ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

ریچ کیدز از نمای نزدیک

تاریخ درج : پنجشنبه ۱۸ امرداد ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 
داستان ساعاتی که با لاکچری های تهران هم سخن شدم

بشیر اسماعیلی

 

 

پسر خاله ای در تهران دارم که هرازگاهی که گذارم به پایتخت بیفتد سری به ایشان می زنم. این بــار که دیدمــش خیلی از اینکه دیدارها دیر به دیر شده و همه با همدیگر پارسال دوست و امسال آشنا شده اند گلایه داشت.گفتم ایراد از آدم ها نیست، هر کس را که ببینی سخت گرفتار شده و وضع معیشت و اقتصــاد، مجــال دید و بازدید را از مردم گرفته است.

 

اصلا چرا راه دور برویم؟خود من که یک عضو هیئت علمی دانشگاه هستم  با 10 سال سابقه کار به این وضع و روز رقت انگیز افتاده ام که تا دیروز با خودم می‌گفتم چطور  یک استاد نمی‌تواند مسکن بخرد، اما این روزها حتی از خرید خودرو یا گوشی تلفن همراه هم ناتوان شده ام. باز هم جای شکرش باقی است که حقوق ناچیزی می رسد و خرج خورد و خوراکمان در می آید، اگر چه به ظاهر به این هم نباید امید بست، چرا که دانشگاه آزاد مدتی است که هر روز تن و بدن ما را می‌لرزاند که دانشجو کم شده و به زودی پولی نداریم که حقوق اساتیدمان را بپردازیم .خلاصه، پسر خاله ما که در تهران از بالا نشین هاست ، فرزندی دارد به اسم هادی که به طبع محل سکونتشان با بچه‌های مرفه بالا شهری، جمع دوستانه ای تشکیل داده‌اند، همان هایی که در فضای مجازی به ریچ کیدز معروف شده اند و مدتی پیش تصاویر زندگی به اصطلاح لاکچری آنها خیلی جنجال به پا کرده بود. وقتی که در عصـــر یکی از این روزهای گرم و کسل‌کننده تابستان تهران، با آقا هادی به سینما رفته بودیم، اکیپ دوستان « مایه دارش » هم آمدند و بنده به طور ناگهانی  به یک جمع «ریچ کیدز »در دنیای واقعی پرتاب شدم.

 

 

  استاد فقیر و بچه های اغنیا
بعد از تماشای فیلم، آن دختر و پسر های پولدار بیرون سینما دور همدیگر جمع شدند و هر یک از دری سخنی می گفتند. من که در حلقه آنها به طور کامل وصله ناجور به حساب می آمدم ، کناری ایستاده بودم و فقط به حرف ها گوش می دادم. دو نفر از آنها که با همدیگر خواهر بودند، از اوضاع نابسامان اقتصاد ایران می گفتند. خواهر بزرگ تر که به تازگی خانه ای در گرجستان خریده بود، می‌گفت چه خوب شد که از ایران رفته است و از بعضی از دوستان سیاسی پدرش شنیده  که حالا که اوضاع خراب شده ما هم داریم جمع می‌کنیم که برویم ! خواهرش که با بی ام دبلیوی یک میلیارد تومانی اش آمده بود، خیلی وارد این مباحث نمی شد و نگرانی عمده اش این بود که چرا یکی از خانم ها موقع خداحافظی با او دست نداده است. یکی دیگر، پسر صاحب یک شرکت بزرگ حمل و نقل بود که ایشان هم با بی ام دبلیو آمده بود و می گفت دو سه تای دیگر از همین برند ماشین هم در منزل پدری دارند.  انصافا اگر این ایام راننده ها در تنگی معیشتند و اعتصاب می کنند، کارفرماهایشان وضع خوبی بهم زده اند.  پسر دیگری هم که به ظاهر طلا فروش بود، می گفت آخر ماه در حال ترک ایران است و تا اوضاع آن طور که باید باب دلش نشود، بر نخواهد گشت. یواشکی و محض کنجکاوی از هادی پرسیدم ایشان چه خودرویی دارد ؟ گفت: بی ام دبلیو!!! داشتم شک می کردم که نکند امشب گردهمایی بی ام دبلیو سواران تهران بوده و ما بی‌خبر بوده ایم .هرچند برای کسی که 10 سال است پژو ۲۰۶ اس دی پدری را سوار می شود،جایی در چنین کمپین هایی نخواهد داشت.  خلاصه غرق در حالات این جوانان ثروتمند بودم که یک نفرشان گفت هادی جان این فامیل شما چقدر ساکت هستند. هادی هم گفت: ایشان عموما در حالت سکوت به سر می برد، من هم تصدیق کردم و لبخندی زدم! موقع برگشتن، هادی رفت که با دوست قدیمی تازه از خارج آمده اش تجدید خاطره ای بکند و من هم توفیقی پیدا کردم با یکی از آن بی ام دبلیو ها به منزل پسر خانه رسانده شوم، اما قبل از من رفتند که دوست خودشان را پیاده کنند، دوستشان کم سن و سالی بود که می گفت فقط سه ماه تابستان را در تهران است و بقیه اوقات خانه شان را سرایه دارها اداره می کنند. کنجکاو شدم ببینم خانه شان چطوری است  که کاش ندیده بودم، کاخ موزه های مجموعه سعد آباد که دیروز از آنها بازدید کرده بودم در برابر عمارت عجیب و غریب دخترک، محقر  بودند. خواستم بپرسم ببخشید شغل ابوی چیست که خجالت کشیدم.موقع برگشت در همان محله اعیانی، از کوچه مجللی گذشتیم که چندین کیوسک پلیس از خانه ای بی سر و ته محافظت می کردند. پرسیدم این همه تدابیر امنیتی برای چیست؟ گفتند مگر نمی دانی؟ اینجا منزل آقای فلانی است. من هم دیگر سکوت کردم، همان طور که بیشتر اوقات آن شب را ...از بچه ها که خدا حافظی کردم، دیدم از طرف دانشگاه پیامک شارژ سیصد هزار تومانی معوقه از روز معلم برایم رسیده است. اگر شب قبلش بود به طور قطع خوشحال می شدم. آن شب اما...نه...

url : http://www.isfahanziba.ir/node/79130

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی