ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

روزهای سیاه نفت

تاریخ درج : جمعه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۹
شماره روزنامه: 
سعید ساویز، کارشناس انرژی: قیمت منفی نفت، مقطعی است

میناایزدی /خبرنگار

قیمت قراردادهای آتی هر بشکه نفت وست تگزاس اینترمیدیت (WTI) که به عنوان شاخص نفت آمریکا محسوب می‌شود، هفته گذشته به مرز منفی 40 دلار هم رسید که به نوع خود اتفاقی بی‌سابقه در تاریخ به شمار می‌رود. سایه کرونا بر سر بازار جهانی نفت سنگینی کرده است. بسیاری از مسافرت‌ها لغو شده، بعضی کارخانجات فعالیتشان متوقف شده یا تعطیل شده‌اند و هواپیمایی پرواز نمی‌کند. در این شرایط تقاضا برای خرید کاهش یافته و حالا بازار ازعرضه نفت اشباع شده است. وضعیت به گونه‌ای پیش می‌رود که خبرگزاری رویترز نوشته است: « فروشندگان در معاملات آتی نفت باید به خریداران پول هم بدهند» در این شرایط ظرفیت انبارها تمام شده و شرکت‌ها مجبور هستند به خریداران برای بردن نفت مازاد خود، حتی پول هم بدهند که البته این موضوع مربوط به تحویل فیزیکی و قراردادهای سررسید شده است. البته براساس پیش‌بینی‌های انجام شده کاهش تقاضا ادامه‌دار هم خواهد شد. گزارش ماهیانه اوپک حکایت از این دارد که کاهش تقاضای جهانی برای نفت در نیمه اول سال 2020 ادامه پیدا  می‌کند؛ اما میزان افت تقاضا به ویژه در نیمه دوم سال نامعلوم مانده و پیش‌بینی‌ها بین هشت تا 15 میلیون بشکه در روز متغیر هستند. از سوی دیگر آژانس بین‌المللی انرژی نیز در گزارش ماهیانه خود پیش‌بینی کرده که تقاضا برای نفت در آوریل 29میلیون بشکه در روز و در کل سال 2020 به میزان 9,3 میلیون بشکه در روز کاهش پیدا خواهد کرد. برای حل و فصل بحران نفت در بازارهای جهانی کشورهای عضو اوپک به همراه شرکای خود در خارج از این سازمان به توافق کاهش تولید دست یافته‌اند؛ اما میزان توافق‌شده همچنان کمتر از میزان کاهش تقاضا در بازارهای جهانی نفت است. درباره اصلی‌ترین دلایل سقوط قیمت نفت آمریکا و تاثیر آن روی بازار نفت ایران با سعید ساویز، تحلیلگر و کارشناس انرژی گفت‌وگو کردیم که در ادامه می‌خوانید: 

 

چه عواملی در سقوط نفت آمریکا دخیل  هستند؟

قیمت نفت در بازارهای بین‌المللی با سرعت قابل توجهی نزولی شده  و این اتفاق درچند دهه اخیر بی‌سابقه بوده است. مسلم است که بازار جایی می‌تواند به تعادل برسد که به طور معمول همان نقطه سربه سر بازار و جایی است که نمودار عرضه و تقاضا همدیگر را قطع می‌کنند. با توجه به شیوع کرونا تقاضا برای نفت کاهش یافته و علت نزولی‌شدن قیمت نفت هم این مسئله است. درواقع روزانه  30 میلیون بشکه نفت از تقاضا کاهش یافته و درمقابل مازاد عرضه وجود دارد؛ همین مسئله باعث سقوط قیمت نفت شده است. علت دوم دیگری هم وجود دارد. کشور عربستان نفت تولیدی خود را در تانکرها ذخیره کرده و مخاذن سطح الارضی را پرکرده و بازار آمریکا را به عنوان بازار هدف در نظر گرفته است. عربستانی‌ها بازار آمریکا را مملو از نفت تولیدی خودشان کرده‌اند.  از سوی دیگر به دلیل اینکه تولیدکنندگان نفت در تگزاس نتوانستند الگوی سریعی برای کاهش تولید شرکت‌های ریز و درشت خود انتخاب کنند خود آمریکا هم در کاهش تولید نفت مشکل داشت. علاوه بر آن ونزوئلا کشور هم‌جوار آمریکای لاتین هم از زمان تحریم 60 میلیون بشکه نفت روی آب دارد و منتظر است تا روزنه امیدی پیدا کند تا بتواند سریع با قیمت پایین‌تر در بازار بفروشد. حالا تمامی‌ مخازن نفتی پر است و دلالان و فروشندگان نفت در بازار برای پیدا کردن مشتری و تحویل نفت به مشتریان و خلاص شدن از هزینه انبارداری با مشکل مواجه هستند. در نتیجه فروشندگان ناچار شدند حتی با تقبل هزینه‌های ترانسفر و جابه‌جایی نفت را بفروشند؛ یعنی علاوه براینکه نفت را ارزان در اختیار مشتریان می‌گذارند هزینه‌ها را هم تقبل کنند تا به خاطر هزینه‌های انبارداری ضررشان دوبرابرنشود؛ اگر این اضطرار بگذرد، برای چندماه آینده که موعد تحویل بعدی محموله نفت هست نفت آمریکا به قیمت 15 یا 20 دلار می‌رسد و تثبیت می‌شود. ولی اگر ذخایرنفتی به فروش نرود و جنگ قیمت ادامه یابد، در موقع سررسید تحویل نفت در هر سری همین مشکل برای بازارهای مختلف پیش می‌آید. 

 

 با این وجود، دوام آوردن قیمت نفت در سطح منفی مقطعی است؟

بــله ایــن مسئــله مقــطعی اســت. بنده  با یک مثال شفاف‌تر توضیح می‌دهم. اسمش را اثرماهی قرمز بر سفره هفت‌سین می‌گذارم. ماهی قرمز نزدیک عید نوروز در بازار عرضه می‌شود و هر اندازه به موقع تحویل سال می‌رسیم فروشندگان ماهی قرمز را با قیمت پایین‌تری در اختیار مشتریان قرار می‌دهند . درست همان روز اول عید، قیمت‌ها به میزان زیادی کاهش پیدا می‌کند و بالاخره فروشندگان ماهی قرمز هرچقدر به ساعات تحویل سال نزدیک می‌شوند، آن را ارزان‌تر و بالاخره رایگان در اختیار مشتری قرار می‌دهند تا دیگر مخازن خود را خالی کنند و هزینه برق هم ندهند درست همین اتفاق برای بازار نفت هم صادق است. 

 

کاهش نرخ نفت آمریکا روی بازار ایران چقدر تاثیرگذار است؟ 

 ما از این کاهش قیمت ضرر نکردیم. چون کشور ما پیش‌تر از بازار حذف شده بود. این موج رکود با این شدت که دامن برخی کشورها را گرفته برای کشور ما تاثیر چندانی ندارد. کاهش قیمت نفت آمریکا به اندازه‌ای که برای عراق و آذربایجان تاثیر منفی دارد، برای ایران ندارد.کما اینکه قیمت نفت اوپک با قیمت نفت برنت هم ارز است و وست تگزاس چنددلاری از برنت اوپک ارزان‌تر بوده است. آمریکا ایزوله است و فروشندگان نفت در آمریکا جای مانور ندارند؛ چون بازارش یک بازار مشخصی است، ولی فروشندگان نفت در بازار اروپا با تنوع بیشتری از مشتریان مواجه می‌شود. 

 

بااین وجود پیش‌بینی شما از قیمت واقعی نفت چقدر است؟ 

اگر این ذخیره‌های نفتی کشورها دست از بازار بردارد و داستان کووید19 هم تمام شود، قیمت واقعی هر بشکه نفت بین 17 دلار تا 20دلار خواهد بود. 

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/108404

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی