی در گفت و گو با اصفهان زیبا معتقد است خروج آمریکا از برجام و تشدید تحریم ها تاثیری در بازار مسکن ندارد چون بیش از 95 درصد تولید ساختمان در کشور با استفاده از مصالح داخلی صورت می گیرد از این رو خروج ترامپ از برجام و تغییر قیمتی ارز و طلا در قیمت مسکن تاثیرگذار نیست. حسام عقبایی می گوید: حدود 70 تا 90درصد از قیمت مسکن وابسته به زمین و مابقی نیز مربوط به ساخت است .وی تاکید می کند: خروج ترامپ از برجام در بازار مسکن تاثیرگذار نیست اما نکته اینجاست که عده ای دنبال سوداگری هستند و به دلیل نبود تعادل بین عرضه وتقاضا به دنبال ایجاد موج در کشور هستند که این موج منجر به ایجاد نوسان قیمت در بازار مسکن خواهد شد. نایب رئیس اول اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران بیان می کند: شکل گیری این موج و ایجاد نوسان قیمت را می توان در حوزه مسکن پیش بینی کرد اما با خروج ترامپ از برجام تاثیر محسوسی دربازار مسکن دیده نمی شود. عقبایی اذعان می کند: در شرایط کنونی اقتصادعمومی به سمت و سویی پیش می رود که رشد 10 درصدی  قیمت مسکن در تابستان پیش بینی می شود. وی می افزاید: با توجه به اینکه قیمت مسکن در بهمن و اسفند ماه 96 تقریبا در برخی  از نقاط کشور تا 30 درصد رشد داشته است ظرفیت افزایش بیش از تورم در شش ماهه اول سال 97 پیش بینی نمی شود.

 

 

     ظرفیت های بخش مسکن را فعال کنیم
برخی از کارشناسان اقتصاد مسکن راهکار مقابله با سیاست های آمریکا مبنی براعمال فشار برایران را تقویت بخش مسکن می دانند و به زعم آنها از آنجایی که بخش مسکن هیچ گونه وابستگی به مرزهای خارج از کشور ندارد درصورتی که ظرفیت های موجود در این بخش فعال شود اقتصاد نیز جان می گیرد. در این باره یک کارشناس اقتصاد مسکن به اصفهان زیبامی گوید: برنامه آمریکا این است که فشار اقتصادی وسیاسی را روی ایران افزایش دهد،هیئت حاکمه آمریکا در فاز نظامی و سیاسی باوجود تمامی تلاش هایی که انجام دادند نتیجه نگرفتند و درشرایط کنونی برنامه آمریکا این است که حلقه محاصره اقتصادی را روی کشور تنگ تر کنند و از این زاویه مردم ، حاکمیت و کشور را به زانو درآورد. افشین پروین پور بیان می کند: ماندن یا رفتن ترامپ از برجام تاثیری در بازار مسکن ندارد ؛ اقداماتی که توسط آمریکا انجام شد بیشتر یک شوی سیاسی بود چون اگر آمریکا از برجام خارج نمیشد همان اقداماتی را انجام می داد که با خروجش از برجام به دنبال آن است تا مبادلات پولی و خرید و فروش ها رامحدود کند و ایران نتواند به حیات اقتصادی خود ادامه دهد بنابراین ماندن یا خروج ترامپ از برجام تاثیری در بازار مسکن ندارد و می توان گفت وضعیت بخش مسکن طبق روال گذشته است. این کارشناس اقتصاد مسکن می گوید: برای مقابله با سیاست های آمریکا و به منظور اینکه سیاست های آمریکا روی فعالیت های اقتصادی تاثیری نداشته باشد باید ظرفیت های موجود در کشور فعال شوند تا اقتصاد کشور برای 10 سال آینده سرپا نگه داشته شود، رشد اقتصادی افزایش پیدا کند ، اشتغال به حدقابل قبولی برسد و تورم کنترل شود. پروین پور بیان می کند: بخش مسکن یکی از بخش هایی است که می تواند اقتصادکشوررا نجات دهد، یک سری بخش های پیشرو وجود دارد که درصورت فعال شدن به اقتصاد جان می بخشد، بخش مسکن اگر فعال شود به دنبال آن ده ها رشته صنعتی دیگر نیز فعال می شود. وی خاطرنشان می کند: مصالح مورد استفاده برای ساخت مسکن در داخل وجود دارد و برای تامین این مصالح وابستگی به خارج از مرزها وجود ندارد ضمن اینکه تقاضا برای بخش مسکن در کشور مناسب است بنابراین خروج آمریکا از برجام در بخش مسکن تاثیرگذار نیست. وی تاکید می کند: براساس محاسبات اگر سالی دو میلیون واحد مسکونی ساخته شود تا 10 سال آینده عرضه و تقاضا در بخش مسکن برابر می شود، تمامی شرایط  آماده است برای اینکه استراتژی در بخش مسکن رابه اجرا درآوریم و اگر نظام حکومتی به این نتیجه برسد که باید اقدام جدی در مقابل تحریم های اقتصادی انجام دهد می تواند از ظرفیت بخش ساخت و ساز برای برطرف کردن نیازهای خود استفاده کند. به گفته این کارشناس اقتصادمسکن، کشورهای اروپای غربی نیز در مقاطعی دچار رکود اقتصادی شدند اما در بخش مسکن تحرک ایجاد کردند تا اقتصادشان از رکود خارج شود ، بخش مسکن قادر است به تنهایی اقتصاد را از رکود خارج کند بدون اینکه وابستگی به مرزهای خارجی داشته باشد.  

url : http://www.isfahanziba.ir/node/73420

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی