ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

ثبت 40ميليارد وقف جديد در اصفهان

تاریخ درج : چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶
شماره روزنامه: 
مدير كل اوقاف استان در نشست خبری عنوان كرد:

حسین اسدی

 

مدير كل اوقاف و امور خيريه استان اصفهان، اظهار داشت:  طی هفت ماه نخست سال جاری، بيش از 85 وقف جديد در استان ثبت شده است.  حجت الاسلام رضا صادقی در گفت و گو با «اصفهان زيبا»، ارزش ريالی اين وقف ها را 40 ميليارد تومان عنوان كرد و افزود: بيشتر وقف های جديد جزو وقف های منفعتی است.اين مقام مسئول به مشاركت 50 درصدی بانوان اصفهانی در امر وقف اشاره و اظهار كرد: به تازگی خانمی اصفهانی منزلی به ارزش يک ميليارد و 200 ميليون تومان وقف كرده است.

مدیر كل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان
در نشست خبری كه به مناسبت آغاز دهه وقف در این اداره كل برگزار شد، گزارشی از عملكرد اوقاف در سال جاری ارائه كرد. حجت الاسلام صادقی با بیان اینكه از ابتدای سال جاری تاكنون برای موقوفات و رقبات (املاک و مستقلات موقوفه) استان، 650 سند دریافت كرده ایم، گفت: تا كنون 20 درصد سهمیه اصفهان  در این خصوص محقق شده است و امیدواریم تا پایان سال 60 درصد سهمیه استان محقق شود. این مقام مسئول در ادامه افزود: از 36 هزار رقبه استان تنها 10 هزار و 500 رقبه دارای سند هستند كه بایستی اقدامات لازم برای تثبیت مالكیت این رقبات صورت گیرد.  مدیر كل اوقاف و امور خیریه استان در ادامه نشست گزارش مختصری از موقوفاتی كه در سال جاری به نام اوقاف سند خورده است، ارائه كرد. صادقی گفت: موقوفه فضل آباد با مساحت 800 هكتار شامل باغ فدک، تاكسیرانی، اداره كل زندان ها و قسمت هایی از زمین اراضی واقع در خیابان بعثت سند خورده است.  موقوفه فضــل آباد 200 سال پیش توسط شخصی به نام علی اكبر خان وقف شده است. صادقی ضمن اشاره به اینكه سند این موقوفه تا یک ماه آینده دریافت می شود، عنوان كرد: علی اكبر خان این موقوفه را با نیت های برگزاری روضه امام حسین علیه السلام، كمک به طلاب فقیر و دیگر نیت های خیر وقف كرده است.  صادقی همچنین اظهار كرد: در كنار موقوفه «علی اكبر خان»، نیز موقوفه‌های «هادی گل» قرار دارد كه توسط آیت الله محمد تقی نجفی اصفهانی در مساحت 357 هكتار وقف شده است. این مقام مسئول به موقوفه 700 هكتاری اصفهانک نیز اشاره كرد. صادقی همچنین اظهار كرد: موقوفه سلطان آباد در خورزوق با مساحت 43 هكتار شامل بخشی از شهرک سیمرغ و دانشگاه سپهر هنوز برای عقد قرارداد اجاره با اداره اوقاف اقدام نكرده اند.

 

 

      دریافت سند برای 2هزار و300هكتار موقوفه
او تاكید كرد: این در حالی است كه اداره کل زندان‌ها و تاکسیرانی اصفهان حدود ۲۰ سالی است با اوقاف قرارداد اجاره دارند.  مدیر كل اوقاف و امور خیریه اصفهان، عملكرد این اداره در دریافت سند موقوفات استان را بی سابقه و موفقت آمیز ارزیابی و خاطر نشان كرد: در سال جاری برای دو هزار و 300 هكتار از موقوفات اصفهان سند دریافت كرده ایم كه این اقدام تا كنون در استان بی سابقه بوده است.

 

 

 

      صدور 154رای قضایی به نفع اوقاف
او خاطر نشان كرد: البته این سند خوردن دلیلی برای خارج كردن افراد ساكن در این موقوفات نیست وبا برخی ساکنان نیز از گذشته قرارداد اجاره وجود داشته است.صادقی اشاره ای به آرای قضایی صادر شده در خصوص موقوفات كرد. او تاكید كرد: در راستای احقاق حقوق موقوفات در سال جاری، 154 رای از مراجع قضایی به نفع اداره كل اوقاف اصفهان صادر شده كه 10 رای برای اوقاف دارای ارزش زیادی بوده است. او ادامه داد: 9 رای نیز به مرحله اجرا رسیده است. مدیر كل اوقاف و امور خیریه استان به رتبه ششم اصفهان در میزان موقوفات اشاره و اضافه كرد: از حیث تعداد امامزادگان نیز با 718 امامزاده در جایگاه سوم كشور قرار داریم. او با بیان اینكه هشت هزار و 51 امامزاده در سطح كشور داریم، ادامه داد: استان فارس با هزار و 450 امامزاده بیشترین امامزاده را در خود جــای داده اســت. مدیر كل اوقاف و امور خیریه اصفهان، عنوان كرد:  اوقاف اصفهان برای كمک به زلزله زدگان كرمانشاه دوشنبه شب، 400 تخته پتو و یک تریلی آب معدنی از محل خیرات و موقوفات منطبق با نیت كمک به درماندگان راهی این استان كرد. صادقی تاكید كرد: كمک های اوقاف به زلزله زدگان در روزهای آتی نیز ادامه خواهد یافت. او در پایان به برنامه های این اداره در ایام اربعین اشاره و عنوان كرد: برای نمونه 9 موكب از امامزادگان استان در مسیر نجف به كربلا به زائرین اربعین خدمات ارائه كردند. 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/61084

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی