ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

رشد قیمت موادغذایی پایان ندارد!

تاریخ درج : چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹
شماره روزنامه: 
تغییرات نرخ بیش از پنج قلم مواد خوراکی در بازار اصفهان

سعیده غفاری/خبر ‌نگار

قیمت موادغذایی در طول فصل گذشته افزایش چشمگیری یافت و رشد قیمت‌ها در بازار برنج، کنسرو ماهی، مرغ، تخم‌مرغ و حبوبات محسوس‌تر از سایر کالاهاست. بررسی قیمت اقلام خوراکی در سه ماه اول سال جاری در بازار اصفهان نشان می‌دهد نرخ هر کیلوگرم برنج ایرانی و خارجی حدود 10هزار تومان، کنسرو ماهی بالاتر از دو هزار تومان، مرغ تا سه هزار تومان، هر کیلوگرم حبوبات تا 10هزار تومان و تخم‌مرغ 30درصد افزایش یافته است. علت گرانی این پنج گروه موادغـذایـی رشـد نرخ ارز، افـزایـش هزینه‌های تولید، بالارفتن صادرات و افزایش تقاضاست.قـیـمت موادغذایی و خوراکی در بهار99 با تغییرات زیادی همراه بود، تغییراتی که وجه اشتراک همه آن‌ها گرانی محسوب می‌شود و گرانی برنج، مرغ، حبوبات و... مدت‌هاست خبرسازی می‌کند.

برنج

قیمت برنج خارجی با تغییر منبع ارز آن در ابتدای سال جاری تا دو برابر افزایش یافت و اکنون هر کیلوگرم برنج پاکستان با نرخ ۱۳هزار تا ۱۶هزار و ۵۰۰ تومان و برنج هندی 12هزار و 700 تا 19هزار تومان قیمت دارد. با بالارفتن قیمت برنج خارجی، نرخ برنج ایرانی نیز در طول یک ماه گذشته روند صعودی پیدا کرد و برای خرید یک کیلوگرم برنج ایرانی باید دست‌کم 20هزار تومان هزینه کرد. برنج ایرانی در فروردین سال جاری با نرخ 14 تا 24هزار تومان به فروش می‌رسید؛ ولی قیمت جدید هرکیلوگرم برنج طارم 26 تا 33هزار تومان، هر کیلوگرم برنج ‌هاشمی 25 تا 30 هزار تومان و برنج لنجان 17 هزار و 500 تا 25هزار تومان است. طبق گفته شالی‌کوبان، سال گذشته هزینه تبدیل هرکیلو شالی حدود 360تومان بود که اتحادیه شالی‌کوبی استان مازندران پیشنهاد افزایش سه‌برابری این قیمت، یعنی 955تومان را مطرح کرده است تا رشد قیمت برنج داخلی با افزایش هزینه‌های تولید و برنج خارجی به‌واسطه کاهش واردات و نرخ ارز ادامه داشته باشد.

کنسرو ماهی

قیمت کنسرو ماهی در طول هفته گذشته تا دوهزار تومان افزایش یافت و بررسی فروشگاه‌های اصفهان نشان می‌دهد کنسرو ماهی بسته به کیفیت با نرخ 11 تا 14هزار و 500تومان عرضه می‌شد؛ ولی اکنون 13 تا 18هزار تومان قیمت دارد. همچنین قیمت هر کیلوگرم ماهی خام کنسرونشده تا یکی دو ماه قبل حدود ۱۵ تا ۱۶هزار تومان بود؛ ولی نرخ جدید آن به 30هزار تومان تغییر کرده است. بر اساس توضیحات عیسی گلشاهی، مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فراوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات ایران، گران‌شدن کنسرو ماهی در این زمان از سال طبیعی است؛ زیرا در این ماه‌ها با فرارسیدن پایان فصل صید تن ماهیان در آب‌های جنوبی کشور، حجم ماهی کم می‌شود؛ امادر مقابل میزان تقاضای کارخانه‌ها بالا می‌رود، درنتیجه قیمت کنسرو ماهی افزایش می‌یابد. با وجود این، احتمال متعادل شدن قیمت کنسرو ماهی با واردات در یکی دوماه آینده وجود دارد.

مرغ و تخم‌مرغ

قـیـمـت هر کـیـلـوگـرم مـرغ طـی هفته‌های گذشته چند هزار تومان بالا رفت و بسته به کیفیت، هر کیلوگرم مرغ با قیمت 13 تا 14هزار و 500تومان در اصفهان به فروش می‌رسد. یکی از دلایل گرانی مرغ، افزایش تقاضا برای آن محسوب می‌شود. علاوه بر این، گفته‌های حبیب اسدالله‌نژاد، نایب‌رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی، نشان می‌دهد مشکل تأمین نهاده‌های دام و طیور باعث گرانی مرغ شده است. قیمت تخم‌مرغ نیز مانند مرغ در طول چند هفته گذشته بالا رفت. قیمت تخم‌مرغ هرسال در فصل سرما افزایش می‌یافت، ولی قیمت این کالا در حال حاضر رشدی بی‌سابقه یافته است؛ به‌طوری‌که هر شانه تخم‌مرغ ساده نزدیک به 30هزار تومان قیمت‌گذاری شده است. سازمان حمایت از تولیدکننده و مصرف‌کننده نرخ هر شانه تخم‌مرغ در سطح خرده‌فروشی را حدود ۲۰هزار تومان اعلام کرد؛ ولی فروشگاه‌داران تخم‌مرغ را با نرخ بالاتری عرضه می‌کـنـنـد. در جـسـت‌وجـوی عـلـت گـرانـی تخم‌مرغ در ایـن زمـان از سال مشخص شد، لغو ممنوعیت صادرات مرغ، جوجه و تخم‌مرغ ایران به افغانستان، افزایش تقاضا برای خرید تخم‌مرغ و جایگزینی آن به‌جای منابع پروتئینی دیگر، یعنی گوشت قرمز، حبوبات و... موجب شده تخم‌مرغ افزایش قیمت حدود 30درصدی را تجربه کند.

حبوبات

قیمت حبوبات در بازار اصفـهـان افـزایــش چـشمگـیـری پـیـداکـرده؛ بـه‌طـوری‌کـــه مــتــوســـط قـیـمــت هر کیلوگرم آن تا 10هزار تومان بالا رفته است. بررسی میدانی خواربارفروشی‌های اصفهان نشان می‌دهد هر کیلوگرم لوبیاچیتی ایرانی و خارجی به ترتیب 22 و 25هزار تومان، عدس ایرانی 17 تا 19هزار تومان و خارجی 20 تا 23هزار تومان و لپه ایرانی 22 و خارجی آن 27هزار تومان قیمت دارند. هر کیلوگرم نخود نیز با قیمت 18تا 24هزار و 500تومان به فروش می‌رسد.  بااین‌حال مسئولان تنظیم بازار از توضیح علت گرانی حبوبات شانه خالی می‌کنند و تعدادی از خواربارفروشان در اصفهان، ارز را عامل گرانی حبوبات می‌دانند. با رشد قیمت حبوبات خارجی، تقاضا برای نمونه ایرانی آن بالا رفت تا درنهایت محصولات تولید داخل هم با نرخ بیشتری عرضه شوند.

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/110291

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی