ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

سیگاری شدن تحمیلی

تاریخ درج : سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸

استنشاق غیرداوطلبانه دود ناشی از سوختن سیگار، به معنی تحمیلی بودن آن است.این دود ناشی از سیگار‌، خطرات جدی به‌خصوص برای کودکان و افراد خانواده فرد سیگاری که در تماس دائم با این دود هستند، در بر دارد.

زندگی با سیگاری و مصرف مستقیم سالانه 80 نخ سیگار

استنشاق ناخواسته دود ناشی از سوختن سیگار، به معنی سیگاری شدن به صورت تحمیلی است. در واقع زندگی با یک فرد سیگاری به منزله مصرف مستقیم سالانه 80 نخ سیگار است.ریه‌های افراد غیر سیگاری که در کنار فرد سیگاری زندگی می‌کنند‌، به مراتب عملکرد ضعیف‌تری نسبت به افراد سالم غیر سیگاری دارند‌.

خطرات 

 قرارگرفتن در معرض دود سیگار، خطر بیماری‌های تنفسی را در بالغین تا حدود 25 درصد و در کودکان تا حدود 100 - 50 درصد افزایش خواهد داد.طبق آمار سازمان جهانی بهداشت بیش از 30 درصد بیماری‌های قلبی عروقی و یک سوم بیماری‌های تنفسی در بین سیگاری‌های تحمیلی ایجاد می‌شوند.میزان بروز سرماخوردگی، عفونت گوش میانی، گلودرد، سرفه و گرفتگی صدا در کودکانی که والدین سیگاری دارند، بیش از کودکان دارای والدین غیر سیگاری است.

دودهای دوگانه

سیگاری تحمیلی شخصی است که به‌صورت غیر داوطلبانه در معرض دود سیگار دیگران باشد که شامل دود دسته دوم و دود دسته سوم است.

  دود دسته دوم

دود دسته دوم، دودی است که اطرافیان فرد مصرف‌کننده مواد دخانی استنشاق می‌کنند و نتیجه سوختن توتون و تنباکو در سیگار قلیان و پیپ بوده یا دود خروجی از دهان افرادی که سیگار و قلیان و پیپ استفاده می‌کنند. دود دسته دوم، سیگار و قلیان ترکیبی از ذرات و گازها است. دود قلیان برای اطرفیان در محیط بسته، معادل پنج تا 10 سیگار برآورد شده و این نوع دود نه‌تنها ناخوشایند، بلکه مرگبار است. برخی از مواد موجود در دود دسته دوم و آسیب‌زا شامل نیکوتین، قطران، آرسنیک، منوکسیدکربن، اسید سیانیدریک، مواد رادیواکتیو، کربورهای هیدروژن، بنزو پیرن، فرمالدئید، هیدروژن سیانید و... است.

دود دسته سوم

دود دسته سوم، سمومی ‌است که در دود سیگار و قلیان و پیپ موجود است و قابل رویت نیست. این سموم به محیط اطراف حتی لباس و پوست و مو، کف خانه و خودرو، صندلی‌ها و فرش و بالش و وسایل مختلف و... می‌چسبند و تا مدتی حتی تا ماه‌ها پایدار و تأثیرگذار باقی می‌مانند و منتقل می‌شوند. یکی از باورهای اشتباه این است که اگر استعمال سیگار در منزل و در کنار در و پنجره باز کشیده شود، مشکلی ندارد؛ در حالی که با این کار سموم موجود در سیگار به در و پنجره چسبیده و این اماکن به محل مملو از سموم مختلف تبدیل می‌شود. عمده ترکیبات مواد دسته سوم شامل دخانیات نیکوتین، کروم، کادمیوم، سیانید، هیدروژن بوتان، تولوئن، آرسنیک، منوکسیدکربن، سرب و... است.

عوارض تماس با دود دست دوم یا دود دست سوم سیگار و قلیان

هر فردی که در تماس با دود دست دوم یا دود دست سوم دخانیات است، از عوارض ناشی از آن در امان نیست؛حتی اگر تماس با این دود بسیار کوتاه باشد. دود دست دوم سیگار برای گروه‌های سنی خاص مانند جنین، نوزاد، کودک و سالمند خطرناک‌تر است. لازم است بدانید کودکان به چند دلیل بیشتر در معرض عوارض این مواد سمی‌و سرطان‌زا خواهند بود؛ از جمله اینکه کودکان زمان بیشتری را در منزل سپری می‌کنند و بیشتر در معرض تماس فیزیکی با بزرگ‌سالان‌(در آغوش کشیدن و بوسیدن کودکان توسط بزرگ‌سالان سیگاری که حامل ذرات مضر دود دست سوم‌ توسط مو، پوست و لباس خود هستند) قرار می‌گیرند و این مواد سرطان‌زا و سموم به فرزندان و اطرافیان از طریق تماس پوستی که جذب بسیار بالایی دارد، انتقال داده می‌شود.درضمن کودکان با خصوصیت منحصر به فرد خود، از جمله سینه‌خیز و چهار دست و پا راه رفتن، بیشتر خود را در معرض سموم پخش شده در سطوح قرار می‌دهند و تنفس سریع‌تر کودکان به همراه در دهان بردن وسایل اطراف و دست آلوده خود در تماس با مواد سمی‌محیط باعث تاثیر مخرب‌تر می‌شود.باید بدانید که عوارض دود سیگار برای کودکان از زمان بارداری مادر شروع می‌شود و عفونت‌های تنفسی یکی از مهم‌ترین علل مرگ کودکان بر اثر استنشاق دود سیگار به شمار می‌آید.بنابراین مجاورت با دود فرعی سیگار منجر به بیماری‌های بسیاری می‌شود. حتی مواجهه کوتاه مدت با آن نیز اثرات سویی برای فرد به همراه دارد.

 آرزو زارعی

 کارشناس مهندسی بهداشت محیط مرکز بهداشت شماره یک اصفهان

url : http://www.isfahanziba.ir/node/105802

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی