ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

خبر کوتاه

تاریخ درج : دوشنبه ۳ تیر ۱۳۹۸
شماره روزنامه: 

تاریخ حق نویسنده را به او می‌دهد

نازنین صادقی / خبرنگار
بزرگداشت ابوتراب خسروی با حضور این نویسنده روز شنبه اول تیرماه درشهرکرد برگزار شد.ابوتراب خسروی در این نشست گفت: هر کس کار درخوری کند زمان حق او را می‌دهد. اثر بعضی آثار ده سال، بعضی صد سال و بعضی هزاران سال است. ظرف زمانی مشخص می‌کند کدام شاعر یا نویسنده ماندگار است. خسروی با اشاره به اینکه این مخاطب است که در آینده درباره اثر ما قضاوت می‌کند،گفت:نیما در زمان خود آن‌قدر مخالف داشت، اما زمان بزرگی او را ثابت کرد. آثار سعدی در طول این قرون هنوز مخاطب دارد. بعد از هزار سال همچنان خواندنی است و این اثرِ ثابت کردن زمان است.ابوتراب خسروی با اشاره به اینکه هر نویسنده‌ای شیوه خودش را دارد، گفت: من خودم منطق خاصی برای نوشتن ندارم. یک اصطلاحی هست که می‌گوید گاهی دکمه‌ای پیدا می‌کنی و کتی برایش می‌دوزی. استایل کاری من هم این است: از یک نکته داستانی می‌نویسم.

 

رونمایی از مجموعه داستان «کی می‌رسیم»در خانه خورشید 
مراسم رونمایی از کتاب «کی می‌رسیم»، روز پنجشنبه، ششم تیرماه در خانه خورشید اصفهان برگزار می‌شود.به گزارش ایبنا، کتاب «کی می‌رسیم» اثر سیما طاهرکرد مجموعه‌ای از داستان‌های کوتاه او، این بار در حوزه بزرگ‌سال است که در نشستی با حضور ناصر طاهرکرد و زهرا فخار نقد و بررسی می‌شود.انتشارات «ری‌را» امسال برای حضور در نمایشگاه کتاب تهران، در کنار کتاب‌های پیشین و ترجمه جدیدی که از رمان «سه دختر حوا» نوشته الیف شفق چاپ کرده، تعدادی از آثار ادبیات و شعر معاصر ایران را نیز به چاپ رسانده بود که در این رویداد عرضه کرد. یکی از این کتاب‌ها مجموعه‌ داستان «کی‌ می‌رسیم؟» نوشته سیما طاهرکرد بود که در کنار مجموعه داستان دیگری با عنوان «هیچ‌کس نمی‌آید» اثر فروغ آذر در نمایشگاه عرضه شد.سیما طاهرکرد در هر دو حوزه کودک و بزرگ‌سال کتاب نوشته است و آثاری مانند «کفش مهمانی» و «چای صحرایی» در حوزه کودک و «کل کل‌های زن وشوهری» در حوزه روان‌شناسی را برای بزرگ‌سال در کارنامه خود دارد و مجموعه داستان کوتاه او با عنوان «کی می‌رسیم» آخرین اثر او در حوزه ادبیات داستانی است.«کل کل‌های زن وشوهری» کتاب پیشین این نویسنده شامل سی داستان و سی تحلیل است. ابتدای هر قسمت یک داستان کوتاه آورده شده که در آن شخصیت‌های هر داستان مکنونات قلبی خود را با گفتار و رفتار خویش بیان می‌کنند و هر یک به نوعی به ابراز خشم، ابراز وجود، بیان اضطراب، فرافکنی و... می‌پردازند.

 

امضای تفاهم نامه بین کتابخانه‌های عمومی استان و دانشگاه فرهنگیان
به گزارش روابط عمومی دانشگاه فرهنگیان استان اصفهان،به منظور ایجاد و گسترش هم‌فکری و همکاری های آموزشی و بهره مندی از منابع کتابخانه ها و ترویج مطالعه، تفاهم نامه همکاری  بین اداره کل کتابخانه های عمومی استان و دانشگاه فرهنگیان استان اصفهان به امضا رسید. سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان اصفهان در  مراسم امضای تفاهم نامه گفت:  کتاب را نمی توان از هویت یک ملت جدا کرد.وای به حال کشور و مردمی که به دلیل فقدان فرهنگ دچار بی هویتی شوند. به اعتقاد بنده یکی از مهم ترین دلایل ایجاد بی هویتی عدم آگاهی است.امیر هلاکویی ادامه داد:حلقه مفقوده تمام آسیب‌های اجتماعی، کمبود فرهنگ صحیح مطالعه و عدم آگاهی بین عموم مردم است و مهم ترین بخشی که در تعریف وظیفه کتابخانه های عمومی بیان شده، آگاهی بخشی است که قطعا از طریق کتاب و مطالعه این آگاهی بخشی اتفاق خواهد افتاد.او درپایان ابراز امیدواری کرد که این تفاهم‌نامه باعث خدمت هرچه بیشتر به افزایش سطح مطالعه و فرهنگ و آگاهی آحاد مردم جامعه باشد. سرپرست مدیریت امور پردیس های دانشگاه فرهنگیان استان اصفهان در این رابطه گفت: همکاری دانشگاه فرهنگیان با اداره کل کتابخانه های عمومی استان به عنوان دو دستگاه فرهنگی تاثیرگذار بر فرهنگ جامعه دارای اهمیت بالایی است.شهرام عروف زاد ادامه داد:کتاب و ترویج کتابخوانی و مطالعه  یک اصل فرهنگی مهم در جامعه است و موجب تقویت جامعه و کاهش آسیب و فساد خواهد شد. معلم و دانشجو معلم در بالا بردن ساعات مطالعه و ترویج مطالعه و انس با کتاب سهم چشمگیری دارند.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/97323

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی