ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

خطر سرب و تیتانیوم در رژ

تاریخ درج : پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶
شماره روزنامه: 
حقایقی را درباره مواد آرایشی بدانید

شهناز ادیب، کارشناس مـــواد آرایشی بهداشتی معاونت غـــذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به حقایقی در مورد یکی از مواد آرایشی پرمصـــرف اشاره می‌کند که به آن می‌پردازیم:

    خط قرمزها
بدون اغراق باید گفت؛ خانم‌ها سالانه دو کیلوگرم رژ لب می‌خورند...! رژ علاوه بر اینکه سرب دارد، حاوی ترکیب‌هایی مثل آهن، پلی‌اتیلن و تیتانیوم است که به دنبال بلع احتمال ابتلا به سرطان سینه و ریه را افزایش می‌دهد. خود سرب هم می‌تواند عامل ناباروری، کم‌خونی و عقب‌ماندگی ذهنی در جنین یا ابتلا به سرطان باشد. ۶۰‌‌‌درصد حجم رژ را موم و روغن تشکیل داده است که مشکل خاصی ایجاد نمی‌کنند. برخی از رژ‌ها حاوی موم عسل یا روغن‌های گیاهی مرغوب یا کره کاکائو هستند و به همین دلیل قیمت آنها نیز بالاتر است؛ اما برخی دیگر حاوی روغن کرچک و لانولین هستند که چربی گوسفند است و با توجه به اینکه در برخی نقاط برای پیشگیری از بروز امراض پوستی و کک در گوسفندان آنها را از حوضچه‌های آفت‌کش عبور می‌دهند، امکان اینکه چربی آنها هم آلوده به این سموم باشد، بالاست و می‌تواند مشکل ایجاد کند.باقی حجم رژ را الکل تشکیل می‌دهد که حلال روغن است. به علاوه اسانس، رنگ و موادنگهدارنده که از فساد رژ پیشگیری می‌کنند، ممکن است مشکل‌ساز شوند.

 

 

    توصیه‌ها
    ‌حتما موقع خرید، رژهای مخصوص تست موجود را روی دستتان امتحان کنید و آن را به لب نزنند؛ زیرا ویروس تبخال از ویروس‌هایی است که به‌راحتی منتقل می‌شود.

 

    ‌هرگز از رژ مشترک استفاده نکنید و حتی در آرایشگاه اجازه ندهید آرایشگر از قلم‌موی رژ مشترک برایتان استفاده کند. بهترین کار این است که رژ را همراه خود ببرید.

 

    ‌خانم‌هایی که پوست حساســـی دارید، باید روی ترکیب‌های رژ را بخوانید تا حاوی ائوزین نباشد. بیشتر رژ‌ها حاوی این ترکیب شیمیایی هستند که رنگ قرمز ایجاد می‌کند و عامل حساسیت است. اگر دچار حساسیت و پوسته پوسته شدن لب و قرمزی و خارش شدید، باید بلافاصله استفاده از رژ را کنار بگذارید و بعد از بهبود، رژ دیگری که حاوی این ترکیب نیست، استفاده کنید.

 

    ‌هنگام خرید به تاریخ مصرف روی رژ دقت کنید. بیشتر کالاهای آرایشی در ایران تایید وزارت بهداشت برچسب اصالت کالا را دارند که با ارسال کد درج شده روی آن می‌توانید از تاریخ تولید، انقضا و سری ساخت و همچنین سلامت کالا باخبر شوید. رژ را در دمای اتاق و در دمای ۲ درجه سانتی‌گراد نگهداری کنید.

 

    ‌با اینكه همه می‌دانند باید تا حد‌امكان تماس با سرب را كم كرد؛ اما والدین اجازه می‌دهند کودکان رژلب بزنند. خواب‌آلودگی، نداشتن تعادل، افزایش فعالیت یا تاخیر رشد، افزایش فشار داخل جمجمه و کما از علائم مسمومیت با سرب است. توصیه می‌شود هرگز برای کودکان مواد آرایشی را مجاز ندانید حتی اگر برای گرفتن عكس یا تفریح كودكانه باشد. جایگزین كردن رول‌های رژلب‌ كه حاوی مواد چرب‌كننده و بی‌ضرر هستند، می‌تواند جایگزین خوبی باشد. اگر یک‌بار اجازه این تجربه را به کودکان بدهید، خواهان تكرار آن هستند پس به‌خاطر سلامت خودشان، به آنها قاطعانه نه بگویید.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/63508

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی