ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

حمله به سوریه، رویارویی با ایران

تاریخ درج : سه شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۶
شماره روزنامه: 
آیا تحرکات اسرائیل در سوریه منجر به جنگ تازه‌ای در خاورمیانه خواهد شد؟

روزنامه «وال استریت ژورنال» از جمله نشریات آمریکایی است که مقامات کاخ سفید و پنتاگون به دیدگاه های آن توجه خاص دارند؛ روزنامه ای که به تازگی پیش بینی کرده است که «اسرائیل و ایران بالاخره پای آمریکا را به یک جنگ دیگر در منطقه خاورمیانه باز خواهند کرد». وال استریت ژورنال با اشاره به حملات اخیر نیروی هوایی اسرائیل به برخی تاسیسات نظامی در خاک سوریه، یادآور شده که این عملیات می‌تواند منجر به بروز جنگ تازه‌ای در خاورمیانه، میان اسرائیل و ایران شود. به گزارش تسنیم، روزنامه «پراودا»، چاپ مسکو در تحلیلی درباره این ادعای وال استریت ژورنال می نویسد: «سخت بتوان با دیدگاه این روزنامه آمریکایی موافقت نکرد.» مسئله این است که تا قبل از جنگ داخلی در سوریه در سال 2011، ایران امکان دسترسی مستقیم به مرزهای اسرائیل یا از طریق دریای مدیترانه را نداشت؛ ولی در شرایط کنونی اوضاع سوریه اصلا به نفع اسرائیل پیش نمی رود و به همین دلیل نیز مقامات تل آویو به تکاپو افتاده و دائما در خصوص تامین امنیت اسرائیل در سوریه بر روسیه و آمریکا فشار وارد می‌کنند.

واقعیت این است که ایران به همراه روسیه و ترکیه و درچهارچوب توافقات آستانه، جزء کشورهای تضمین کننده صلح و برقراری آتش بس در مناطق کاهش تنش در خاک سوریه است؛ ضمن اینکه نیروهای ایران در کنار نیروهای دولتی سوریه در حال جنگیدن علیه گروه‌های تروریستی هستند و از روسیه هم این موافقت را به دست آورده‌اند تا مواضع نظامی خویش در سوریه را تقویت کرده و به همراه نیروهای نظامی حزب الله لبنان در حال مبارزه با گروه تروریستی داعش هستند. طبق ادعای سرویس‌های اطلاعاتی اسرائیلی، نظامیان ایرانی قصد دارند به حضور خویش در سوریه ادامه دهند تا کریدوری به دریای مدیترانه باز کنند و این امکان وجود دارد که ایران یک پایگاه نظامی-دریایی در بندر طرطوس سوریه ایجاد کنند. این مسئله مقامات تل آویو را به شدت نگران کرده است. تحلیلگران سازمان سیای آمریکا نیز بر این عقیده هستند که اگر چنین شرایطی واقعا به وجود آید، این امکان وجود دارد که ایالات متحده درگیر جنگ بزرگی در خاورمیانه شود. مقامات تهران بارها اعلام کرده اند که قصد جنگیدن با اسرائیل را ندارند؛ ولی از تیرگی اوضاع در منطقه نیز وحشتی نداشته و بر آمادگی کامل نیروهای مسلح ایران برای دفاع از منافع کشور تاکید کرده‌اند؛ ضمن اینکه به گفته مقامات نظامی ایرانی،  نیروی دریایی این کشور که توان موشکی قابل توجهی نیز دارد، به راحتی می تواند در سواحل سوریه و یمن استقرار پیدا کند. در صورت تحقق این طرح‌ها، جمهوری اسلامی می تواند به دریای مدیترانه، دریای سرخ، خلیج عدن و دریای عربی دسترسی کامل داشته باشد که در این صورت کابوس شبانه عربستان سعودی و اسرائیل تازه آغاز خواهد شد؛ این در حالی است که به رغم همکاری نزدیک بغداد با آمریکا، ایران متحد نظامی عراق نیز محسوب می شود و وزیر دفاع عراق به تازگی به تهران سفر کرده بود که این اقدام واکنش منفی مقامات واشنگتن را نیز به همراه داشت. بدین ترتیب بعید نیست که تقویت حضور نظامی ایران در منطقه خاورمیانه باعث شود تا دولت آمریکا که پیش از این از ارائه کمک‌های نظامی بیشتر به اسرائیل و عربستان سعودی خودداری کرده بود، در این تصمیم خود تجدیدنظر کند.

 

 

 

     روسیه، حامی تقویت نفوذ  ایران در  منطقه
در مجموع امکان آغاز یک بازی خطرناک ژئوپلیتیکی بین اسرائیل و ایران بسیار افزایش یافته و روند آتی اوضاع پیرامون این مسئله در بسیاری از موارد به موضع‌گیری روسیه در این رابطه بستگی خواهد داشت؛ این در حالی است که تصور  می شود گسترش نفوذ ایران در کل منطقه خاورمیانه  نه تنها روسیه را نگران نکرده، بلکه به نفع مسکو است. در واقع ایران و روسیه بعد از آغاز جنگ داخلی در سوریه، به همراه یکدیگر یک اتحاد سیاسی نظامی برای حمایت از دمشق به وجود آوردند که همچنان در حال گسترش و تقویت است؛ این در حالی است که ایران سال آینده به عضویت سازمان همکاری‌های شانگهای نیز درخواهد آمد که اعضای آن زیر «چتر امنیتی» مسکو قرار دارند. در واقع مقامات مسکو بر این عقیده هستند که افزایش حضور نظامی ایران در منطقه خاورمیانه به منزله شکست تلاش‌های آمریکا برای سلطه بر کل منطقه  است.

 

 

      نبردهای چندگانه
مانور نظامی کنونی اسرائیل تنها یک میدان نبرد را در نظر دارد؛ درست است که این میدان، صحنه مرکزی نبرد احتمالی است؛ اما براساس ارزیابی ها در صورت بروز جنگ حداقل دو میدان دیگر فلسطینی و لبنانی نیز  اضافه می شوند؛ این در حالی است که صحنه سوریه امروز صحنه دومی است که می تواند به میدان اصلی مواجهه نیروهای اسرائیلی و نیروهای حامی ایران تبدیل شود. حال این سوال مطرح می شود که آیا نقشه و طرحی که ایزنکوت برای مقابله با نبرد احتمالی با حزب الله طراحی کرده، قادر است ارتش صهیونیست ها را همزمان در سه میدان مبارزه قرار دهد؟به گزارش  رسانه‌های اسرائیلی، تل آویو از تهدید جنگ در سه جبهه رنج می‌برد که توسط تهران طراحی شده و سناریوهای مختلفی در مورد مقابله های احتمالی از سوی اسرائیلی ها ارائه می شود؛ مسئله ای که نتانیاهو و پوتین به خوبی از آن آگاهند؛ اما اقرار نمی‌کنند که قادر به مهار این خطر نیستند.در نظر اسرائیلی‌ها، جنگ در نتیجه حضور نیروهای ایرانی شعله ور می شود؛ همین مسئله اسرائیل را بر آن می دارد که با هدف قرار دادن پایگاه های موشکی لبنان، غزه و مراکز ساخت موشک در لبنان و سوریه، بر حزب الله سبقت گیرد. در صورتی که موشک های بالستیک حزب الله توسط گنبد آهنین اسرائیل دفع شود، ایران وارد خط می شود و در ادامه آمریکا در کنار اسرائیل قرار می گیرد. 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/55010

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی