ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

راه‌های پیشگیری از مسمومیت با شوینده‌های خانگی

تاریخ درج : یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹

همیشه در هنگام استفاده از فراورده‌های شیمیایی و شوینده در نور کافی برچسب روی بسته‌بندی را مطالعه کرده سپس مصرف کنید. استفاده از داروها و مواد شیمیایی در تاریکی می‌توانند خطرناک باشند.در هنگام استفاده از مواد شیمیایی و فراورده‌های شوینده و پاک‌کننده، پنجره‌ها را باز کنید تا هوا به‌خوبی در محیط جریان داشته باشد. بسیاری از این ترکیبات مانند وایتکس (مواد با پایه هیپوکلریت سدیم) بخارات سمی ایجاد می‌کنند که به مخاط دهان، بینی و ریه صدمه می‌زند.

در زمان نظافت سطوح و استفاده از ترکیبات شوینده و پاک‌کننده از دستکش لاستیکی، کفش جلوبسته و در صورت امکان، ماسک استفاده کنید.

از اختلاط مواد شیمیایی مانند جوهرنمک و مواد سفیدکننده، لکه‌بر و الکل خودداری کنید. بخارات و گازهای ناشی از این اختلاط بسیار سمی و خفه‌کننده هستند.

توجه داشته باشید که بسیاری از داروها و محصولات نظافت خانگی مانند جوهرنمک، مواد شوینده و لکه‌بر، لاک‌پاک‌کن، سموم حشره‌کش و جونده‌کش (مانند مرگ موش)، تینر، ضدیخ، بنزین و نفت می‌توانند در صورت بلعیده شدن و تماس با پوست و چشم یا در صورت تنفس، بسیار سمی باشند.

همیشه پس از استفاده از مواد شیمیایی سریع درِ آن را ببندید و دقت کنید که هیچ ظرف دربسته‌ای از دسترسی کودکان در امان نیست.

درصورتی‌که نزدیکان شما ماده‌ای غیرخوراکی و سمی را بلعید یا بخارات آن را استنشاق کرد، با مرکز اورژانس 115 یا مرکز اطلاع‌رسانی داروها و سموم 190 تماس بگیرید.

محصولات شیمیایی و شوینده، نفت و بنزین و داروها را همیشه در ظرف اصلی آن نگهداری کنید. هیچ‌گاه این فراورده‌ها را در ظرف مواد خوراکی (مانند بطری نوشابه) نگهداری نکنید. این عمل سبب خورده شدن اشتباهی این مواد توسط کودکان و مسمومیت شدید آن‌ها خواهد شد.

داروها، محصولات شوینده و فراورده‌های آرایشی، بهداشتی را دور از دسترس کودکان، در ارتفاع بالا و در کمد مجهز به قفل نگه‌داری کنید.‌

از قرار دادن ظروف حاوی مواد شیمیایی در کنار مواد غذایی و همچنین شعله آتش خودداری کنید، الکل و بسیاری از ترکیبات ضدعفونی‌کننده قابلیت اشتعال دارند.‌

از قرار دادن مواد شوینده، ضدعفونی‌کننده و الکل در کمدهای زیر ظرف‌شویی اجتناب کنید، خطر مسمومیت در کودکان نوپا و کنجکاو از این طریق بسیار بالاست. ‌

از نگهداری محصولات خطرناک مثل الکل، ضدیخ، شیشه‌پاک‌کن، بنزین، نفت، سموم علف‌کش، سموم حشره‌کش و کودهای باغبانی، ترکیبات لوله‌بازکن، جرم‌گیر و لکه‌بر در کمدهای بدون قفل در پارکینگ و حیاط منزل اجتناب کنید.‌

در هنگام استفاده از مواد شیمیایی و فراورده‌های شوینده و پاک‌کننده پنجره‌ها را بازکنید تا هوا به‌خوبی در محیط جریان داشته باشد.

هنگام استفاده از مواد سفیدکننده یا جرم‌بر در سرویس‌های بهداشتی، در و پنجره را باز گذاشته و هواکش را روشن کنید.

پس از مصرف مواد شوینده، سفیدکننده، جرم‌بر و لوله‌بازکن در محیط‌های دربسته و کوچک مانند دستشویی و حمام به‌هیچ‌عنوان در این مکان‌ها توقف نکنید؛  زیرا گازهای تولیدشده در فضای کوچک، خفه‌کننده و سمی است.

در صورت تماس پوست یا چشم با مواد شوینده و ضدعفونی‌کننده، مواد اسیدی یا قلیایی، پوست و چشم را با مقادیر فراوان آب شست‌وشو داده و مصدوم را به مرکز درمانی منتقل کنید.

 در صورت تماس پوست یا چشم با مواد اسیدی یا قلیایی هرگز از مواد قلیایی یا اسیدی جهت خنثی‌سازی استفاده نکنید.‌ 

سیمین نریمانی ، کارشناس بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

url : http://www.isfahanziba.ir/node/109500

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی