ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

دیدبان

تاریخ درج : دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸

کشف کوسه ۱۴ سانتی‌‌متری زیست تاب از خلیج مکزیک
محققان گونه جدیدی از کوسه را در خلیج مکزیک کشف کردند که تنها ۱۴ سانتی متر طول دارد و زیست تاب است.  کوسه‌ها معمولا به جثه نسبتا بزرگی که دارند شناخته می‌شوند، اما محققان گونه جدیدی از این آبزیان را کشف کرده‌اند که تنها ۱۴ سانتی متر طول دارد و زیست تاب است. این کوسه حدودا ۱۴ سانتی متری که کوسه جیبی آمریکایی یا Mollisquama mississippiensis نام‌گذاری شده است، در کنار هرکدام از باله های جلویی خود یک کیسه کوچک دارد که به گفته محققان از آن برای پاشیدن مایع درخشان به داخل آب استفاده می‌کند.به گفته مارک گریس، ماهی شناس اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا، این تراوشگرهای ماهیچه‌ای با ردیفی از برآمدگی‌های فلورسنت پوشیده از رنگدانه پوشیده شده‌اند که از تراوش مایعی درخشان از آنها حکایت دارد. علاوه بر این کیسه‌ها، شکم این کوسه همچنین با دسته‌هایی از سلول‌های نورگسیل (light-emitting cells) پوشیده شده است.این خاصیت زیست تابی  احتمالا به این کوسه در پنهان شدن از شکار یا شکارچی کمک می‌کند. جزئیات بیشتر دراین باره در مقاله ای در مجله Zootaxa منتشر شده است.

 

گرما در آمریکا جان شش نفر را گرفت
موج گرما بخش‌های بسیاری از آمریکا را فرا گرفته و تاکنون دست‌کم شش کشته برجا گذاشته است. به گزارش ایسنا، با افزایش دما در برخی از ایالت‌های مرکزی و شرقی آمریکا تاکنون دست‌کم شش تن جان خود را از دست داده، آسفالت جاده‌ها خسارت دیده و برگزاری برخی از همایش‌ها و مراسم‌ عمومی لغو شده‌ است. پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که رطوبت بالای هوا و افزایش دما، بسیاری از مناطق این کشور را در بر می‌گیرد. بنابر اعلام مقامات محلی در ایالت‌های «مریلند»، «آرکانزاس» و «آریزونا» شش نفر به دلیل گرمازدگی جان خود را از دست داده‌اند.به گزارش خبرگزاری شینهوا، در شهرهای دو ایالت «ورمونت» و «نیوهمپشایر» نیز سرپناه‌هایی در نظر گرفته شده که افراد بتوانند خود را از گرمای هوا نجات دهند. همچنین افزایش دما موجب قطعی برق هزاران مشترک در «فیلادلفیا» و «میشیگان» شده است.

 

ته سیگار به گیاهان آسیب می‌زند
محققان دانشگاه انگلیا راسکین واقع در انگلیس دریافتند ته سیگارهایی که در طبیعت انداخته می‌شوند، قابلیت رشد گیاهان را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهند. به گزارش پایگاه خبری ساینس، در این آزمایش محققان ته سیگارهای مصرف شده و نشده را روی سطح خاکی که در آن دو نوع گیاه تلخه و شبدر سفید کاشته شده بود، رها کردند. این گیاهان علوفه موردنیاز رشد دام‌ها بوده و در اغلب پارک‌های شهری نیز رشد می‌کنند. به ویژه وجود گیاه تلخه برای گرده‌افشان‌ها و تثبیت نیتروژن خاک ضروری است. در این تحقیقات مشخص شد صرف‌نظر از نوع ته سیگار، پس از گذشت ۲۱ روز از زمان رها شدن آن در خاک، جوانه‌زنی و رشد طولی و حجم توده ریشه گیاه شبدر سفید به ترتیب ۲۷، ۲۸ و ۵۷ درصد کاهش می‌یابد. در مورد گیاه تلخه قابلیت جوانه‌زنی به میزان ۱۰ درصد و رشد طولی به میزان ۱۳ درصد کاهش می‌یابد.محققان به منظور کنترل نتایج آزمایش، علاوه بر ته سیگار، قطعات چوبی شبیه ته سیگار را نیز در سطح خاک رها کردند. در بررسی‌های انجام گرفته مشخص شد میزان اثرات منفی ته سیگارهای مصرف شده و نشده تفاوت چندانی باهم ندارد، اما قطعات چوبی چنین اثری ندارند. محققان با بررسی بیشتر دریافتند مشکل اصلی در فیبرهای سلولز استات است که در فیلترهای سیگار  استفاده می‌شود.به طور دقیق‌تر ترکیبات شیمیایی که برای افزایش انعطاف‌پذیری این فیبرها به‌کار می‌روند، با نفوذ در خاک موجب بروز آثار منفی می‌شوند.به گفته محققان، در برخی پارک‌ها و به ویژه در اطراف صندلی‌ها می‌توان در هر متربع تا ۱۰۰ عدد ته سیگار یافت.انداختن ته سیگار در محیط به یکی از رفتارهای مقبول در جوامع بدل شده است، اما می‌تواند پیامدهای منفی قابل توجهی بر محیط زیست باقی بگذارد.گــــــزارش کـــــامـــل ایـــــن تـــحـقــیــقــــات در نـــشـــــریــه Ecotoxicology and Environmental Safety منتشر شده است.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/98556

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی