ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

جنگ شهرها

تاریخ درج : یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 
عراق در طول جنگ تحمیلی چندبار شهرهای ایران را بمباران کرد؟

جنگ شهرها به پنج دوره از بمباران شدید مناطق شهری در جنگ ایران و عراق (۱۳۶۷-۱۳۵۹) گفته می‌شود. این حملات به وسیله هواپیماهای جنگنده-بمب‌افکن و موشک‌های بالستیک و توپخانه در مورد شهرهای مرزی انجام می‌شد و هدف از آن در هم شکستن روحیه مردمی در کشور مقابل بود. سازمان ملل بارها از‌طرفین درخواست کرد تا از حمله به شهروندان غیرنظامی اجتناب کنند.

 

    دور اول تا چهارم
در مجموع پنج سری از جنگ شهرها اتفاق افتاد که اولین آن از هفتم تا ۲۲ فوریه ۱۹۸۴ (بهمن ۶۲) ادامه داشت. دومین سری آن در پاسخ به عملیات تهاجمی ایران در طی عملیات بدر بود که از ۲۲ مارس تا هشتم آوریل ۱۹۸۵ (فروردین ۶۴) ادامه داشت. در این دوره حمـــلات هوایـــی بیشتر شهرهای بزرگ مرکزی و نیمه غربی ایران از جمله تهران، تبریز، شیراز، اصفهان، ایلام ،همدان وکرمانشاه مورد حمله قرار گرفتند. 10 روز از این سری حملات بسیار شدید بود. سومین سری از جنگ شهرها پاسخ به عملیات ایران در منطقه سومار به‌نام عملیات کربلای ۶ از ۱۷ تا ۲۵ ژانویه ۱۹۸۷ (دی و بهمن ۶۵) انجام گرفت و به دنبال آن سری چهارم جنگ شهرها به‌مدت طولانی سه ماه از فوریه تا آوریل (بهمن ۶۵ تا اردیبهشت ۶۶) ادامه یافت.

 

    دور پنجم
در زمستان سال ۱۳۶۶ (فوریه ۱۹۸۸) هنگامی که زمزمه‌هایی از پیروزی عراق در‌جنگ به گوش می‌رسید، صدام حسین دستور انجام پنجمین سری جنگ شهرها را صادر کرد. این سری جنگ شهرها شدیدترین و آخرین مرحله جنگ شهرها بود که تا اردیبهشت ۶۷ به طول انجامید. در زمان این حمله روحیه مردمی در ایران به طور کامل شکسته شده‌بود، به‌طوری‌که علاوه بر شهروندان عادی، کارمندان دولتی نیز شروع به ترک تهران به سمت روستاها و‌شهرهای کم جمعیت‌تر کردند. در آن هنگام عراقی‌ها پس از‌شش سال عملیات ایستای تدافعی با تجدید قوا به طور مجدد آغاز به عملیات تهاجمی در جبهه‌ها کرده‌بودند. در‌این مرحله از جنگ شهرها، عراقی‌ها در طول قریب به ۵۰ روز به‌شلیک ۱۸۹ موشک اقدام کردند. بیشتر موشک‌های عراقی از نوع الحسین بود که موشک اسکاد-بی اصلاح و‌تولید شده در عراق بود. از این تعداد ۱۳۵ فروند در تهران، ۲۳ فروند در قم، ۲۲ فروند در اصفهان و تعدادی در تبریز و شیراز و کرج فرود آمد. این حملات بیش از دو هزار ایرانی را کشت و حدود یک‌چهارم جمعیت تهران، پایتخت ایران را فراری داد. ایرانی‌ها در پاسخ به این موشک‌باران با شلیک ۷۵ تا ۷۷ موشک هواسونگ-۵ - مدل تولید کره‌شمالی اسکاد - به‌این حمله پاسخ دادند. بیشتر اهداف نیروهای نظامی ایران در شهر بغداد بودند.از‌آغاز تا پایان جنگ تحمیلی بالغ بر 127 شهر در کشورمان مورد تهاجم هوایی عراق قرار گرفتند.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/88486

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی