ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

حکم مراجع در مورد بازاریابی شبکه‌ای

تاریخ درج : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶
شماره روزنامه: 

مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (حفظه الله تعالی):
به طور کلى بازاریابى شبکه‌اى صورت شرعی ندارد و این قبیل موارد باید بر اساس قوانین مصوّب مجلس شورای اسلامی و مورد تایید شورای محترم نگهبان باشد؛ و در صورت نبود قانون هم لازم است از طریق مجاری قانونی اقدام شود.

 

 

حضرت آیت الله العظمی سیستانی (حفظه الله تعالی):
 فعالیت بازاریابی شبكه ای به نحو مذکور اجازه داده نمی‌شود ولی در این مسئله می‌توانید به مجتهد جامع‌الشرایط  دیگر  با رعایت الأعلم فالأعلم  مراجعه نمایید.

 

 

حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی (حفظه الله تعالی):
بازاریابی شبکه ای بنابراحتیاط واجب صحیح نیست و در این احتیاط واجب نمی‌توانید به کسی دیگر رجوع نمایید.

 

 

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (حفظه الله تعالی):
 تنها در صورتی که بازاریابی به‌صورت شبکه ای و زیر مجموعه‌ای نباشد و سود حاصله فقط به بازاریاب اول تعلق گیرد اشکالی ندارد و غیر آن، اشکال دارد.  البته ممکن است در طرح های جدید، بعضی از اشکالات این کار برطرف شده باشد، ولی هنوز اشکال اصلی که استفاده بازاریاب‌های بالواسطه می باشد و نوعی اکل مال به باطل است وجود دارد.

 

 

حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (حفظه الله تعالی):
 به طور کلی گرفتن مبلغ مشخصی در قبال فروش کالا و معرفی مشتری تحت عنوان جعاله مانعی ندارد، ولی مطالبه وجه در قبال عملکرد افراد بعدی (که توسط بازاریاب اول معرفی شده اند) از جانب بازاریاب اول، وجه شرعی ندارد مگر آنکه خود شرکت با میل خود چیزی پرداخت کند. والله العالم.

 

 

حضرت آیت الله العظمی شبیری زنجانی (حفظه الله تعالی):
بازار یابی شبکه ای تنها در صورت وجود همه شرائط ذیل جائز است:
1.معامله در آن واقعی و واجد شرائط صحت باشد.
2.سود در مقابل کار حلال مثل معرفی مشتری -ولو با واسطه- پرداخت شود.
3.تمام مراجع قانونی آن را مجاز بدانند.  و در عمل هم شرکت، قوانین را رعایت کند.
4.فاقد هرگونه مفسده اقتصادی باشد. لذا بازاریابی شبکه‌ای اگر شبیه معاملات شرکت های هرمی مانند گلدکوئیست باشد اشکال دارد.
با توجه به توضیحات فوق، شاید مورد کمی از شرکت های این چنینی پیدا شود که ضوابط فوق در مورد آنها موجود باشد لذا توصیه اکید می شود، حتی در فرض جواز هم از چنین معاملاتی اجتناب شود؛ بنا بر این، احتیاط در ترک است.

 

 

 

حضرت آیت الله العظمی مدرسی (حفظه الله تعالی):
بسم الله الرحمن الرحیم، سلام علیكم.اخذ اجرت در برابر تبلیغ و بازاریابى براى كالاهایى كه اشكال شرعی ندارد، بلا مانع است به شرط آن كه محور كار عقد بیع و شراء باشد. موفق باشید

 

 

 

حضرت آیت الله العظمی علوی گرگانی (حفظه الله تعالی):
بسمه تعالی، شرایط و قوانینی که در مملکت برای فعالیت‌های بازاریابی شبکه ای قرار داده شده است بسیار خوب است و موارد مختلفی از نگرانی‌های علما را برطرف کرده است، اما باید به یک نکته توجه کامل داشت و آن این است که  از نظر شرع مقدس هر پولی که رد و بدل می‌شود یا باید در مقابل کارو عملی باشد که دارای ارزش مادی و قابل احترام باشد و یا در مقابل تحویل کالا و یا خدمات باشد که در قالب عقد شرعی و بر اساس دستورات دینی باشد.

 

 

 

بر همین اساس در فعالیت های بازاریابی چنانچه در مقابل فروش کالا و یا آموزش و یا کلاهر عملی که در نزد عرف دارای ارزش مادی است و برای آن پول داده می شود، پولی دریافت شود و همچنین در راستای قوانین شرعی و مملکتی باشد این ردّ وبدل شدن پول مانعی ندارد. اما اگر این عمل بدون انجام یکی از کارهای ذکر شده باشد این عمل حرام است،و لذا در فعالیّت های شبکه ای هرمی در مرحله اول فرد به واسطه معرّفی نفر دیگر پورسانتی را دریافت می کند که این موضوع مانعی ندارد اما فرد دوم هم چنانچه فرد سومی را معرفی کند باز به شخص اول پورسانتی داده می شود که این پورسانت بدون انجام فعالیت خاصی توسط فرد اول است و حرام می باشد. حال با این مقدمه در مورد شبکه های بازریابی هم اگر به ازای فروش هر کالا و یا آموزش و یا فعالیت دارای ارزش مادی پولی به این بازاریاب داده شود مانعی ندارد، اما اگر در مراحل بعدی افراد زیر شاخه بازریابی کنند اما به این فرد اول هم پولی داده شود حرام است با این مقدمه به جواب سوالات شما می پردازیم.چنانچه فرد بازاریاب سود خود را بواسطه هر عمل بازاریابی دریافت کند حلال است اما اگر نحوه آن مثل بازاریابی هرمی باشد که توضیح داده شد حرام است.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/63828

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی