ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

دیپلماسی شهری تحریم شدنی نیست

تاریخ درج : پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 
سفیر کره جنوبی در ایران:‌ در دوره تحریم هم می توان با اصفهان تعامل گردشگری داشت

بهناز عابدی

 

 

کافی بود در بازار هندوها یا خیابان شیخ بهایی اصفهان گشتی می‌زد تا رد کشورش پیش چشم‌هایش خودنمایی کند و اجناس کوچک و بزرگ کره‌ای که پشت سرهم در فروشگاه‌ها ردیف شده‌اند برایشان روایت کنند کمتر ایرانی‌ای است که در خانه‌اش، نشانی از کره نداشته باشد. یو جانگ هیان، فقط هفت ماه است در ایران آقای سفیر شده و روزهایش را در «خاک کره جنوبی در تهران» شب می‌کند. او پیش‌تر مدیرکل خاورمیانه وزارت خارجه کره جنوبی بوده و ایران و اموراتش را خوب می‌شناسد. او به تازگی در سفری دو روزه به اصفهان برای توسعه تعاملات علمی به دانشگاه اصفهان رفت و اتاق کره جنوبی در این دانشگاه را افتتاح کرد، در اتاق بازرگانی پشت میز مذاکرات تجاری با اقتصادی‌های اصفهان نشست و در آخر با شهردار اصفهان دیدار کرد و از توسعه دیپلماسی شهری گفت. بعد از همه این دیدارها و گفت‌وگوها، در لابی هتل قدم زنان هم از دستاوردهای سفرش برایم گفت و هم از هدف‌گذاری‌ها برای آینده.

 

 

 

پرونده خواهرخواندگی اصفهان و گوانگجو چندسالی است که در کشوی میز شهرداران دو شهر خاک می‌خورد و هنوز از امضای آن خبری نیست. چرا هنوز اراده دوجانبه برای آغاز فصل همکاری‌ها میان این دو شهر شکل نگرفته است؟
خواهرخواندگی مهم است، اما کافی نیست و برای توسعه روابط دوجانبه، این همکاری هاست که باید گسترش یابد. اصفهان و گوانگجو برای تعمیق این روابط تلاشی نکردند و همه چیز در حد صحبت‌های اولیه باقی ماند، به همین خاطر شاهد هستیم که حتی گام اول یعنی امضای پیمان خواهرخواندگی هم صورت نگرفت. این موضوعی است که پس از سفر اصفهان آن را در دستور کار قرار می‌دهم و با مسئولان‌مان در گوانگجو گفت‌و‌گو خواهم کرد.

 

 

تحریم‌های آمریکا محدودیت‌هایی را برای تعامل میان کشورها با ایران رقم زده است. از نگاه شما این تحریم‌ها تا چه میزان می‌توان دیپلماسی شهری و روابط میان شهرهای ایران با نقاط مختلف جهان را متاثر سازد؟
در روابط بین شهرها، تحریم‌ها نمی‌تواند تاثیر‌گذار باشد. برای مثال، شهر اصفهان از نگاه ما پایتخت فرهنگی ایران است و حتی در زمانه تحریم هم می‌توانیم در حوزه گردشگری با این شهر تعامل داشته باشیم بدون اینکه نگران تنبیه‌های آمریکا باشیم. آمریکا یا دیگر کشورها شاید بتوانند شخصیت‌ها یا سرویس‌های اطلاعاتی، امنیتی، نظامی و بانکی را تحریم کنند، اما آیا فرهنگ تحریم شدنی است؟ آیا دیپلماسی بین شهرها را هم می‌توان در لیست تحریم‌ها قرار داد؟ تحریم‌ها گرچه موجب محدودیت برای تعاملات اقتصادی بین کشورها می‌شوند اما نمی‌توانند بر روابط فرهنگی و دیپلماسی شهری اثرگذار باشند.

 

 

افتتـاح اتاق کره جنــوبی در دانشـگاه اصفهـان گامـی در راستــــای تقــویـــت دیپلماسی علمی میان اصفهان و کره جنوبی محسوب می‌شود اما آیا قرار است همه تعاملات علمی در این اتاق خلاصه ‌شود؟
تا مادامی که فعالیت‌ها و سازوکار این اتاق مورد حمایت دوجانبه (اصفهان و کره جنوبی) قرار بگیرد می‌توانیم امیدوار باشیم که این اتاق می‌تواند بستری برای توسعه همکاری‌های علمی و دانشگاهی باشد. در راستای حفظ کیفیت این اتاق، دولت کره‌جنوبی هر سال به طور منظم با در اختیار گذاشتن منابع علمی از فعالیت این مرکز حمایت می‌كند و این مركز می‌تواند موجب افزایش تعاملات فرهنگی و علمی بین كارشناسان آموزشی، استادان و دانشجویان شود. همه ما می‌دانیم اتفاق‌هایی که در عرصه بین‌المللی رخ داده روابط اقتصادی ایران و کره را دچار چالش كرده است، اما با تكیه بر همكاری و دوستی دیرینه، از این برهه دشوار عبور خواهیم كرد. در چنین شرایطی، همکاری و تعامل در زمینه فرهنگی، آموزش و تربیت نیروی انسانی اهمیت بیشتری می‌یابد. در همین راستا، راه اندازی اتاق کره‌جنوبی در دانشگاه اصفهان اقدام مهمی محسوب می‌شود. 

 

 

همانطور که اشاره کردید تحریم‌های آمریکا تعاملات اقتصادی دیگر کشورها با ایران را تاحدودی مختل کرده است. در نشست مشترک شما و اعضای اتاق بازرگانی اصفهان برای توسعه همکاری‌های اقتصادی دوجانبه به نحوی که مشمول تحریم‌ها نشود چه راهکارهایی تعریف شد؟
اصلی ترین راهکار در شرایط کنونی این است که به جای تعامل و شراکت شرکت های بزرگ با ایران، بر همکاری شرکت‌های متوسط و کوچک  (SME)  متمرکز شویم. در این راستا، اتاق بازرگانی اصفهان به منزله مرکز اقتصادی این استان می‌تواند با حمایت از این بنگاه‌های کوچک و متوسط به تبادل تجاری با شرکت‌های کره جنوبی بپردازد. در جلسه هیئت کره‌ای با نمــاینــدگان اتاق بــازرگانی اصفهان، پیشنهـاد شـد تا انستیتوی سیاست های اقتصادی و بین المللی کره جنوبی(KIEP) برای توسعه همکاری ها بسترسازی کند. این انستیتو در واقع با ارائه راهنمایی به دولت کره تلاش می کند با شبکه‌سازی گسترده در سطح مناطق مختلف جغرافیایی از جمله خاورمیانه و آفریقا زمینه توسعه روابط اقتصادی بین کره با کشورهای هدف را فراهم کند.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/86509

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی