ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

روایت اصفهان برای مشاور UNWTO

تاریخ درج : چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸
مشاور ارشد سازمان جهانی گردشگری در اصفهان چه دید و چه شنید؟

نفیسه حاجاتی/دبیر سرویس میراث و  گردشگری

مارچلو نوتریانی (Marcello Notarianni) اهل اسپانیا، مردی آرام و دقیق به نظر می‌رسد. کارش آن طور که خودش اعلام می‌کند، تشخیص و برنامه‌ریزی (Diagnosis & Planning)، توانمندسازی و آموزش، توسعه و احیا (development & reinvigoration)، مدیریت و بازاریابی و توسعه پایدار است و در این زمینه به کشورهای مختلف مخصوصا کشورهای اسلامی‌مشاوره می‌دهد. او قرار است به عنوان مشاور ارشد سازمان جهانی گردشگری، اصفهان را ببیند و چراغی بر مسیر رونق گردشگری این استان بیفروزد. برای همین در جلسه خانه دهدشتی، پای صحبت‌های متولیان گــــردشـــگری اصـــفـــهان نـــشســـت،  یادداشت‌برداری کرد  و  سپس نظراتش را با حضار در میان گذاشت؛ نظراتی که می‌تواند در آستانه سال نو میلادی به تقویت  «اصفهان 2020» هم کمک کند.نوتریانی دوشنبه را به دیدن شمال استان اصفهان گذرانده بود و دیروز (سه شنبه 19 آذر) طی یک جلسه رسمی‌با مسئولان میراث و گردشگری استان دیدار  و  سپس  اصفهان‌گردی کرد. او در نشست خانه تاریخی دهدشتی، از روایت‌های واتزآپی‌اش از ایران تعریف کرد و گفت که در این مدت برای دوستانش در سراسر دنیا عکس‌های سفر  ایران را فرستاده و اکثرشان دو واکنش داشته‌اند؛ تحسین فراوان و پرسیدن این سوال که «ایران امن است؟»  او تاکید کرد که قرار است روایت‌هایش از ایران را به گوش همه کسانی که می‌شناسد برساند؛ چون دوست دارد  تصویر واقعی ایران را ببینند. نوتریانی بعد از شنیدن صحبت‌های مسئولان حاضر در جلسه، بیان کرد: «اصفهان از توان بالقوه فراوانی جهت توسعه در سه حوزه اقتصاد، فرهنگ و طبیعت برخوردار است. با هماهنگی دولت ‌ایران و وزارت میراث،  بنا داریم تا سند جامع گردشگری ایران را در مسیر جاده کهن ابریشم تدوین کنیم.توجه به نقاط قوت استان اصفهان و بررسی مسائل و مشکلات  در مسیر توسعه پایدار گردشگری و یافتن راهکارها برای حل مشکلات از جمله اهداف سفر من به اصفهان زیباست.» او از استراتژی‌های معرفی و توسعه در حوزه مجازی به عنوان راه حلی بسیار کاربردی برای کشورهایی مانند ایران یاد کرد  و  توصیه کرد که ایران برای تغییر تصویر جهانی‌اش در اذهان عمومی و رونق گردشگری، سرمایه‌گذاری ویژه‌ای بر جذب دوباره گردشگرانی که به ایران آمده‌اند انجام دهد. 

 اصفهان در برنامه ملی توسعه

در بخش دیگری از جلسه، به روایت روابط عمومی‌میراث اصفهان، مدیر کل دفتر برنامه ریزی حمایت از توسعه گردشگری وزارت میراث فرهنگی،  نیز بحثی را آغاز کرده مبنی بر اینکه «با توجه به مصوبات شورای عالی میراث فرهنگی کشور و تکالیف وزارت میراث فرهنگی در راستای تحقق برنامه ششم توسعه کشور، تفاهم‌نامه همکاری‌های فنی تدوین برنامه ملی توسعه گردشگری ایران میان رئیس سازمان جهانی جهانگردی و وزیر میراث فرهنگی به امضا رسیده است.» به روایت علیرضا رحیمی‌قرار است ایران از تجارب سازمان‌های جهانی گردشگری و کشورهای پیشرفته در راستای تدوین سند جامع گردشگری ایران استفاده کند.  سومین طرح سند جامع گردشگری ایران در 50 سال اخیر در حال تدوین است و تدوین طرح جامع گردشگری استان به ویژه استان اصفهان نیز در این طرح آمده است.

 روایت اصفهان 2020 

یکی از راویان  اصفهان برای مشاور ارشد سازمان جهانی گردشگری، رئیس کمیسیون اقتصادی و گردشگری شورای اسلامی شهر اصفهان بود که درباره «اصفهان 2020؛ شهر گردشگری، هنر و میراث فرهنگی» توضیحاتی به نوتریانی ارائه داد.  به روایت روابط عمومی‌میراث اصفهان، نصیر ملت تصریح کرد: «اصفهان یکی از کهن‌ترین مناطق تمدنی ایران زمین است، به نحوی که مردم این شهر در طول تاریخ، حیات پر فراز و فرودی را تجربه کرده‌اند؛ لکن زیر ساخت‌های تمدنی این شهر آن‌چنان قوی بوده که مردم آن توانسته اند در بیش از شش هزار سال، همچنان استوار به حیات خود ادامه دهند.» به گفته ملت، در دهه‌های گذشته مسیر توسعه اصفهان بر اساس توسعه بر مبنای صنعت پایه‌گذاری شده بود و همین نکته باعث شد تا مردم اصفهان در طی این دهه‌ها با مشکلات گوناگونی از جمله  آلودگی خاک، هوا، کمبود آب و مواردی از این دست مواجه شدند، اما این شرایط با ظرفیت‌های عظیم اصفهان همخوانی ندارد. عضو شورای ‌شهر اصفهان به راهکارها برای برون‌رفت از این بحران اشاره کرد و گفت: «ما امروز در شورای اسلامی‌شهر اصفهان به این جمع‌بندی رسیده ایم تا با تکیه بر فرهنگ و تمدن اصفهان باید این شهر را مجددا احیا کنیم؛ لذا با برنامه ریزی‌های به عمل آمده سال 2020 میلادی را دروازه ورود اصفهان به مسیر توسعه از منظر گردشگری و هنر نام‌گذاری کرده و با برنامه‌های متعددی  تلاش داریم تا این شهر در سال میلادی آینده با کمک نخبگان و فرهیختگان، به ویژه فعالان گردشگری به شهر گردشگری، هنر و میراث فرهنگی تبدیل شود.»

 

 اصفهان به روایت مدیر کل 

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان به عنوان میزبان جلسه، به معرفی قابلیت‌های استان اصفهان پرداخت و گفت: «استان اصفهان با قرارگیری در فلات مرکزی ایران و با داشتن تنوع آب و هوایی موجود و بیش از 22 هزار اثر تاریخی، از فرصت‌های مناسبی در راستای دستیابی به توسعه پایدار از منظر صنعت گردشگری برخوردار است. به ویژه طی چهار سال گذشته توانسته‌ایم ظرفیت اقامت استان اصفهان را از 10 هزار تخت به بیش از 35 هزار تخت افزایش دهیم. مرمت آثار تاریخی و تبدیل بسیاری از آنها به اقامتگاه‌های سنتی و جاذبه‌های گردشگری و ایجاد بیش از 440 اقامتگاه بوم‌گردی در استان، تلاشی است در راستای توسعه استان از منظر گردشگری .» به روایت فریدون ‌الله‌یاری توسعه گردشگری در تمامی‌نقاط استان نهادینه شده است و در حالی که تا پیش از این بازار گردشگری اصفهان عمدتا بر اروپا متمرکز بود، حالا در راستای سیاست‌های جدید در حوزه گردشگری قرار است توسعه گردشگری اصفهان در شرق آسیا به ویژه چین اتفاق بیفتد. در این نشست مسئولان دیگری از جمله سید علی صالح درخشان معاون گردشگری و سرمایه گذاری اداره کل میراث استان، مریم هدائیان رئیس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری اصفهان، کاووس مسعودی رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات گردشگری استان و علی فصیحی مسئول پایش پل‌های تاریخی و مشاور رسانه‌ای مدیرکل میراث  استان هم حضور داشتند. 

ایران، میزبان مشاوران

 

مرد اسپانیایی گردشگری، اولین مشاور گردشگری بین‌المللی که به اصفهان آمد، نیست. طی سال‌های گذشته چند مشاور بین‌المللی از شهرهای مختلف ایران دیدن کرده‌اند و برنامه‌هایی را نیز ارائه داده‌اند که شماری از آنها ناتمام مانده و برخی‌هایشان هم توانسته سنگی را از پیش  پای گردشگری مقاصد مختلف ایران بردارد. برای مثال پروفسور بدرالدین محمد (Professor  Dr. Badaruddin Mohamad) یکی از این مشاوران بود که اصفهان زیبا گفت‌و‌گوی بلندی به زبان انگلیسی در مجله اصفهان تایمز در 18 نوامبر 2018، منتشر کرد؛ گفت‌و‌گویی که اگرچه در همدان و طی اجلاس بین‌المللی سازمان جهانی گردشگری انجام شد، اما درباره پتانسیل‌ها و مسیر پیش روی اصفهان در حوزه ارتقای گردشگری‌اش بود و با عنوان گردشگری فراتر از امروز (Tourism Beyond Today) منتشر شد. مشاور دیگری که طی این سال‌ها حضورش خبرساز بوده،‌هارولد زولاف (Harald Zulauf) است؛ پایه‌گذار شرکت آلمانی ام‌سی‌گروپ (MC group)  که در آبان ماه 1396 به سه شهر اصفهان، یزد و شیراز سفر کرد و قرار بود برنامه‌ای برای معرفی «مثلث طلایی گردشگری ایران» ارائه دهد که با تلاش ادارات میراث فرهنگی، شهرداری‌ها و اتاق‌های بازرگانی این سه شهر در سطح بین‌المللی اجرا شود. گفت‌و‌گوی اصفهان زیبا با زولاف در پرواز یزد به تهران انجام و در ضمیمه اصفهان تایمز به تاریخ 21 آبان ماه به زبان انگلیسی با عنوان برنامه طلایی برای مثلث طلایی گردشگری ایران (Golden Plan for Iran Golden Tourism Triangle) منتشر شد.  

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/104400

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی