ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

سود «اسپرانتو» برای گردشگری

تاریخ درج : پنجشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹
شماره روزنامه: 
با پرگویش‌ورترین زبان ابداعی جهان آشنا شوید

حمید بابادی عکاشه/نویسنده

چه می‌شد اگر همه مردم دنیا یک زبان ابداعی را فرامی‌گرفتند که فراتر از زبان مادری‌شان به ترجمه و انتقال صحیح مفاهیم کمک می‌کرد؟ تصور کنید گردشگران دنیا می‌توانستند موقع سفر به کشورهای مختلف ناگهان به زبان ابداعی که به دلیل ساده‌بودنش در همه‌جا فراگیر است، صحبت می‌کردند؛ چیزی شبیه زبان تصاویر و نشانه‌ها که قابل فهم و جهانی هستند.زبان اسپرانتو آن‌طور که حمید بابادی عکاشه، اسپرانتیسیت، می‌گوید چنین قابلیتی را دارد و اگر بیشتر مورد توجه قرار گیرد، می‌تواند یک ابزار عالی در حوزه گردشگری بین‌المللی باشد به ویژه برای کشورهایی که مردمانشان کمتر به زبان بین‌المللی انگلیسی صحبت می‌کنند و گردشگران موقع جهانگردی با مشکلاتی مواجه می‌شوند. ماجرای این زبان را به روایت این گویش‌ور اسپرانتو می‎خوانیم.‌‌زبان اسپرانتو معروف‌ترین زبان فراساخته جهان است که در میان زبان‌های ابداعی موجود، بیشترین گویش‌وران را در جهان داراست. نام این زبان از اسم مستعار دکتر لودویک لازار زامنهوف (دکتر اسپرانتو)، پدیدآورنده این زبان بین‌المللی، گرفته شده ‌است. زامنهوف امیدوار بود با بهره‌گیری از این زبان به عنوان زبان میانجی جهانی، به ایجاد صلح و دوستی در همه جای این دنیای پهناور کمک شود. اسپرانتو به علت ساختار علمی و آسان خود مورد توجه متفكران و دانشمندان ملیت‌‌های گوناگون قرار گرفت و به خاطر ویژگی‌های منحصر به‌ فردی که داشت، سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی سازمان ملل متحد، یونسكو، در سال 1954 به اتفاق آرا آن را به عنوان زبان بین‌المللی بی‌طرف به رسمیت شناخت و معرفی و آموزش اسپرانتو را به تمامی كشوهای عضو خود توصیه كرد.

 آسان‌ترین زبان برای گردشگری

دکتر زامنهوف زبان اسپرانتو را براساس گرامر زبان‌های اروپایی ولی بدون هرگونه استثنا در آن ابداع کرده است. واژگان آن به طور عمده در زبان‌های لاتین مشترک است، هر چند واژگانی از زبان‌های ژرمنی و برخی از دیگر زبان‌ها، مانند فارسی و عربی و چینی و ترکی نیز در آن وجود دارد. این زبان جدید که «کتاب اول» آن نخستین بار در سال ۱۸۸۷ منتشر شد، گویش‌ورانی را به سوی خود جلب کرد و در روند طبیعی رشد زبانی خود، گروه‌هایی از مردم را که در حوزه‌های مختلف زندگی از آن استفاده می‌کردند، به ایجاد فرهنگ ویژه اسپرانتو سوق داد. دو دهه بعد، اولین کودکانی که با پدر و مادر خود به اسپرانتو صحبت می‌کردند، متولد شدند. آنها نخستین«بومیان زبان اسپرانتو» یا اولین «اسپرانتودانان مادرزاد» بودند. برخی می‌گویند زبان اسپرانتو نخست برای ارتباطات بین‌المللی به وجود آمد، اما در حال حاضر«جامعه اسپرانتو» نیز ایجاد شده است.

خدمات و امکانات رفاهی یک زبان نوآور

با فراگیری زبان اسپرانتو، هم‌اکنون می‌توان از خدمات و امکانات فراوانی برای شناختن و گردش به گرد دنیا بهره‌مند شد. می‌توان با شهروندان کشورهای گوناگون جهان در سطحی وسیع و ژرفایی عمیق شروع به گفت‌وگو کرد و همراه با تفاهم و دوستی و عشق در جهت نیل به صلح پایدار جهانی و فرهنگ غنی بشری گام برداشت. هم اکنون در بسیاری از کشورهای جهان اسپرانتودانانی وجود دارند که یکی از علایق آنها مکاتبه کردن با دیگر هم‌اندیشان خود در سراسر دنیاست؛ چه از طریق نامه و چه به وسیله پست الکترونیک و دیگر رسانه‌های اجتماعی و مدرن. همچنین است آشنایی با آثار علمی و فرهنگی کشورهای گوناگون این کره خاکی و استفاده از هزاران کتاب و صدها مجله‌ای که در حال حاضر به زبان اسپرانتو وجود دارد و بسیاری از آنها به صورت رایگان از طریق اینترنت قابل دستیابی است. این امکان، وسیله خوبی برای آشنا شدن با فرهنگ‌های گوناگون جهان به‌حساب می‌آید؛ چراکه نویسندگان و مترجمان این آثار، اسپرانتودانانی هستند که در هر پنج قاره جهان سکونت دارند و راغب به معرفی فرهنگ و تمدن خود به زبانی بی‌طرف و آسان به تمامی انسان‌های دنیا هستند.

پلی میان تمدن ایران و جهان

در گفت‌وگوهای دوستانه‌ای که با احمدرضا ممدوحی، مولف کتاب «آسان‌ترین زبان دنیا: آموزش زبان بین‌المللی اسپرانتو» داشتم، او معتقد بود که پس از فراگیری زبان اسپرانتو، هر گویش‌ور آن در هر نقطه از جهان که باشد، می‌تواند فرهنگ، تمدن و ادبیات خود را بهتر و آسان‌تر به جهان بشناساند و آثار محبوب خود را به این زبان ترجمه کند تا در اختیار دیگر افراد کشورهای جهان قرار گیرد. به واقع باعث خوشبختی است که تاکنون اسپرانتودانان ایرانی با موفقیت آثار متفاوتی را از میراث و ادب پارسی به دنیای اسپرانتوزبان معرفی کرده‌ و با استقبال جهانی نیز روبه‌رو شده است. کنکاش فردی من نیز این بازه را از ادبیات کودکان و نوجوانان گرفته تا اشعار شعرای نامدار کلاسیک و مدرن ایرانی و از مسافرت و گردشگری آسان‌ به کشورهای مختلف دنیا تا امکانات بسیاری که هم‌اکنون برای اسپرانتودانان جهان وجود دارد، تـــاییـــد ‌می‌کـــند؛ تا آنـــجا که مسافرت من و دیگر گویش‌وران این زبان را به اقصی نقاط دنیا آسان‌تر، ارزان‌تر و پربارتر ساخته است. از سوی دیگر، شرکت در صدها همایش و نشست علمی و فرهنگی که در سطوح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی هرساله در سراسر جهان به زبان اسپرانتو برپا می‌شود، نقطه عطف و هم‌بستگی این زبان منادی صلح، در روند نهادینه کردن فرهنگ سفر و تبادل تجارب در مقیاسی جهانی است. 

 ویژگی‌های مهم اسپرانتودانان

اسپرانتو به طور عمده برای برقراری ارتباط میان انسان‌ها با ملیت‌های مختلف که زبان مادری مشترکی ندارند، استفاده می‌شود. ایده‌ اولیه اسپرانتو راجع به پشتیبانی از تساهل و بردباری و احترام متقابل میان انسان‌ها از اقوام و فرهنگ‌های گوناگون است. ارتباطات، مسلما بخش حیاتی تفاهم بین‌المللی بوده و اگر این رابطه به وسیله‌ زبانی بی‌طرف صورت پذیرد، به این احساس کمک می‌کند که «دیدارها» طبق شرایط برابر و حرمت‌گذاری یکی بر دیگری تحقق می‌پذیرد. این زبان به ملت یا کشور خاصی تعلق ندارد و به همین دلیل، به صورت یک زبان بی‌طرف عمل می‌کند. کسی که به زبان انگلیسی با فردی که زبان مادری‌اش انگلیسی است صحبت می‌کند، در مقایسه با فردی که از اسپرانتو برای حرف زدن با دگرزبانان استفاده می‌کند، خود را در استفاده از زبان برای ارتباط برقرار ساختن با دیگران، برابر احساس می‌کند. اسپرانتو همانند زبان‌های دیگر، زنده و در حال تحول و توسعه است و به همین دلیل می‌توان به خوبی جنبه‌های مختلف اندیشه و احساس انسانی را با آن بیان کرد. همه کسانی که اقدام به یادگیری اسپرانتو می‌کنند، فرصتی خوب برای دستیابی به سطح بالایی از آن را دارند و ازنقطه‌نظر زبانی جایگاه یکسانی با دیگران در برقراری ارتباط پیدا می‌کنند، صرف‌نظر از خاستگاه و پس‌زمینه زبان خود. آنها به مدد ساختار و ساختمان پخته و ساده این زبان، با تمامی جهانیان، آسان‌تر ارتباط برقرار می‌کنند. 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/109295

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی