ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

درهم، یوآن و چند ارز دیگر

تاریخ درج : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 
سهم اندک دلار در مبادلات تجاری و قیمت‌گذاری کالاها در بازار به دلیل حجم بالای معاملات با دیگر ارزهاست

سعید غفاری

 

 

 

آیا می‌توان ارزی مانند یورو را جایگزین دلار کرد تا در مبادلات تجاری و محاسبه قیمت‌ها استفاده شود؟ بعضی از کارشناسان براین‌ باورند که ارزهایی مانند یورو باید جایگزین دلار شود تا بازار از نوسانات احتمالی  دلار در امان باشد. در مقابل بسیاری از بازاریان با بیان دلایل مختلف این جایگزینی را منطقی نمی‌دانند. گفت‌وگوی اصفهان‌ زیبا با تعدادی از واردکنندگان اصفهانی نیز نشان می‌دهد که در حال حاضر دلار سهم‌ کمی از مبادلات تجاری و قیمت‌گذاری‌ها در بازار اصفهان دارد، زیرا کالا‌های زیادی از طریق  یوان چین یا درهم امارات قیمت‌گذاری می‌شوند.

 

 

 

کالا‌هایی که وارد بازار اصفهان می‌شوند شامل دو دسته هستند. تعداد کمی از آنها با دلار و حجم بالایی از آنها با درهم امارات یا یوان‌چین از تولید‌کنندگان خارجی خریداری می‌شوند. تاجران اصفهانی در مورد جایگزین کردن یورو با دلار گفتند که بسیاری از فروشندگان با دلار کار می‌کنند و هرگز قبول نخواهند کرد که با یورو یا هر گونه ارز دیگری معامله کنند، زیرا قیمت آنها با دلار محاسبه‌شده است. دقیقا مانند این است که شما بخواهید با کرون دانمارک در شهر اصفهان یک ساندویچ بخرید. شاید آن پول ارزش زیادی داشته‌باشد ولی بعید به نظر می‌رسد هیچ کدام از فست‌فودهای شهر راضی شوند با این واحد پولی اصلا معامله‌ای انجام دهند، زیرا تمام هزینه‌ها و البته ‌قیمت گذاری آنها کاملا براساس تومان است.

 

 

با این شرایط در بازار جهانی که همه کالا‌های مختلف را با دلار می‌فروشند، چگونه می‌توان با یورو خرید کرد؟

 

 

   جایگزین‌های دلار
در روز‌های گذشته بعضی از کارشناسان با انتقاد به این مسئله اعلام کرده‌اند که جایگزینی دلار تقریبا نشدنی است، ضمن اینکه حجم اجناسی که با دلار به کشور وارد می‌شوند یا قیمت‌گذاری آنها بر مبنای دلار است در بازار اصفهان زیاد نیست. وارد کنندگان می‌گویند که کالا‌های زیادی برمبنای درهم امارات یا یوان‌ چین وارد کشور می‌شوند، مانند موبایل‌های هوشمند که براساس درهم امارات قیمت‌گذاری می‌شوند یا لوازم جانبی موبایل، کامپیوتر یا اقلامی از این نظر که با یوان چین خریداری می‌شوند.در نتیجه دلار اصلا در این معاملات مطرح نمی‌شود.اجناسی که از بنادر امارات وارد می‌شوند، با درهم خریداری شده، بنابراین لوازم‌خانگی به ویژه تلویزیون، موبایل، کارت‌های حافظه و کالا‌های زیادی با درهم خریداری می‌شوند. کالا‌های دیگری هم که از چین مستقیم وارد کشور می‌شوند نیز بر مبنای یوان هستند. در مقابل برای خرید اجناسی که از کشور‌های دیگر مانند کره، ژاپن، آلمان و ... وارد بازار می‌شوند، باید دلار پرداخت کرد و قیمت آنها نیز براساس نرخ دلار محاسبه می‌شود. با وجود این توجیه افراد زیادی می‌پرسند که اگر دلار سهم آنچنان بالایی از معاملات ندارد، پس چرا هر زمانی قیمت‌ آن نوسان پیدا می‌کند، نرخ تمام اجناس موجود در بازار بالا و پایین می‌رود؟

 

 

     تاثیر دلار بر سایر ارزها
چند تاجر اصفهانی در پاسخ به این سوال گفتند که مشکل این است که با نوسانات دلار قیمت سایر ارز‌ها نیز افزایش می‌یابد. در واقع وقتی ارزش پول ملی کاهش پیدا می‌کند نرخ تمام ارز‌های خارجی مانند یوان چین نیز افزایش می‌یابد، زیرا این قیمت‌ دلار نیست که افزایش یافته بلکه قیمت ریال کاهش پیدا می‌کند. البته افراد زیادی هم با این توجیه موافق نیستند و براین باورند که قیمت دلار به صورت روانی بر نرخ ارز‌های دیگر تاثیر می‌گذارد، در نتیجه باید تلاش کرد که دلار ارز اصلی در زمینه‌ تجاری نباشد. ضمن اینکه اگر انحصار دلار در هم شکند حتی به صورت روانی باعث آرام‌تر شدن شرایط اقتصادی در صورت بروز لرزه‌های سیاسی می‌شود.

 

 

 

     آیا یورو گران‌تر از دلار است؟
افراد زیادی می‌پرسند اینکه نرخ یورو از دلار بالاتر است، برای قیمت‌ها مشکلی ایجاد نمی‌کند؟ هر دلار آمریکا به صورت رسمی چهار هزار و 200 تومان و غیر رسمی حدود شش هزار و 700 تومان قیمت‌ دارد، در حالی که قیمت یورو در بازار بیش از هفت هزار و 500 تومان است. با توجه به این مسئله افراد زیادی می‌پرسند که اگر یورو در معاملات جایگزین دلار شود، با نگاه به قیمت‌ بالاتر، آیا قیمت اجناس افزایش می‌یابد؟ پاسخ این سوال منفی است زیرا نرخ برابری یورو و دلار یکسان نیست.نرخ یورو تقریبا 17 درصد بالاتر از دلار است، مثلا  کالایی  که قیمت آن 100 دلار است،اگر فروشنده راضی به معامله با یورو شود، قیمت آن کالا با یورو حدود 82 یورو خواهد بود. در نتیجه قیمت دلار و یورو برابر نخواهد بود و این جایگزینی احتمالی منجر به افزایش قیمت‌ها نخواهد شد.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/73816

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی