ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

تکنیک‌های بهبود زندگی

تاریخ درج : پنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸
شماره روزنامه: 
با درجا زدن به جایی نمی‌رسید

تغییر و تحول باعث رشد و پیشرفت و بهبود در زندگی‌تان می‌شود و تا زمانی که در حال رکود هستید و در جا می‌زنید، به جایی نمی‌رسید. اما برای رسیدن به این هدف، تکنیک‌هایی وجود دارد که دکتر پریسا محمدی، روان‌شناس به آنها اشاره می‌کند.

آرام پیش بروید

شما به زمان نیاز دارید تا بتوانید فکر کنید و افکار خود را در زندگی فردی بازتاب دهید. اگر تمام مدت سرتان شلوغ باشد، وقت کافی برای فکر کردن به اهداف خود ندارید چه برسد به اینکه بخواهید دست به عمل بزنید و زندگی‌تان را تغییر دهید. پس ریتم زندگی خود را آرام کنید و برای تغییر در زندگی خود فضا ایجاد کنید.سعی کنید آهسته جلو روید تا در عین حال بتوانید بیش از پیش از زندگی لذت ببرید. مشغولیت‌های بی‌مورد نه تنها لذت تماشای مناظر بی‌نظیر زندگی را از شما می‌گیرند، بلکه باعث می‌شوند شما هیچ حسی نسبت به اینکه کجا هستید، به کجا می‌روید و چه کاری انجام می‌دهید، نداشته باشید.

بخواهید که تغییر کنید

برای تغییر آماده باشید. این زندگی شماست و هیچ‌کس نمی‌تواند در آن تغییر ایجاد کند مگر خود شما. اگر خودتان خواستار تغییر نباشید، هیچ‌چیز در این دنیا نمی‌تواند شما را مجبور به تغییر کند.بدین منظور در ابتدا باید برای خود انگیزه ایجاد کنید و بگویید که با ایجاد تغییر، زندگی من از شرایط فعلی بهتر خواهد شد. اصلا مهم نیست که زندگی شما تا چه اندازه خوب است. به هر حال باز هم جای پیشرفت و ترقی وجود دارد. از سوی دیگر اگر تصور می‌کنید زندگی‌تان اصلا خوب نیست، باز هم ناامید نشوید، همیشه برای بـهـبـود اوضـاع جــای امیدواری هست. به خودتان بقبولانید که همیشه توانایی ایجاد تغییرات مناسب در زندگی را دارید.

‌مسئولیت‌پذیر باشید

دیگران را به خاطر اتفاقات بدی که در زندگی‌تان رخ می‌دهد، سرزنش نکنید. انگشت سرزنش خود را به سوی خانواده، دوستان، کارفرما یا وضعیت بد اقتصادی جامعه نشانه نگیرید. خوبی و بدی در زندگی‌تان مستقیما به عملکرد فردی شما بستگی دارد. زمانی که مسئولیت این موارد را پذیرفتید، آنگاه می‌توانید انتظار ایجاد تغییرات شگرفی را در زندگی خود داشته باشید.باید تصمیم بگیریم که خودمان و نه اوضاع و احوال پیرامونمان را تغییر دهیم. با این روش می‌توانیم خیلی موثرتر عمل کنیم.

قدر خود را بدانید

در اعماق قلب هر فرد اصولی وجود دارد که به شدت به آنها معتقد است. از خود سوال کنید ارزشمندترین چیزی که در زندگی‌تان وجود دارد، چیست؟ احساس می‌کنید برای داشتن یک زندگی موفق باید چه اصولی را رعایت کنید؟ اینها ارزش‌هایی هستند که خودتان باید نسبت به آنها آگاهی داشته باشید. آنها را پیدا کنید و به خودتان یادآوری کنید.

به دنبال انگیزه باشید

ایجاد تغییر کار ساده‌ای نیست، چراکه شما باید بر سکون حاکم بر زندگی خود غلبه کنید. درست مثل یک شاتل فضایی که برای غلبه بر جاذبه‌ زمین نیاز به یک موشک پرقدرت دارد. شما هم برای غلبه بر سکون موجود در زندگی نیاز به یک منبع پرقدرت انرژی دارید. دلیل شما برای تغییر درست، همان منبع انرژی است. برای پیدا کردن این دلایل ببینید چه چیزهایی برایتان مهم هستند و به دنبال انگیزه باشید.

افکار نیرو بخش را جایگزین افکار محدودکننده کنید

افکار محدودکننده جزو بزرگ‌ترین موانعی هستند که شما را از پیشرفت در زندگی محروم می‌کنند. ابتدا باید آنها را پیدا کنید تا بعدا بتوانید بر آنها غلبه کنید. به منظور تشخیص این قبیل افکار در ذهن خود به دنبال افکاری باشید که شامل عبارات زیر هستند: من نمی‌توانم...، قادر نیستم که...، من هیچ‌وقت نتوانستم...، هیچ راهی وجود ندارد که...

هر زمان که در ذهن خود به یکی از این افکار برخوردید، آن را یادداشت کنید و یک تفکر نیروبخش را جایگزین آن کنید. در مقابل هر جمله منفی، یک جمله‌ مثبت بنویسید.

انتظارهای منطقی داشته باشید

باید از ابتدای راه، انتظارات منطقی را در ذهن خود بپرورانید. کار شما در مراحل ابتدایی به مراتب ساده‌تر است و هر‌چه جلوتر می‌روید، موانع و مشکلات هم بیشتر می‌شوند. تغییر و تحول نیازمند زمان است؛ به‌ویژه اگر بخواهید تغییرات دائمی در زندگی خود ایجاد کنید. انتظارات منطقی، شما را در شرایط سخت همچنان پابرجا نگه می‌دارند.

عادت‌های خوب را جایگزین عادت‌های بد کنید

عادت‌های بد خود را پیدا کنید و ببینید آیا عادت‌هایی هستند که همیشه شما را از اقدام کردن باز می‌دارند؟ آیا رفتارهایی هستند که باید از آنها دست بکشید؟ بهتر است لیستی از آنها تهیه کنید. سپس به جای اینکه که سعی کنید آنها را ترک کنید، یک‌سری عادت‌های مثبت برای جایگزین کردن آنها در نظر بگیرید. فرض کنید یکی از عادت‌های بد شما تماشای بیش از اندازه تلویزیون است. به جای آن شما می‌توانید مطالعه کردن را انتخاب کنید.

برای خود الگو انتخاب کنید

پیدا کردن یک الگو در زندگی کمک بزرگی در راه تعالی آرمان‌ها محسوب می‌شود. او می‌تواند شما را راهنمایی کرده و مشکلات و موانع موجود بر سر راهتان را یادآوری کند. با این کار می‌توانید در وقت و ان‍رژی خود صرفه‌جویی کنید. البته پیدا کردن مربی خوب، ساده نیست و در ابتدا شما باید به او ثابت کنید که فرد مستعد و قابلی هستید. سعی کنید در نظر او فرد مفیدی جلوه کنید. در کارها کمکش کنید تا ثابت کنید که شاگرد زرنگی هستید و این ارزش را دارید که روی شما سرمایه‌گذاری کند.

پیوسته در حرکت باشید

مسئله اصلی، آغاز کردن کار است. زمانی‌که شروع کردید، آن وقت می‌توانید با سرعت دلخواه به پیش بروید. درست مثل هل داد ماشین؛ در ابتدا باید نیروی زیادی به آن وارد کنید تا راه بیفتد، اما وقتی راه افتاد نیاز به انرژی کمتری دارد، اما در هر صورت باید حرکت کنید و به جلو به پیش روید.

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/106169

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی