ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

سرخوشی پایان سال بورس

تاریخ درج : دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸
شماره روزنامه: 
حساسیت بورس به اخبار منفی کاهش یافته است

گروه بورس

فرقی ندارد کرونا باشد یا FATF، هر خبر مهم و تاثیرگذاری که به بورس می‌رسد، تاثیر مختصری می‌گذارد. شاخص کل همچنان در حال پیشروی است و نسبت به خبرهای سیاسی و اقتصادی، به نوعی ایزوله شده است. شاخص کل روز شنبه اگرچه تا 11 هزار و 500 واحد هم کاهش یافت، اما ادامه روند بازار به گونه‌ای بود که شاخص کل در پایان بازار، مثبت شود. روز گذشته اما خبری از منفی‌ها نبود و بیشتر نمادهای بورسی، صف‌های خرید سنگین داشتند. شاخص کل در همان 10 دقیقه ابتدایی بیش از 10 هزار واحد رشد داشت تا احتمال شکستن رکورد تاریخی دیگری تقویت شود.  تا قبل از روز یکشنبه، بیشترین رشد شاخص کل از نظر واحد (نه از نظر درصد) مربوط به روز 23 دی ماه بود که شاخص توانست 16 هزار و 388 واحد بالاتر بیاید. روز گذشته و تا قبل از ده و نیم صبح شاخص توانست بیش از 17 هزار واحد رشد کند تا رکورد دیگری در بورس به ثبت برسد. از نظر درصد هم بیشترین رشد شاخص، صعود 4.4 درصدی در یک روز بود که در 22 دی ماه امسال محقق شد. 

انتظارهای تورمی؛ محرک بورس

دلایل رشد این روزهای بورس با توجه به اخبار منفی که هر روز منتشر می‌شود به انتظارهای تورمی ‌بازمی‌گردد. در واقع با قرارگیری ایران در لیست سیاه FATF بسیاری از فعالان بازار سرمایه اعتقاد دارند رشد دسته جمعی قیمت در آینده نزدیک رخ خواهد داد و بازار ارز هم صعودی خواهد شد؛ مسئله‌ای که در این یکی دو روز هم به وقوع پیوست، به گونه‌ای که دلار توانست بار دیگر از مرز 15 هزار تومان فراتر برود و بازار طلا نیز یک‌دست صعودی شود. در نتیجه احتمال رشد ادامه‌دار قیمت ارز، انتظار تورم در دیگر بازارها را بالاتر برده است. به عبارت دیگر انتظار افزایش قیمت در بخش‌های مختلف باعث می‌شود، سهام‌داران ارزش سهام شرکت‌های مختلف را بالاتر از آنچه اکنون معامله می‌شود، ارزیابی کنند. برایند این انتظارها به صف‌های خرید این روزها منتج شده است؛ حتی در صحبت‌های فعالان بورسی این روزها دیگر حرفی از تارگت 500 و 600 هزار واحدی برای شاخص کل مطرح نیست و برایند صحبت‌ها بر عبور شاخص کل از مرز یک میلیون واحد در  آینده نه‌چندان دور حکایت دارد.

تاثیرگذاران عمده بر شاخص

روز گــذشــتــه و طــبــق روال هــمیشــه، نمادهایی همچون فولاد، پارس، فملی، تاپیکو، وغدیر، اخابر و رمپنا بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس و نمادهای ذوب، کگهر، میدکو، زاگرس، هرمز، مارون و مادیرا بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس بر جای گذاشتند.  ذوب‌آهن اصفهان پس  از انتشار خبر قرارداد 488 میلیارد ریالی با قرارگاه خاتم الانبیا مورد استقبال سهام‌داران قرار گرفت و روز گذشته پس از بازگشایی توانست حدود 10 درصد رشد کند. 

پیش بینی شاخص

بیشتر تحلیلگران بورسی در شرایط فعلی نمی‌توانند پیش‌بینی مشخص و مستندی از آینده بورس ارائه کنند. شاخص کل هرروز قله جدیدی فتح می‌کند، سیل نقدینگی و سهام‌داران جدید به بورس همچنان سرازیر است و بازارها موازی جذابیت خاصی ندارند. با توجه به این مسائل، بورس همچنان رو به صعود خواهد بود. البته تسویه اعتبار مشتریان کارگزاری‌ها از حدود یک هفته دیگر شروع می‌شود و این مسئله شاید از میزان رشد بورس بکاهد. 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/107322

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی