ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

خداحافظی پرفروش‌ها از بازار اصفهان

تاریخ درج : جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹
محبوب‌های بازار خودرو بازنشست شدند

سعیده غفاری/خبر ‌نگار

متقاضیان طرح‌های فروش خودروسازان روزبه‌روز بیشتر می‌شوند و تقاضا برای انواع خودروها وجود دارد. مهم ‌نیست خودروسازان چه محصولی عرضه کنند، مردم صف می‌کشند تا آنها را به هر قیمتی بخرند ولی تا دو سال قبل مردم تمایل به خرید هر مدل خودرویی از خودروسازان داخلی نداشتند و خرید بعضی از اتومبیل‌ها را ترجیح می‌دادند. محصولات خانواده ال90، خانواده برلیانس، اچ‌سی‌کراس، خودروهای دوگانه سوز، دنا پلاس و دنا توربو پرفروش‌ترین خودروها در بازار اصفهان بودند؛ تولید و عرضه این خودروها به دلایل مختلفی از سوی خودروسازان متوقف شده است و فقط می توان مدل های 98 یا 97 به قبل این اتومبیل‌ها را در اصفهان خریداری کرد. هم‌زمان با تحریم صنعت خودروی کشور، تولید بسیاری از محصولات تولید داخل و مونتاژی بر اثر وابستگی زیاد به قطعات وارداتی متوقف شد. حالا دقیقا زمانی ‌که بازار خودرو با تقاضایی تاریخی مواجه ‌شده‌ است، محبوب‌ترین و پر‌فروش‌ترین اتومبیل‌های چند‌سال گذشته‌ بازنشست‌ شده‌اند.

خانواده ال 90

خانواده ال 90 شامل خودروهای رنو ال 90 ساده، تندرپلاس دنده‌ای و اتوماتیک، رنو ساندرو ساده و اتوماتیک می‌شود. عرضه ال 90 از اواسط دهه 80 در کشور آغاز شد و از همان ابتدا فروش خوبی داشت. خانواده ال 90 رقیب اصلی محصولات پژو در اصفهان محسوب می‌شود و تا سال 98 نیز روی خط تولید پارس خودرو و ایران‌خودرو قرار داشت، ولی با شروع سال 98، تیراژ خانواده تندر۹۰ افت پیدا کرد و علت اصلی آن تحریم‌ها و توقف واردات قطعات خانواده ال90 به کشور بود. همچنین پارس ‌خودرو در طول چند سال گذشته به تولید ساندرو روی آورده بود. ساندرو مانند دیگر اعضای خانواده خود فروش خوبی را تجربه کرد ولی وارد نشدن قطعه موجب توقف خط تولید آن از سال گذشته شد. درحال حاضر جدیدترین مدل ال90 دنده‌ای در بازار اصفهان تولید فروردین و اردیبهشت سال 98 با نرخ 200 میلیون تومان است و مدل های کارکرده آن نیز بسته به سال تولید و وضعیت خودرو قیمتی بیش از 100 میلیون تومان دارند. رنو تندر اتوماتیک مدل 98 نیز با نرخ بیش از 250 میلیون تومان به فروش می‌رسد و مدل‌های قدیمی‌تر نیز قیمتی کمتر از 200 میلیون تومان ندارند، زیرا تعداد نمونه‌های اتوماتیک آن در بازار اصفهان زیاد نیست. امکان خرید ساندرو با گیربکس دنده‌ای مدل 98 در بازار اصفهان وجود ندارد، زیرا تولید این خودرو در سال 97 متوقف شد، با وجود این قیمت ساندرو ساده مدل 97 ، 200 میلیون تومان است. مدل اتوماتیک تولید سال 98 آن نیز با نرخ 260 میلیون تومان در بازار عرضه می شود.

خانواده برلیانس

خودروهای مونتاژی خانواده چینی برلیانس در ابتدا تقاضای چندانی در اصفهان نداشتند، ولی رفته‌رفته نمای ظاهری لوکس و امکانات این اتومبیل‌های چینی موجب رونق بازار آنها شد. برلیانس‌ها در مدل های مختلف h220، h230،  h320 ساده و اتوماتیک ، h330 ساده و اتوماتیک و برلیانس کراس تولید می‌شدند. درحالی که متقاضیان زیادی برای پیش‌فروش این خودرو ثبت‌نام کردند، اوایل سال 98 پارس خودرو خبر توقف تولید برلیانس را داد، زیرا چشم‌بادامی‌ها نه‌تنها خودروی مونتاژی‌شان را از بازار ایران خارج کردند بلکه واردات قطعه از چین نیز با مشکل رو به رو شد. اکنون امکان خرید مدل 98 برلیانس h220، h230  با نرخ 160 تا 170 میلیون تومان وجود دارد، برای خرید برلیانس h320 و h330ساده و دنده‌ای  مدل 98 به ترتیب باید 185 و 210 میلیون تومان هزینه کرد. گران‌ترین مدل برلیانس در اصفهان مدل کراس 98 با نرخ بیش از 270 میلیون تومان است.

اچ سی کراس

خودرو اچ سی‌کراس یا دانگ فنگ H30 یکی از پرفروش ترین چینی های بازار اصفهان بود، به طوری که با شروع تولید این خودرو از اواخر سال ۹۴ تا پایان شهریور ۹۸ نزدیک به ۶۴ هزار دستگاه دانگ فنگ H30 کراس توسط ایران خودرو به بازار عرضه شد. علت توقف تولید اچ سی کراس مانند برلیانس‌ها، خروج خط تولید آنها از کشور به وسیله چینی‌ها و توقف واردات قطعه است. دانگ فنگ H30با وعده ارزان‌ترین خودروی اتوماتیک روانه بازار شد ولی اکنون برای خرید مدل 98 آن باید حدود 220 میلیون تومان پرداخت.

دوگانه سوزها

خودورهای دوگانه سوز مانند سمند، پژو پارس و پراید فروش بالایی در اصفهان داشتند و افزایش نرخ بنزین در سال گذشته نیز باعث محبوبیت این خودروها شده است. در مقابل خودروسازان یکی دو سالی است محصول دوگانه به بازار عرضه نمی‌کنند و تاکنون علت این موضوع مشخص نشده است. درحال حاضر قیمت سمند دوگانه سوز مدل 99 در نمایندگی حدود 75 میلیون تومان است ولی عرضه‌نشدن آن توسط خودروسازان موجب شده نرخ آن در بازار آزاد به 145 میلیون تومان برسد. پژو پارس دوگانه‌سوز 99 در نمایندگی و بازار آزاد به‌ترتیب 81 و 165 میلیون تومان قیمت دارد. مدل‌های پراید دوگانه سوز در بازار اصفهان نیز قدیمی هستند و بسته به شرایط خودرو از 30 تا 80 میلیون تومان قیمت‌گذاری می‌شوند.

دنا پلاس

 

دناپلاس و دناپلاس توربو از دیگر خودروهای پرتقاضا در اصفهان بودند. هرچند دنا پلاس اکنون در بازار معامله می‌شود ولی ایران‌خودرو برای اولین بار دنا پلاس را با سانروف و امکانات رفاهی زیادی درسال 97 روانه بازار کرد که فروش بالایی داشت. درمقابل امکانات رفاهی مانند سانروف و... در دنا پلاس‌های تولید سال 98 به بعد رفته رفته کم شد و قیمت آنها افزایش یافت. قیمت فعلی دناپلاس مدل 97 در اصفهان بیش از 220 میلیون است که این قیمت برای مدل های 98 و 99 در نمایندگی حدود 215 میلیون و در بازار آزاد به 210 میلیون تومان می رسد. علاوه بر مدل دنا پلاس اولیه، عرضه مدل توربو آن نیز متوقف شده و برای خرید مدل 97 آن باید نزدیک به 230 میلیون تومان پرداخت.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/109418

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی