ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

ذوب آهن به گل خوردن عادت کرده است

تاریخ درج : چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶
شماره روزنامه: 
تحلیل فنی اولین دیدار ذوب آهن در لیگ قهرمانان آسیا

سعید واعظ

تیم فوتبال ذوب آهن ، در گروه دوم رقابت های لیگ قهرمانان آسیا در اولین مصاف در دوحه، مهمان تیم الدحیل قطر بود و در چند دقیقه التهاب آور شکست سنگینی را پذیرا شد . سکانس اشتباهات مدافعان ذوب آهن در جای‌گیری « ناراحت کننده» بود . تیم فوتبال ذوب آهن با حضوری چندساله در مسابقات فوتبال لیگ قهرمانان آسیا ، دستی در آتش دارد . شاهکار ذوبی‌ها در لیگ قهرمانان آسیا به سال 2010 بر می گردد که تیم فوتبال ذوب آهن با نایب قهرمانی در این مسابقات شاهکار کرد ؛ اما ذوبی ها ، این بار با افکار و اهداف امیر قلعه نویی گام به لیگ قهرمانان آسیا گذاشتند تا عیار ژنرال در آسیا بر همگان واضح و روشن شود .

سرمربی ذوب آهن پازل تاکتیکی تیمش را با سیستم رایج 1-3-2-4 آرایش داده بود . وحید محمد زاده و خالد شفیعی قلب خط دفاعی را پوشش می دادند. دو مدافع کناری این تیم میلاد فخرالدینی و حمید بوحمدان بودند . جلوی خط دفاعی ، ولیسانی ، متمایل به کار دفاعی بود؛ اما قاسم حدادی فر ، میل به تغذیه دیگر هافبک‌ها و تک مهاجم خود را داشت. سه هافبک هجومی سفید وسبز پوشان متشکل از ( سید محمد رضا حسینی ، بختیار رحمانی و مرتضی تبریزی ) بودند که کی روش استنلی را دریورش ها پشتیبانی می‌کردند. ذوبی ها ، در نیمه نخست، بازی با برنامه و منطقی را انجام دادند و در ضد حمله انتحاری با مرتضی تبریزی و ضربه سر شیرجه ای کی روش به گل اول مسابقه هم رسیدند .

 

     سکانس اشتباهات
امیر قلعه نویی در انتهای کنفرانس مطبوعاتی بیان داشت، اشتباهات فردی موجب شکست تیممان شد ؛ اما  باید به‌عرض قلعه نویی رساند ، سکانس اشتباهات از همان لحظه ای کلید خورد که اکبر ایمانی ، وارد مسابقه شد . با ضرس قاطع ، پلی میکر تیم (قاسم حدادی فر  ) در کند و سرعت بخشیدن به نبض بازی بسیار اثر گذار بود . هنگامی‌که وی جای خود را به ایمانی داد ،شیرازه ، ذوبی ها از هم پاشید .

 

     اشتباه در جای‌گیری مدافعان
اگر بازی را موشکافانه بررسی کنید، می بینید  مهاجمان تیم الدحیل قطر چقدر زیرکانه در نقاط کور مدافعان ذوب قرار گرفتند و به‌خوبی پاس های ارسالی را کنترل و آن را وارد دروازه رشید مظاهری می کنند . مساکنی ، در قلب خط دفاعی ذوب‌آهن کنترل و توپ گیری می کند و با شوت سرکش خود گلر ذوب را به زحمت می اندازد که توپ ریباند را کریم بودیاف وارد گل می کند . گل دوم الدحیل هم روی ارسال کرنر قطری ها و اشتباه جای گیری مدافعان ذوب‌آهن و سرزنی بودیاف به ثمر رسید و در واقع کریم بودیاف « دبل » کرد . سکانس اشتباهات جای گیری مدافعان ذوب آهن بازهم شادی را به اردوی الدحیل و جمال بلماضی برد . مساکینی ، پاس رو به جلوی یار خودی را زودتر از حمید بوحمدان وارد دروازه کرد تا اشتباهات مرگبار در گام اول ادامه کار را برای قلعه نویی و شرکا  سخت تر کند .

 

     رشید هم تنها بود
رشید مظاهری یکی از ستاره های ذوب آهن در دیدار این تیم برابر الدحیل بود. او بارها با واکنش های خود مانع باز شدن دروازه ذوبی ها شد؛ اما در نهایت اتفاق دیگری افتاد و در این میان دو، سه سوپر واکنش او دیدنی بود که این تیم را به عنوان برنده راهی رختکن کرد.  در نیمه دوم نیز با فشار زیاد قطری ها طبیعی بود که رشید مظاهری باید خود را آماده 45 دقیقه ای توفانی کند که در نهایت همین اتفاق هم افتاد و توفان قطری ها با اشتباهات مدافعان ذوب آهن در هم آمیخته شد و دیگر بازی خوب مظاهری هم به کار این تیم نیامد.

 

     7 گل در دو بازی !
ذوب آهن ، در اولین گام  مسابقات لیگ قهرمانان با  سه گل مغلوب شد ؛ اما تیم آنالیز سفید وسبز پوشان باید پاسخگوی این مسئله شود که چرا  ذوبی ها ، در دو بازی پشت سر هم تعداد هفت گل را به راحتی در کیسه خود می‌بینند . تغییر مهره ها در خط دفاعی جواب نمی‌دهد؟ یا تیم از لحاظ بدنی از دقیقه 70 به بعد تحلیل می رود؟اینها سوالاتی است که باید به آن پاسخ داد. همینطور که تیم ذوب آهن برای برد در تکاپو ست، رقبا هم بیکار ننشستند .

url : http://www.isfahanziba.ir/node/68521

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی