ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

زباله خوران میلیونر!

تاریخ درج : سه شنبه ۲۲ امرداد ۱۳۹۸
صنعت بازیافت در دستان دلالان

فرهنگ سازی کرده اند ولی وای از طلایی که میانه راه دزدیده شود! هر چند نرخش با طلا کیلومترها فاصله دارد، اما نوسان شدید قیمت در ماه های گذشته و حجم زیاد تولید، آنقدر دندان گیر هست که گونی به پشت ها، شب ها که هیچ، روز روشن را هم از دست نمی‌دهند.دوران گونی های کپک زده نان به سرآمده، حالا مردم، نان دانه ای1500تومان را، آجر هم که باشد تا ته می خورند. اما کاغذ، پلاستیک و قراضه را نمی توان خورد! آنها به زباله گردهایی تعلق دارد که در وانفسای تحریم و رکود، با جمع آوری و فروشش، طلا به جیب می زنند.

 

بیزینس
دوران نمکی ها گذشته و حالا موتورهایی که زیر نظر شرکت های بازیافت هستند و جعبه ای فلزی به پشت دارند، در هیبت وانت هایی ریزجثه، شهر را می چرخند برای زباله خشک. آنها تنها نیستند و هفته ای یک روزماشین های عظیم الجثه ای که خاطره ملودی «سلطان قلب‌ها» را به قهقرا برده اند، در کوچه ها و محله ها آفتابی می شوند. کارشان را خوب بلدند. چندین گونی و پلاستیک را که لبالب از ظروف پلاستیکی، کاغذباطله و قراضه است، با چند کیسه بی کیفیت زباله تعویض می کنند و می روند. رفت و آمدشان که تکرار شود، طلب ماهیانه و عیدی هم می کنند.کانکس های بازیافت اما اوضاع بهتری دارند. 50 کیلو روزنامه باطله را که در بازار آزاد حدود150هزار تومان قیمت دارد، با یک قوطی پودر تاخت می زنند و این گونه است که سر و کله دلالان و واسطه های بازیافت پیدا می شود. همان‌ها که در سایت ها و شبکه های اجتماعی تبلیغ می کنند و با یک تماس در محل حاضر می شوند. همان‌ها که اقلام بازیافتی را با پول نقد معاوضه می کنند و به قیمتی گزاف به کارخانه های بازیافت و ذوب‌آهن و شرکت‌های بزرگ جمع آوری آهن قراضه می فروشند. آنها سلطان زباله هستند که نرخ تعیین می کنند و بازار را در دست دارند.

 

دلالی واسطه ها
در ایران  زباله خشک، دلالی می شود. دلال ها واسطه بین پیمانکاران و کارخانه های بازیافت هستند و صنعت بازیافت را با مخاطره مواجه کرده اند.صنعت کاغذ و پلاستیک ایران وابسته به مقواها و پلاستیک هایی است که از خیابان ها جمع می‌شود. اهمیت جمع‌آوری بازیافت به همین نکته خلاصه نمی شود و با کاهش ورود قراضه به کشور، بخشی از تولید و فعالیت ذوب آهن نیز به قراضه های داخل خانه ها، انبارها و... وابسته خواهد شد! با این تفاصیل، مرجع بالادستی رسیدگی به مشکلات صنعت بازیافت وجود ندارد و مواد اولیه چند دست می‌ چرخد تا به کارخانه‌های تولیدی برسد.زباله دزدها، کودکان، خیابان‌گردها،معتادان و کارتن خواب ها حلقه نخست زنجیره باند و سلطان زباله را در شهرها، از جمله اصفهان تشکیل می دهند. روی دیگر سکه، پیمانکاران جمع آوری بازیافت هستند که آنها نیز به طور معمول نمی توانند بدون واسطه، کالای بازیافتی را به کارخانه‌ها تحویل دهند. در حالی که صنعت بازیافت در همه دنیا صنعتی مردمی است، ولی در ایران با اجرای ناقص قانون پسماند، باندهای قدرتمند زباله فعال شده اند. به دلیل فعالیت این باندها امکان تهیه مواد اولیه صنعت بازیافت از مراجع رسمی وجود ندارد و صنعت ناچار به تامین مواداولیه از هر جایی است که دلالان تعیین می کنند، بنابراین هزینه های تامین مواد اولیه افزایش می‌یابد. به دلیل نبود فاکتور شفاف برای خرید مواد اولیه، صنایع بازیافت با اداره های مالیاتی نیز دچار مشکل می شوند.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/99624

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی