ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

راویان تاریخ

تاریخ درج : سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸

پایان محاصره 30ماهه لنینگراد 

27 ژانویه 1944 پس از 30 ماه و تحمل نزدیک به یک میلیون تن تلفات، محاصره شهر لنینگراد (سن پترزبورگ که ولادیمیر پوتین از آنجاست) شکسته شد. نیروهای آلمان از دهم ژوئیه 1941 محاصره لنینگراد را با هدف تضعیف روحیه روس‌ها آغاز کرده بودند. حمله به لنینگراد با 38 لشکر آلمانی از طریق منطقه بالتیک آغاز شده بود. نیروهای فنلاندی هم در این حمله به آلمانی‌ها کمک می‌کردند. 83 روز طول کشید تا نیروهای آلمانی از حومه شهر بگذرند و آن را از همه سوی محاصره کنند. تا نوامبر سال بعد 640 هزار و 803 تن از ساکنان شهر  و به طور عمده از گرسنگی و سرما جان سپرده بودند. در آن ماه (نوامبر 1942) روس‌ها با ایجاد یک جاده روی دریاچه منجمد، موفق به رساندن خوراک و سوخت و نیروی تازه نفس به شهر شدند و 550 هزار تن از ساکنان غیر نظامی را از شهر خارج کردند. از این شهر جمعا 517 هزار سرباز روس دفاع کردند و بسیاری از آنان کشته شدند.

سرانجام 27 ژانویه نیروهای آلمانی تحت فشار ارتش سرخ دست از محاصره لنینگراد برداشتند و کار عقب‌نشینی را آغاز کردند که تا برلن ادامه یافت.

در ژانویه 2004 و به مناسبت شصتمین سال پایان محاصره سن پترزبورگ (لنینگراد)، برخی از مورخان به پوتین توصیه کرده بودند که این رویداد را آویزه گوش خود کند تا تکرار نشود. نرمش‌های مسکو پس از فروپاشی شوروی در برابر غرب باعث شده بود که در این سال تنی چند از تحلیلگران این نظر اندیشمندان را زنده و به آن استناد کنند که درون‌گرایی و آماده سازش بودن، فرهنگ مردمی شده است و در طول تاریخشان حکومت مغول‌ها بر خود را تجربه کرده‌اند. روس‌ها قرن‌ها تحت سلطه مغول‌ها بودند. در سال 2007 در سالروز شکسته شدن محاصره لنینگراد، گزارش‌هایی در رسانه‌ها انتشار یافته بود که حکایت از افزایش فشار آمریکا برای پیوستن اوکراین به ناتو و نیز دیدار فرمانده کل نیروهای مسلح آمریکا در خاورمیانه از کشورهای آسیای مرکزی داشت. با توجه به این فعالیت‌های ضد روس غرب که دنبال روان‌شناسی جنگ سرد است، تفسیرنگاران آمریکای لاتین به سران مسکو هشدار داده بودند که اگر نجنبند فردا برایشان خیلی دیر خواهد بود.

از سایت تاریخ ایرانیان در این روز

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/106378

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی