ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

ستاره‌های درخشان شهر

تاریخ درج : چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸
زمین و آسمان به کمک مردم آمده است

گروه  نوجوان

ما در شهر پارک داریم، سینما و شهربازی و مرکز خرید داریم. کافه و رستوران‌هایی داریم که با رفتن به آنجا علاوه‌بر معاشرت می‌توانیم یک حالی هم به شکممان بدهیم. کارتینگ و بولینگ داریم و می‌توانیم آنجا هیجانمان را طوری بیرون بریزیم که خسته شویم! با وجود تمام اینها گاهی حوصله‌مان سر می‌رود و حالمان از این مکان‌ها به‌هم می‌خورد. چون دنیای تفریحات هرچقدر هم قشنگ و پرزرق و برق باشد، اما تکرار شدنشان حالمان را می‌گیرد. چقدر باید در این چرخه‌ زمین فوتبال و شهربازی و رستوران و تله‌کابین بچرخیم؟ گاهی نیاز است در کنار تفریح حس ارزشمندی داشته باشیم و کسی بزند سر شانه‌مان که: «تو منحصربه‌فردی و باید هوای خودت را داشته باشی!» این حس ارزشمندی خیلی کم در مدرسه و کوچه به سراغمان آمده. اما الان در شهر برایمان فرصتی را فراهم کرده‌اند که توأم  با تفریح و بازی، استعدادهایمان را بیرون می‌ریزیم و دانه دانه آنها را می‌چینیم تا هم خودمان به توانایی‌هایمان پی ببریم و هم اطرافیانمان.

ماجرا از یک پوستر شروع شد. پوستری که به پنجره یک اتوبوس چسبیده شده بود. روی پوستر بزرگ نوشته شده بود: «ستاره اصفهان شو!» جلو رفتم تا ببینم جریان از چه قرار است. «قراره نوجوون‌های اصفهانی با هر توانایی، راه ستاره شدن رو پیدا کنند!» قبل از اینکه زیر جمعیت اتوبوس له شوم، سریع شماره روی پوستر را برداشتم تا در اسرع وقت زنگ بزنم و ببینم قضیه چیست؟ از اتوبوس که پیاده شدم شماره را گرفتم و محمد احمدی که پشت تلفن بود برایم توضیح داد: «در ابتدای کار، نوجوانان 12 تا 18 سال با ورود به سایت

 Manzoomeisf.ir در فرم ثبت‌نام، اطلاعات خود را وارد می‌کنند و سپس از بین  13 رشته با عنوان‌های کسب‌وکار، ابداع و اختراع، هنرهای نمایشی، ادبیات فارسی، هنرهای تجسمی و شهری،  آیینی و مذهبی، رسانه، ورزش و تربیت‌بدنی، مدیریت، موسیقی بومی و ملی، اجتماعی و مدنی، صنایع دستی وافراد دارای معلولیت کنشگر و هنرآفرین یکی را انتخاب می‌کنند. پس از درج اطلاعات و انتخاب یکی از رشته‌ها، نوجوانان باید چند سطری درباره خود و اهدافی که در آینده دارند، بنویسند. پس از آنکه نوجوان در فرم اولیه ثبت‌نام، شناختی از خود ارائه داد، درست‌ترین و کامل‌ترین شناخت‌ها برای مرحله دوم انتخاب می‌شود.» 

گیج شده‌ام و می‌پرسم هدف از این کار چیست؟ احمدی باحوصله این توضیحات را برایم می‌گوید: «همه ما استعدادهایی داریم که خودمان کم‌وبیش از آن خبر داریم. دوست داریم این استعدادها را نشان دهیم و از همه مهم‌تر آن را در یک جایی به کار ببریم. ما با استفاده از این کار می‌خواهیم به نوجوانان یادآوری کنیم که قبل از نشان دادن استعدادهایشان، به این فکر کنند که ستاره شدن به چه معنی‌ است؟ این روزها دائم در معرض شنیدن کلمه‌های ستاره یا سلبریتی شدن، هستیم. ما با این برنامه می‌خواهیم نشان دهیم که معروف و سلبریتی شدن به معنای ستاره شدن نیست. اولین قدم هم شناختن هویت خودمان است. خبری از نشان دادن توانایی‌ها نیست. باید به این فکر کنیم که ما چه کسی هستیم و چه تعریفی از خودمان ارائه می‌دهیم. همین سوال نشان می‌دهد که منظور ما از برگزاری این جشنواره دسته‌بندی نوجوانان نیست. همه می‌توانند شرکت کنند به شرط اینکه تعریفی جامع از خود و هویتشان ارائه دهند. دومین نکته در این جشنواره این است که یک الگوسازی و قهرمان‌سازی ایرانی را به نوجوانان ارائه دهیم. اگر دقت کنیم می‌بینیم که چقدر فرهنگ‌های خارجی قهرمان دارند. از شخصیت‌های دیزنی گرفته تا کارهای مارول. ما شخصیت‌های قهرمان زیادی در ایران داریم اما نتوانستیم آنها را آنطور که باید به نوجوانان خود بشناسانیم. ما با این طرح می‌خواهیم نوجوانان را مشتاق شناختن قهرمانان ایرانی کنیم!»حرف‌هایی که می‌شنوم دلم را قلقلک می‌دهد. از آقایی که توضیحات را باحوصله برایم داده خداحافظی می‌کنم و به این فکر می‌کنم که اتفاق خوبی در راه است و من هم بایدد در مسیر این اتفاق قرار بگیرم.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/106124

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی