ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

سرطان‌های شغلی

تاریخ درج : پنجشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۸
شماره روزنامه: 
سرطان‌های شغلی

حدود یک پنجم سرطان‌ها به عوامل محیطی مربوط است که سرطان‌های ناشی از کار در محیط‌های شغلی را نیز شامل می‌شود. دلایل محیطی سرطان، مواردی هستند که احتمال بروز سرطان را افزایش می‌دهند؛ از جمله آلودگی هوا، اشعه فرابنفش و رادون موجود در محیط‌های سربسته.برخی از شغل‌ها نیز که خطر بعضی سرطان‌ها را افزایش می‌دهند به عنوان عوامل محیطی سرطان طبقه بندی می‌شوند؛ مانند کشاورزی، سمپاشی، نقاشی، مبل سازی، کار در صنایع آهن، فولاد، زغال‌سنگ، لاستیک و کار تولید یا تعمیر پوتین و کفش. سرطان‌های ناشی از کار، به دنبال مواجهه با برخی مواد شیمیایی یا عوامل فیزیکی که سرطان‌زا شناخته شده‌اند، رخ می‌دهد.عوامل شیمیایی‌(مانند رنگ‌های تهیه شده از مواد غیر آلی، آزبست یا پنبه‌نسوز، وینیل کلراید) و عوامل فیزیکی‌(شامل تابش پرتوها و تحریک‌های فیزیکی) از عوامل مهم در بروز سرطان هستند. خبر خوب اینکه عمده عوامل محیطی که با مرگ ناشی از سرطان ارتباط دارند، قابل تغییر و تعدیل هستند و با مداخلاتی در سطح محیط‌های کاری می‌توان جان میلیون‌ها نفر را در سال حفظ کرد.

با رعایت موارد بهداشتی در زندگی و محیط کار علاوه بر پیشگیری از بروز سرطان‌ها، می‌توان به کسانی که مبتلا به این بیماری شده‌اند، امید زندگی بهتر و طولانی‌تر داد.حال بهتر است برای توضیحاتی از سرطان‌های شغلی ناشی از عوامل محیطی نظر فاطمه جعفری، کارشناس مسئول واحد سلامت خانواده و جمعیت مرکز بهداشت شماره یک اصفهان را بخوانید.

سرطان پوست

حدود ۷۵ درصد سرطان‌های شغلی، سرطان پوستی هستند. مواجهه طولانی با نور آفتاب، در بروز سرطان پوست تأثیر دارد. سرطان‌های پوستی در بین کارکنان صنایع گاز، پالایشگاه‌های نفت، تقطیر، کوره‌ها، صنایع فلزی، رنگرزی و... یک خطر شغلی به شمار می‌آید.

سرطان ریه

سرطان ریه، یک خطر شغلی در صنایع گاز، ذوب فلزات، معادن‌(مواد پرتوزا مانند اورانیوم، زغال سنگ) و نیز کارخانه‌های آسیاب کردن آرسنیک است به ویژه اینکه اگر کارکنان این مراکز سیگار هم بکشند، به شدت بر احتمال ابتلای آنها به سرطان ریه افزوده می‌شود.دیگر عوامل صنعتی که موجب افزایش خطر بروز سرطان ریه می‌شوند، عبارت‌اند از: پنبه نسوز، گرد و غبار مواد رادیواکتیو و گاز رادون در کارگران معدن.

سرطان خون

در بین افرادی که در برخی صنایع شیمیایی کار می‌کنند، سرطان‌های خون بیشتر دیده می‌شود. مشاغلی که در معرض خطر سرطان خون هستند، عبارت‌اند از تهیه و استخراج و پالایش بنزول‌ها، ساختن و به کار بردن رنگ‌ها، لعاب‌ها، مرکب و مواد نگهدارنده.

کارکنان کاغذسازی و افرادی که با پرتوهای رادیو اکتیو سروکار دارند، نیز می‌توانند در معرض خطر این نوع سرطان باشند.

سرطان مثانه

اگر سرطان مثانه زود تشخیص داده شود، درمان بیمار تا ۹۰ درصد قطعی و پایدار است. صنایع پیوسته با سرطان مثانه عبارت‌اند از: رنگ‌سازی و رنگ‌آمیزی ‌(رنگ کردن پوست و کاغذ)، انواع رنگ‌ها، کابل‌سازی، لاستیک‌سازی و....

توصیه‌هایی برای پیشگیری‌

در هنگام کار با مواد شیمیایی و رعایت اصول بهداشت و ایمنی در محیط کار بسیار با اهمیت است. دست‌ها، صورت و لب‌های خود را به ویژه پیش از نوشیدن آشامیدنی و غذا خوردن شست‌وشو دهید.

در مصرف مواد و حلال‌های فرار شیمیایی دقت کنید. لازم است اتاق، تهویه کامل داشته باشد. در صورت امکان در محیط آزاد با حلال‌ها کار کنید یا پنجره‌ها را باز کنید.

از تماس با آفت‌کش‌ها پرهیز کنید. قرار گرفتن در معرض آفت‌کش‌ها عمدتا از طریق پوست صورت می‌گیرد، در صورت تماس باید به‌سرعت بدن را شست‌وشو داد.

در زمان کار در مراکز صنعتی، از وسایل محافظتی مانند پیش بند، دستکش، کلاه، لباس مخصوص به طوری که تا مچ دست پوشیده باشد، کفش‌های ایمنی، ماسک و عینک برای محافظت از تابش نور خورشید و پرتوها و آلودگی محیطی استفاده کنید.

اگر از کارکنان تاسیسات یا سکوهای نفتی هستید و در معرض نور مستقیم آفتاب کار می‌کنید، لازم است از لباس سبک و آستین‌دار و شلوار بلند استفاده کنید. در موارد مجاورت طولانی مدت با آفتاب، حتما از کلاه لبه‌دار و کرم‌های ضدآفتاب‌(با نظر پزشک) استفاده کنید.

تا حد ممکن سطوح کاری را عاری از گرد و غبار و مواد شیمیایی نگه دارید و از روش‌های تمیز کردن تر ‌(مرطوب) استفاده کنید تا گرد و غبار ایجاد نشود.

دوره‌های آموزشی را جدی بگیرید. در این دوره بهداشت و راه‌های پیشگیری از بروز بیماری‌ها و آسیب‌ها به‌خصوص سرطان‌های شغلی آموزش داده می‌شود.

برای معاینه دوره‌ای پزشکی و ارزیابی وضعیت سلامت خود مراجعه کنید. هرگز فراموش نشود که تشخیص و درمان هرچه زودتر سرطان‌ها، حائز اهمیت است و انجام معاینه‌های دوره‌ای منظم و پیوسته، به‌خصوص معاینه‌های دستگاه تنفس و تهیه گزارش از هر گونه آسیب مشکوک ناشی از کار از سوی پزشک، در پیشگیری از بروز آنها بسیار مهم است.

در صورت مشاهده هرگونه برآمدگی یا زخمی که بهبود نمی‌یابد، به دنبال درمان سریع آن باشید و هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید.

از برخورد غیر ضروری با اشعه ایکس تا حد امکان پرهیز کنید.

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/107448

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی