ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

خبر‌ + روز

تاریخ درج : سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸

کشت برنج در استان به صفر می رسد

مدیرکل جهاد کشاورزی استان گفت: در سال گذشته حدود هزار هکتار از اراضی استان اصفهان زیرکشت برنج قرار داشت و با توجه به جوسازی علیه کشت برنج در استان، با دستور استاندار اصفهان تصمیم گرفته شد این میزان کشت برنج نیز به صفر برسد تا دیگر مسئله‌ای در خصوص محکوم کردن استان اصفهان درباره مصرف آب در کشاورزی مطرح نشود و بتوانیم مسائل کلان زاینده رود را مرتفع کنیم. 

محسن کریمیان افزود: شورای هماهنگی حدود ۵۰۰ میلیون متر مکعب آب در اختیار جهاد کشاورزی استان قرار داده و تصمیم گرفت کشاورزان شهرستان‌های شرق و غرب استان اصفهان، کشت غله را در دستور کار خود قرار دهند و آب نیز براساس ممنوعیت کشت برنج و انجام کشت پاییزه در زاینده رود رهاسازی شده است. 

وی تاكید كرد:حتی اگر کشاورزان قصد کشت برنج داشته باشند نیز تا ۲۰ خرداد آب رهاسازی نخواهد شد و قطعا حفظ این محصول امکان پذیر نخواهد بود، از این رو باید کشتی انجام گیرد که برای کشاورزان صرفه اقتصادی داشته باشد. 

گفتنی است سال 95 بر اساس ابلاغ وزارت جهاد کشاورزی، کشت برنج در سراسر کشور(جز استان های گیلان و مازندران) ممنوع و این موضوع به بیمه های کشاورزی نیز اعلام شد. 

در استان اصفهان نیز به دلیل مشکلاتی که در باره حوضه آبریز زاینده رود وجود دارد، تغییر الگوی کشت از موضوع های بسیار مهم بخش کشاورزی است. 

البته ذكر این نكته مهم است كه با حذف کشت برنج، مشکل بی آبی حل نخواهد شد، زیرا حقابه کشاورزان به قوت خود باقی است. 

در واقع بیشترین کشت برنج در استان در مناطقی است که طبق طومار شیخ بهایی، حقابه دارند و در هر صورت باید آب به آنها اختصاص یابد. 

با تبادل موافقتنامه بین کشاورزان شرق و غرب استان اصفهان، تعداد زیادی از کشاورزان غرب، غله کار شده اند. 

از طرفی تدوین قوانین لازم در سطح ملی، تشکیل ستاد راهبردی و تخصیص به موقع اعتبارات، هماهنگی و ایجاد صنایع بالادستی، نظارت و تأمین به‌موقع نهاده‌های لازم، نصب کنتور حجمی و اعطای تسهیلات تشویقی از جمله الزامات اجرای طرح تغییر الگوی کشت است.

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/93043

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی