ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

حال و روز قیمت‌ها در ماه رمضان

تاریخ درج : چهارشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۹
دولت ۲۰۰ هزار تن اقلام غذایی پرمصرف عرضه می‌کند

سعیده غفاری/خبر ‌نگار

چیزی تا شروع ماه مبارک رمضان باقی نمانده است و به دنبال آن نگرانی‌هایی بین مردم بابت تغییرات نرخ مواد غذایی با بالا رفتن تقاضا ایجاد شده است. مشاهدات میدانی در اصفهان نیز نشان می‌دهد قیمت بعضی از مواد غذایی مانند برنج و شکر دستخوش تغییراتی شده است. در مقابل،  مسئولان تاکید دارند هیچ افزایش قیمتى براى ماه رمضان نخواهیم داشت چرا که مواد غذایی به میزان کافى در کشور وجود دارد. همچنین چند هزار تن مواد غذایی پرمصرف در ماه رمضان با ارز دولتی وارد شده است و با نرخ مصوب جهت تنظیم بازار بین مردم توزیع می‌شود.نگرانی‌ها بر سر گران‌شدن اقلام اساسی با آغاز ماه رمضان درحالی وجود دارد که مردم به واسطه کرونا، مهمان ناخوانده دوماه گذشته، تاحدود زیادی قدرت خرید خود را از دست داده‌اند و تصور سفره‌‌هاى رنگین افطار با وجود عرضه کالاهای با نرخ مصوب دولتی، درسال جاری دور از انتظار است.

 

چه برسر قیمت ها می آید؟

دولت از اواسط فروردین ماه با عرضه موادغذایی به بازار در تلاش است از بالارفتن قیمت کالاها در ماه رمضان جلوگیری کند. طبق گفتــــــه‌های عباس تابش، رئیــــــس سازمان حمایت مصرف‌‌کننده و تولید‌کننده، هیچ کمبودی در تامین و توزیع کالاهای ضروری و پرتقاضا مانند برنج، شکر، گوشت قرمز، مرغ، خرما و دیگر اقلام ضروری مردم برای ایام رمضان وجود ندارد و اجازه هیچ افزایش قیمتی نیز داده نمی‌شود. همچنین توضیحات محمدرضا کلامى، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی تأمین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صمت نشان می‌دهند چند روز قبل حدود ۲۰۰هزار تن کالا یعنی برنج، شکر و روغن نباتی هرکدام 50 هزار تن ، ۱۵ هزار تن گوشت مرغ منجمد، ۱۰ هزار تن گوشت قرمز منجمد و خرما به میزان کافی از محل ذخایر و واردات کالاهای اساسی و ضروری با ارز ۴۲۰۰ تومانی خریداری و توزیع شده‌است. با وجوداین،  بررسی‌های میدانی حاکی از افزایش قیمت بعضی از مواد غذایی مانند قند، برنج، شکر و حبوبات در  اصفهان است و به دنبال این گرانی، دولت مواد غذایی اساسی را با نرخ دولتی عرضه می‌کند.

 

برنج، 8 هزارتومان

دولت در اواخر فروردین سال جاری توزیع برنج خارجی جهت تنظیم بازار ماه رمضان را شروع کرد. برنج در نظر گرفته شده برای این طرح از نوع وارداتی هندی 1121 با کیفیت عالی است. بر این اساس حدود 50 هزار تن برنج در فروشگاه‌های زنجیره‌ای، میادین میوه و تره بار، تعاونی‌های مصرف محلی کارگری و کارمندی، اصناف منتخب و مراکز عرضه مستقیم کالا توزیع می شود. حجت براتعلی، مدیر کل دفتر توزیع و فروش شرکت بازرگانی دولتی ایران قیمت هر کیلوگرم برنج دولتی را حداکثر 8 هزار تومان اعلام کرد.

 

گوشت قرمز، 42 هزارتومان

فروش گوشت قرمز ویژه  تنظیم بازار ماه رمضان از بیست و هفتم فروردین در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و میادین میوه وتره بار سراسر کشور آغاز شد. این گوشت قرمز از نوع وارداتی منجمد است و توزیع آن تا بیستم ماه رمضان نیز ادامه خواهد داشت.  نرخ هر کیلوگرم از این گوشت قرمز منجد طبق گفته حسن عباسی معروفان، مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور، 42 هزار تومان است. در مقابل، خبری از عرضه گوشت گرم دولتی نیست و در حال حاضر هر کیلوگرم گوشت گوسفندی با کاهش 12 هزار تومانی، با قیمت ۱۱۰ هزار تومان  به فروش می‌رسد.

 

مرغ، 12 هزارتومان

مرغ یکی دیگر از اقلام تنظیم بازی محسوب می‌شود که اکنون نه تنها کمبودی در توزیع آن وجود ندارد بلکه با مازاد تولید روبه‌رو هستیم. از این رو قیمت مرغ رشد چندانی در ماه رمضان نخواهد کرد. رضا سالمی، مدیر کل پشتیبانی امور دام نیز با تاکید بر این موضوع، قیمت هر کیلوگرم مرغ را برای مصرف کنندگان 12 هزار تومان اعلام کرد.

 

شکر، 5 هزار و 900 تومان

قیمت شکر در چند روز گذشته با نوسانات زیادی همراه بود و هر کیلوگرم آن با نرخ 7 هزار و 500 تومان تا 10 هزار تومان در فروشگاه‌های اصفهان به فروش می‌رسد ولی توزیع شکر دولتی از دو سه روز قبل موجب ثبات بازار شده است. شرکت بازرگانی دولتی ایران 50 هزارتن شکر تنظیم بازاری را در کشور توزیع کرده است که با نرخ مصوب هر کیلوگرم  5 هزارو 900 تومان به مصرف‌کنندگان فروخته می شود.

 

سایر مواد غذایی

روغن نباتی یکی دیگر از کالاهای تنظیمی بازار ماه رمضان است و قیمت آن بر اساس نوع و کیفیت روغن مشخص می‌شود که سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان قیمت مصوب هر نوع روغن را مشخص خواهد کرد. همچنین قیمت میوه و سبزیجات به گفته‌های مصطفی دارایی‌نژاد، رئیس اتحادیه بارفروشان به دلیل فراوانی در تولید تغییر نخواهد کرد و انواع میوه به میزان نیاز مردم و بدون هیچ‌گونه نوسان قیمتی در میدان میوه و تره‌بار و میوه‌فروشی‌ها، عرضه خواهد شد. خرما یکی دیگر از اقلام پرتقاضا در ماه رمضان است که هزار تن از انواع خرمای مضافتی و کبکاب توسط کار گروه تنظیم بازار  قیمت‌گذاری و توزیع خواهد شد. 

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/108374

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی