ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

دیده بان + گردشگری

تاریخ درج : چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸

بیمارستان‌ها مجاز به پذیرش گردشگران سلامت می‌شوند
مراسم رونمایی و امضای مشترک آئین‌نامه تاسیس و بهــــره‌برداری از شرکت‌های تسهیل‌گر ارائه خدمات تخصصی درمانی به بیماران بین‌الملل، با حضور رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد. به گزارش ایسنا، در این مراسم وزیر بهداشت در بخشی از سخنانش با بیان اینکه به بیمارستان‌ها اعلام کردیم می‌توانند ۱۰ درصد تخت‌هایشان را به صورت وی آی پی برای گردشگران سلامت اختصاص دهند، گفت: در همین راستا پزشکانی را به عنوان متولی و مسئول فنی در این زمینه خواهیم گذاشت، اما اگر این پزشکان در پروسه درمان گردشگر سلامت او را سرگردان کرده یا هزینه‌ای را به او تحمیل کردند، با آنها برخورد جدی کرده و پروانه مسئول فنی آن پزشک را لغو می‌کنیم. سعید نمکی افزود: این اقدامات را دنبال می‌کنیم تا گردشگر سلامت با قابلیت‌های واقعی کشور در حوزه سلامت آشنا شود. نه اینکه بخواهیم برای جذب او ویترین آرایی کنیم. بنابراین باید قابلیت‌هایمان را بدون روتوش و ویترین آرایی عرضه کنیم تا وقتی گردشگر سلامت وارد کشور شد، ببیند مباحث مطرح شده با واقعیت‌های ما در کشور مطابقت دارد. در غیر این صورت منجر به دفع گردشگر سلامت می‌شود. نمکی تاکید کرد: ساز و کار مناسبی برای رفت و برگشت توریسم طراحی نشده و گاهی توریسم با ورود به کشور با افراد غیرحرفه‌ای و دلالان مواجه می‌شود که این اتفاق عواقب بیشتری داشته و می‌تواند دید بیمار را نسبت به کشور تغییر دهد. به همین دلیل است که گاهی به عنوان یک جامعه صادق بین خارجیان شناخته نشده‌ایم. به گفته او، باید به توریسم‌هایی که برای بازدرمانی و پیشگیری به کشور مراجعه می‌کنند نیز توجه شود و در این حوزه چشمه‌های آب گرم را در کشور داریم که باید از بیشترین ظرفیت توریستی و درمانی آن استفاده کنیم.

 

 

جمجمه انسان هوشمند سر از خرم‌آباد درآورد
مدیر کل میراث فرهنگی لرستان از کشف بخشی از جمجمه انسان هموساپین (هوشمند) در غار کلدر خرم آباد خبر داد. به گزارش مهر، امین قاسمی گفت: غار کلدر هم اکنون قدیمی‌ترین محوطه پارینه سنگی جدید ایران است و با توجه به قدمت بالای شواهد فرهنگی به دست آمده از لایه‌های پارینه سنگی جدید در آن، این داده یکی از نادرترین کشفیات در غرب قاره آسیا محسوب می‌شود که می تواند بخشی از حلقه مفقوده زنجیره تکامل بشر و مسیرهای مهاجرتی انسان‌های هوشمند را تکمیل کند. مدیر کل میراث فرهنگی لرستان با اشاره به اینکه این اداره کل در حال انجام پیگیری‌های لازم جهت ادامه انجام کاوش و ثبت جهانی غارهای تاریخی استان است، تصریح کرد: جذب سرمایه گذار به منظور تبدیل این غار و منطقه کلدر به سایت موزه از دیگر برنامه‌های این اداره کل به منظور توسعه گردشگری استان است. همچنین دکتر بازگیر، سرپرست هیئت کاوش غار کلدر اظهار داشت: گونه‌شناسی مقدماتی تکه استخوان مذکور توسط دیرین شناس سرشناس هلندی، پروفسور جان وندرماد انجام گرفته و مطالعات دقیق و جزئیات بیشتر در این خصوص پس از انجام تاریخ نگاری مطلق و مطالعه این داده توسط متخصصین آناتومی انسان، علوم ژنتیکی و... اطلاع رسانی خواهد شد. زهرا بهاروند، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان نیز با بیان اینکه فصل سوم کاوش باستان شناختی غار کلدر با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شده است، تصریح کرد: کاوش باستان شناختی این فصل غار کلدر هم اکنون به اتمام رسیده و اعضای هیئت در حال انجام امور تاریخ نگاری لایه‌های پارینه سنگی جدید و میانه این غار با استفاده از روش‌های ترمولومینسانس و او. اس. ال هستند.

 

ساخت کتیبه دفاع مقدس با الهام از سرو ایرانی
کتیبه دفاع مقدس با طرحی از «سرو ایرانی» با نقوش اسلیمی توسط هنرمندان کارگاه سفال و سرامیک پژوهشکده هنرهای سنتی به مناسبت روز آزادسازی خرمشهر، ساخته شد.به‌گزارش ایسنا، رئیس پژوهشکده هنرهای سنتی پژوهشگاه با اعلام این خبر گفت: این کتیبه به سفارش دفتر بسیج سازمان میراث‌فرهنگی در حال ساخت است.عبدالمجید شریف‌زاده افزود: کتیبه بزرگداشت دفاع مقدس از سه بخش تشکیل شده که بخش بزرگ‌تر آن با نقشی از سرو به‌عنوان نماد مقاومت، ایستادگی و سرافرازی در مقابل دشمنان طراحی شده است. او ادامه داد: نقوش این کتیبه درون طاقی قرار گرفته‌اند که تناسبات آن برگرفته از گنبد مسجدجامع خرمشهر به‌عنوان نماد مقاومت است. او با بیان اینکه در دو بخش کناری کتیبه نقوش گل و مرغ با طرحی از مرغ‌های سفید طراحی شده است، افزود: دو کتیبه به خط نستعلیق با عبارت «خرمشهر را خدا آزاد کرد» که یادآور آزادسازی خرمشهر و کسانی است که در راه آن به شهادت رسیدند، نیز در این کتیبه وجود دارد.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/95110

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی