ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

زیر پوست هنر

تاریخ درج : چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸
حافظه روستایی

الهام ماهری / پژوهشگر هــــنر

اصالت وهم  و رویا بنای اصلی مکتب «فراواقع‌گرایی» یا «سوررئالیسم» است که در قرن بیستم میلادی روی‌کار آمد. هنرمندان این مکتب  با تاکید بر مفهموم فراواقعیت یا آن‌چیزی که «واقعیت برتر» می‌خواندند، سعی در به‌تصویر کشیدن احوالات ذهن ناخودآگاه بشر داشته‌اند و از این منظر تحث‌تاثیر نظریات روان‌کاوانی چون «فروید» بوده‌اند. به‌بیان بهتر، آنها سعی داشته‌اند با آشکارکردن امور شگفت‌انگیز و تصادفی نهفته در ظاهر واقعیت، تحولی در امور زندگی روزمره به‌وجود آورند.

 

 

نقاشی روبه‌رو با عنوان «تداوم حافظه» اثر سالوادور دالی است و در سال ۱۹۳۱ به‌تصویر درآمده است.به جزئیات اثر خوب دقت کنید. چه اشکالی برای شما قابل شناسایی هستند؟اشکال شناسایی‌ شده را دوباره نگاه کنید. قاعده اصلی آنها تا چه حد عوض شده است؟ در ذهنتان آنها را مرور کنید.با توجه به ‌نام اثر، حضور ساعت‌های دیواری در چندجای نقاشی را چگونه می‌توان توجیه کرد؟ با توجه به طرح کلی نقاشی، فکر می‌کنید دالی در پی بیان چه مفاهیمی است؟ اصلا مفهوم مشخصی در ذهن شما  نقش می‌بندد؟

 

 

 

مارک شاگال اثر مقابل را با عنوان «من و روستا»، در سال ۱۹۱۱ به‌تصویر کشیده است. مثل نقاشی دالی، اول سعی کنید اشکال متفاوت در اثر را مشخص کنید. هر شکلی را که تشخیص می‌دهید، برای خود تکرار کنید.به جزئیات اثر خوب دقت کنید. ساختار اصلی کدام عناصر به کلی تغییر کرده است؟ چه چیزهایی کوچک‌تر و چه چیزهایی بزرگ‌تر از حد معمول شده‌اند؟ با توجه به رنگ‌آمیزی اثر، رنگ معمول چه عناصری تغییر کرده است؟ آنها را برای خودتان مشخص کنید و فکر کنید اگر شما به‌جای نقاش بودید، از چه رنگ‌هایی برای آنها استفاده می‌کردید؟

url : http://www.isfahanziba.ir/node/97077

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی