ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

تکیه بر دیوارهای خشتی کویر در «اصفهک»

تاریخ درج : دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸
شماره روزنامه: 

وارد اسفند که می‌شویم هر‌کس برنامه‌ای برای تعطیلات نوروزی‌اش می‌چیند. به جز کسانی که دوست دارند این ایام را در خانه بمانند و به دید و بازدیدهای نوروزی مشغول باشند، عده‌ای هم ترجیح می‌دهند از آب و هوای خوب و دلچسب نوروز استفاده کرده و سفر کنند. اگر عضو گروه دوم هستید، می‌توانید به روستای «اصفهک» هم به عنوان یکی از مقاصد سفر در نوروز فکر کنید. روستایی که در سی‌وهشت کیلومتری طبس در نزدیکی منطقه دیهوک قرار دارد.روستای اصفهک که در زلزله شهریورماه سال 57 بخش زیادی از ساکنان خودش را از دست داد، در سال‌های اخیر توانسته دوباره سرپا بایستد و امروز به جاذبه ای گردشگرانه در قلب کویر تبدیل شود. روستایی که پس از مطرح ‌شدن بافت تاریخی آن به‌عنوان یکی از آثار ملی، توسط اهالی اش رونق گرفته و امروز می‌توان میزبان خوبی برایتان باشد. هفت‌خانه، یک مدرسه و مسجد، حمام سنتی خزینه‌دار، ایجاد یک رصدخانه و یک پژوهشکده معماری از جمله دیدنی‌های اصفهک است که در سال‌های اخیر مرمت شده و قابل‌بازدید هستند.روستای اصفهک یک تجربه ناب کوچه‌گردی را در اختیارتان می‌گذارد. بافت قدیمی‌و سنتی این روستا که پر است از خانه های کاهگلی کوچک  و بزرگ، در کنار سکوت روح نوازی که زیر آسمان شب به یک لذت عمیق جانانه مهمانتان می‌کند، فرصت خوبی است تا چند روزی از هیاهوی شهر دور شوید. آن طور که سایت گردشگری چمدان درباره روستای اصفهک نوشته: «حمام سنتی خزینه‌دار روستا با نگاهی نو پیشنهادی صرفه‌جویانه در مصرف آب است و طراحی سطل‌های زباله تفکیک‌کننده ‌تر و خشک، گامی ‌در جهت حفظ زیست بوم.اینجا با دمنوش‌ها و شربت‌های محلی پذیرایی می‌کنند و هر روز از خوراکی محلی رونمایی می‌شود. در روستا که قدم بزنید با تمام وجود بودن در یک روستا را حس می‌کنید، با تمام ویژگی‌هایش، نه اثری از لوله‌کشی و کنتور گاز هست، نه خنک‌کننده‌های آن‌چنانی. دیوارها خشت و گلی‌اند و جاده‌های منتهی به خانه‌ها سنگ‌فرش. آسمان آن‌قدر آبی است که تصویر پرنده نشسته بر لب بام انگار نقاشی است و شب‌ها دلت می‌خواهد ساعت‌ها وقت داشته باشی زل بزنی به آسمان جواهرنشان که مثل آسمان تمام کویرهای ایران دلبری می‌کند که دل برده است؛ مگر نه اینکه آن‌همه گردشگر آلمانی و فرانسوی و لهستانی و اسپانیایی دلداده‌اش شده‌اند و هنوز معطرترین سبزی‌های آن منطقه را دارد که صادر می‌شود و صنایع دستی که به همت اهالی احیا شده است.»جمع شدن دور آتش و نظاره پخت نان‌های محلی یا مشاعره و بازی‌های محلی مثل «سرشاخ» و «طناب‌کشی» از دیگر تجربه های نابی است که در زیر آسمان اصفهک انتظارتان را می‌کشند...اگر با خواندن این مطلب هوس دیدار با اصفهک به سرتان زده، لازم است بدانید امسال اصفهک می‌رود تا در مهم‌ترین نمایشگاه گردشگری دنیا (ای‌تی‌بی برلین) سر خود را بالا بگیرد و جایزه بهترین پروژه مشارکتی در حوزه گردشگری را دریافت کند و از آنچه بر آن گذشته است، ارائه دهد.

کرونا، موزه‌ها را به تعطیلی کشاند

با توجه به توصیه‌های اکید بهداشتی در شرایط کنونی و ضرورت پیشگیری مناسب از خطر ابتلا به بیماری، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌اطلاعیه‌ای مبنی بر تعطیلی برنامه‌های هنری و سینمایی در سراسر کشور صادر و اعلام کرد که برنامه‌های هنری و سینمایی تا پایان هفته تعطیل خواهد بود، به دنبال آن نیز مدارس و دانشگاه‌های تهران و ۱۰ استان دیگر که در معرض تهدید کرونا هستند، تعطیل اعلام شدند.به گزارش ایسنا، مدیر اداره کل موزه‌ها خبر داد که موزه‌ها و اماکن تاریخی زیر نظر وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در استان‌هایی که در معرض تهدید کرونا قرار دارند تا پایان هفته تعطیل شدند.محمدرضا کارگر صبح روز یک‌شنبه چهارم اسفند گفت: این تعطیلی شامل تهران و همه‌ استان‌هایی می‌شود که قبلا مدارس، دانشگاه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی و ورزشی آنها تا پایان هفته تعطیل اعلام شده‌اند. کارگر تعطیلی موزه‌های زیر نظر وزارتخانه میراث فرهنگی را در صورتی ادامه‌دار دانست که وزارت بهداشت همچنان آن را تایید کند.تا کنون همه‌ دانشگاه‌های استان‌های تهران، البرز، قزوین، مرکزی، قم، همدان، اصفهان، گلستان، گیلان و مازندران تا پایان هفته تعطیل شده‌اند.

قطر در صدر برترین‌های خطوط هوایی جهان نشست

شرکت هواپیمایی قطر که در سال ۲۰۱۹ توانست بیش از ۱۴۰ مقصد گوناگون در دنیا پروازی در سطح خدمات برتر و عالی ارائه دهد، عنوان بهترین شرکت هوایی را کسب کرد. به همین بهانه سایت گردشگری چمدان به معرفی برخی از برترین‌های خطوط هوایی جهان پرداخته است. این خطوط شامل شرکت هواپیمایی سنگاپور، خطوط هوایی «آنا آل نیپون» در ژاپن، ناوگان هوایی «کاتای پاسیفیک» در هنگ‌کنگ و شرکت امارات است.  

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/107311

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی