ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

حضور پزشک بر بالین بیمار

تاریخ درج : سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸
مرکز درمان و مراقبت در منزل جهاد دانشگاهی اصفهان افتتاح شد

 

نشست خبری افتتاح مرکز درمان و مراقبت در منزل جهاد دانشگاهی اصفهان، روز گذشته در سالن پژوهش ساختمان جهاد دانشگاهی اصفهان برگزار و نوع جدیدی از خدمات پزشکی در اصفهان رونمایی شد. دکتر مهدی ژیان‌پور، دکتر احمد رسالت پزشک عمومی و محمد خادم‌الفقرا کارشناس پرستاری درباره خدمات مرکز مراقبت و درمان در منزل «درمانیک» جهاد دانشگاهی و از ضرورت روزافزون آن در اصفهان سخن گفتند. 

دکتر ژیان‌پور در ابتدای این نشست با اشاره به نقش نهاد جهاد دانشگاهی به عنوان یک نهاد عمومی طی سه دهه اخیر گفت: این نهاد، نهادی غیر دولتی است که نه تنها باری بر دوش دولت نمی‌گذارد، بلکه بارهای بر زمین مانده را نیز برمی‌دارد و نمونه آن، تسهیلگری در امور درمانی برای کاهش مراجعه مستقیم به مراکز درمانی از طریق ارائه خدمات در منزل است.

معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی از پژوهش پزشکی در منزل سخن گفت و ضمن نقل‌قولی از برنده جایزه علمی مصطفی در حوزه زیست فناوری بیان کرد: کار پژوهشی، کاری حساس و در عین حال ساده است که در آن گروهی بر یک موضوع ساده در سال‌های متمادی کار می‌کنند.

او ادامه داد: ما در دو حوزه مطالعات شهری و درمان با سه گروه به صورت جدی در حال فعالیت هستیم. در اوایل پیروزی انقلاب در حوزه درمان ارائه خدمات به این شکل منسجم و منظم نداشتیم و جهاد دانشگاهی از اولین مجموعه‌های کمک‌کننده در حوزه درمان، به ویژه در حوزه آزمایشگاه‌های طبی تا کنون بوده است. ژیان‌پور افزود: من از جهاد خوزستان هم که با نام جهاد مستضعفان فعالیت می‌کند بازدید داشتم و متوجه این نکته شدم که این نهاد هم با فعالیت‌های مشابه خود در حال خدمت‌رسانی بهینه درمانی به مردم است.معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی تصریح کرد: نباید مظاهر شعار هر که بامش بیش برفش بیشتر اتفاق بیفتد، بلکه باید همه مردم از حداقل خدمات سلامتی برخوردار شوند. در این راستا، جهاد دانشگاهی در حوزه درمان از سال 63 این مأموریت را بر عهده داشته و به مردم خدمت‌رسانی کرده است.او با اشاره به حوزه پژوهش و پژوهشگاه‌های اصفهان گفت: یک‌سری از حوزه‌های بنیادی، پژوهشگاه‌هایی مانند پژوهشگاه رویان، ابن سینا و علوم بهداشتی هستند که در زمینه دانش‌بنیان‌ها و تولید دانش فعالیت می‌کنند. این بخشی از ماجرای درمان است، اما بخش دیگر آن، بالابردن کیفیت زیستی زندگی انسان است. ژیان‌پور آخرین تعریف ملموس کیفیت‌بخشی به زندگی را به تأخیر انداختن لذت‌های آنی برای لذت‌های آتی دانست و گفت: نکته دیگر این است که مردم برای فعالیت‌هایشان به کیفیت زندگی توجه نشان دهند و ما در جهاد این‌گونه پیش می‌رویم. او ادامه داد: مثلا در میان هشت کلان‌شهر آلوده کشور، اصفهان آلوده‌ترین است و یکی از راه‌های مقابله ما شهروندان عادی با آن، کمتر بیرون رفتن، استفاده از وسایل نقلیه عمومی و کمتر استفاده کردن از وسایل نقلیه خصوصی است. در زمینه درمانی نیز می‌بینیم که فضاهای پزشکی پر از تنش هستند و از نوبت‌گیری تا مراقبت و درمان، راه زیادی هست که تجربه نشان داده لازم نیست برای همه آنها به مراکز درمانی مراجعه کنیم و می‌توان این خدمات را در منازل نیز دریافت کرد.

معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی اصفهان گفت: لازم بود نهادهایی حقوقی نظیر جهاد دانشگاهی به این موضوع ورود کنند، زیرا پای حریم خصوصی مردم در میان بود و همچنین باید از کیفیت خدمات ارائه شده مطلع می‌بودیم. تجربه بیست ساله جهاد تهران در ارائه این خدمات نیز نشان می‌داد که می‌توان قاطبه این خدمات را ارائه داد، حتی سی سی یو در منزل را.

در ادامه، محمد خادم الفقرا، کارشناس پرستاری با اشاره به اینکه دریافت خدمات سلامت جزو حقوق اولیه افراد است، گفت: با ورود به فاز اجرایی این خدمت، دریافت خدمات درمانی از مراکز درمانی در منزل و محل کار ممکن می‌شود. هم‌اکنون شاهد آن هستیم که شاخـص ضریب اشغال تخت در اصفهان بالاست، در حالی که قسمتی از آنها مشمول درمان سرپـایی می‌شده‌انـد. بنابراین، ایـــن شـــاخــص نمی‌تواند نشان دهد عدالت درمانی درباره همه رعایت شده است یا نه.

او ادامه داد: بسیاری از بستری‌ها بی‌مورد است و با درمان سرپایی یا ادامه درمان در منزل مشکـل بـرطــرف مـی‌شــــود. بـیـمـارســتـان‌هــای خـصـوصــی مسائل خودشان را دارند و بیمارستان‌های عمومی نیز همین گونه‌اند و از مزایایی که در کنار بستری شدن هست استفاده می‌کنند، در حالی که وزارتخانه در بهمن 96 نامه‌ای را به بیمارستان‌های دولتی و خصوصی برای توقف این روند و ادامه درمان در منزل ابلاغ کرده، اما هنوز همه جا به دلایل حقوقی و کمبود نیروی انسانی و... این روند به طور کامل اجرایی نشده است. خادم الفقرا همچنین بخشنامه یاد شده را از محرک‌های اصلی تأسیس این مرکز دانست و افزود: هدفمان حضور بر بالین بیمار، شنیدن شرح حال و رسیدگی مکفی به او در فضایی امن از نظر امنیت روانی بود. بحث‌های حمل‌و‌نقل بیمارهای آسیب نخاعی، دیابتی، کاهش بار ترافیک و... را نیز در نظر داشتیم. این کارشناس پرستاری سیاست اتخاذی این مرکز در ارائه خدمات را پیروی کامل از قوانین کشوری و ارائه خدمات با کیفیت در طول 24 ساعت شبانه‌روز دانست و گفت: در فاز نخست و در افتتاحیه 400 تماس داشته‌ایم که در 15 درصد آن بر بالین بیمار حضور یافته‌ایم و باقی موارد مشاوره پزشک بوده و این رقم بسیار خوبی است و در آینده نزدیک وارد فازهای دوم و سوم خواهیم شد. به گفته او، حوزه تحت پوشش این مرکز در حال حاضر کل شهر اصفهان است و همگان می‌توانند با شماره 36936 تماس بگیرند.

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/106359

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی