ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

سقوط ایتالیا در چهار پرده

تاریخ درج : چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶
شماره روزنامه: 

حمیدرضا صدر به غیبت ایتالیا در جام جــهانی 2018 پرداخته، به درخشش سوئد...

 

   یک: در ستایش از سوئد
 چه کسی می گفت سوئدی ها شایسته صعود نبودند؟ سوئد طی سه سفر به سن سیرو شکست خورده بود: 0-3 در 1971، 0-2 در 1973 و 0-1 در 1984. ولی این بار دروازه اش باز نشد، این بار شکست نخورد. آنها بودند که راهی روسیه شدند و نه ایتالیا. سوئد شایسته تقدیر بود. آنها برای رسیدن به روسیه هم هلند را پشت سر گذاشتند و هم ایتالیا را. مردان یان اندرسن بدون زلاتان ایبراهیموویچ سازمان یافته و سختکوش بودند. صد و هشتاد دقیقه برابر ایتالیا بازی کردند و گلی نخوردند. یک گل زدند و ایتالیا را با دفاعی جانانه از نوع «ایتالیایی» حذف کردند.

 

 

    دو: در نقد ونتورا
 حذف ایتالیا برتافته از چه بود؟ ونتورا جای آنتونیو کونته را گرفت. کونته در یووه مجموعه‌ای از قهرمانی های سری آ را به رخ کشیده بود و ونتورا طی چهل و یک سال فعالیت در سال 1996 از سری سی، راهـی سری بی شده بود. او تیم جـوان تهاجمی را در دست گرفت و گفت چه اهمیتی دارد مربی باشگاه بزرگی نبوده؟ ونتورا شصت و نه ساله محتــاط بــاقــی ماند و همان رویکردی را دنــبال کرد که روی نیمکت مسینا، ورونا، پیــزا، باری و تورینو دنبال کرده بود: بازی محافــظه کــارانه با جوانان با استعداد. جوانانی که در تیم ملی برخلاف باشگاه هایش نشان ندادند به او اعتقاد دارند. کارشناسان ایتالیایی پیشترها بارها سیستم 4-2-4 ونتورا را زیر سوال برده بودند. آن را «خودکشی» خوانده بودند، ولی نتوانستند جلوی خودکشی را بگیرند.

 

 

   سه: در ستایش از بوفون
 قرار نبود این چنین به آخر خط برسد، نه قرار نبود. بوفون سی و نه ساله طی دو دیدار بی اشتباه بازی کرد و دروازه اش در دیدار رفت پس از خوردن توپ به دروسی و تغییر مسیر باز شده بود. او نقش کاپیتان بزرگ را در تیم جوان شده ایتالیا با شایستگی بازی کرد. وقتی سردار پیر در لحظات پایانی طی ارسال آن دو ضربه کرنر خود را به محوطه جریمه سوئد رساند تا ضربه ای که مهاجمان ایتالیایی در نواختنش ناکام مانده بودند را بزند، ته دلمان برایش آرزوی توفیق کردیم؛ ولی توپ به سوی او نیامد. نیامد و ایتالیا حذف شد.

 

 

   چهار : جام جهانی بی بزرگان
 یکی از ایتالیایی ها در اندوه غیبت لاجوردی پوش‌‍ها در یکی از وبلاگ ها چنین نوشته بود «... جام جهانی بدون ایتالیا، آن جام جهانی دوست داشتنی نخواهد بود، همین طور بدون حضور نارنجی پوش های هلندی. چه کسی به جام جهانی که ایران، مصر، ایسلند و پاناما جای ایتالیا و هلند را گرفته اند اهمیت می دهد؟»سوای رنگ و بوی نژادپرستانه و قوم گرایانه چنین جمله ای، یادمان نرفته که جام جهانی چنان که در آن واژه «جهان» آمده به جهانیان تعلق دارد.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/61117

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی