ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

سرانجام گرسنگی‌کشیدن چاقی است

تاریخ درج : سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹
شماره روزنامه: 

افراد معتقدند که رژیم‌گرفتن باعث گرسنگی‌کشیدن است، اما دکتر بهمن محمدی، متخصص تغذیه چنین نظری ندارد و دراین‌باره توضیحاتی می‌دهد.

گرسنگی کشیدن و دیگر هیچ...

مرسوم است که رژیم غذائی را مساوی گرسنگی می‌دانند. خیلی‌ها گرسنگی را به‌عنوان یک نکته مثبت پذیرفته و حاضر هستند برای لاغر شدن خود را از غذا خوردن محروم کنند، گاهی اوقات کم خوری می‌کنند و گاهی وعده‌های غذایی را حذف می‌کنند.اگر این باور که رژیم غذایی همان گرسنگی‌کشیدن است، صحیح باشد دیگر نیازی به وجود متخصصان تغذیه نیست، کافی است همه غذای خود را کاهش دهند و به‌اصطلاح رژیم بگیرند!در حقیقت رژیم غذایی به معنی تحمل گرسنگی نیست، رژیم غذایی یک برنامه غذایی حساب شده است و هر رژیم غذایی هدفی را دنبال می‌کند. بعضی رژیم‌ها برای کاهش وزن، بعضی برای افزایش وزن و بعضی برای کنترل و درمان بیماری‌ها و... استفاده می‌شوند.

رژیم غذایی کاهش وزن

همان‌طور که پیداست نقش این رژیم کاهش وزن بدن از طریق حذف چربی مازاد بدن است. در این رژیم غذایی با در نظر گرفتن کالری و مواد غذایی موردنیاز بدن، مقدار غذای مصرفی تعیین و به‌جای غذاهای پرکالری و عموما مضر، از غذاهای مفید و کم‌کالری استفاده می‌شود، در این رژیم میوه و سبزی‌های بیشتر مصرف‌شده و مصرف چربی و شیرینی‌ها به حداقل رسانده می‌شود.

گرسنگی کشیدن اشتباه است

این را بدانید که گرسنگی‌کشیدن اشتباه است. زیرا گرسنگی‌کشیدن سرانجام به چاقی منجر می‌شود، عجیب است ولی این یک واقعیت است درواقع گرسنگی و کم‌خوری موجب نرسیدن مواد غذایی به بدن و سوءتغذیه می‌شود. درنتیجۀ گرسنگی و سوءتغذیه عوارضی مانند ریزش موها، خراب شدن و چین‌وچروک و شلی پوست صورت و بدن، سفید شدن موها، ضعف بدن، افت فشارخون، ضعف اعصاب و ناراحتی‌های گوارشی و حتی افسردگی بروز می‌کند و انسان مجبور می‌شود غذای خود را افزایش داده و بالطبع چاق می‌شود.

دو حالت گرسنگی

گرسنگی موجب ولع و تمایل شدید به غذاخوردن می‌شود که دو حالت دارد.

1. شخص گرسنه مجددا به غذا خوردن و به‌خصوص غذاهای پرکالری روی می‌آورد.

2. در حدفاصل وعده‌های غذایی خرده‌خواری می‌کند و شیرینی و هله هوله مصرف می‌کند.

همان‌طور که گفته شد گرسنگی اراده انسان برای لاغرشدن را در هم می‌شکند و فرد با خوردن غذای بیشتر چاق می‌شود.گرسنگی میزان متابولیسم (سوخت‌وساز) بدن را کاهش داده و بدین ترتیب سرعت کاهش وزن کند می‌شود. بنابراین بهترین راه کاهش وزن پیروی از یک برنامه غذایی اصولی است که هم غذای کافی و مفید خورده شود و هم‌وزن کاهش یابد.

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/110445

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی