ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

شهرداران دیروز، پشتوانه‌های امروز

تاریخ درج : یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸
نوروزی در نشست با شهرداران جدید و قدیم اصفهان: تجارب مدیران قبلی به توسعه و پیشرفت شهر کمک می‌کند

نـخـسـتـیـن نــشـســت از ســلــسـلــه نشست‌های «تجربه شهر» با موضوع «مرور تجارب مـدیـریــتــی شــهـــرداران دهه ۶۰ شهرداری اصفهان» با حضور شهرداران جدید و قدیم و برخی از مسئولان شهری در کتابخانه مرکزی برگزار شد. شهردار اصفهان در این نشست گفت: شنیدن تجارب مدیران قبلی شهرداری، برای برداشتن گام‌های ارزنده برای توسعه و پیشرفت شهر به ما کمک می‌کند. به گزارش اداره ارتباطات رسانه‌ای شـــهـرداری اصــفـهـــان، قــدرت‌اله نوروزی با بیان اینکه قصد استفاده و درس گرفتن از تجربیات گذشتگان را داریم، اظهار کرد: امروز مدیران گذشته را که منشأ تحول در شهر اصفهان بوده‌اند، گرد هم آوردیم تا مدیران فعلی از تجربه آنها استفاده کنند. او با اشاره به نقش اثربخش سایر مدیران که در سخت‌ترین شرایط همچون جنگ تحمیلی و فشارهای اقتصادی خاص فعالیت کردند، افزود: امروز هرکجا گام بر می‌داریم نقش اثربخش آنها را در شهر احساس می‌کنیم. شهردار اصفهان تصریح کرد: شاید ۸۰ سال پیش تنها ۴۰ وظیفه برای شهرداری‌ها تعریف شده بود، اما به دلیل مدرن شدن دولت‌ها و پیشرفت کشورها، وظایف دولت‌ها توسعه پیدا کرد و به دنبال آن وظایف شهرداری‌ها چند برابر شد. نوروزی با بیان اینکه دولت‌های محلی برای رعایت نظم عمومی و استقرار آرامش و آسایش ناچار به اجابت نیازهای همگانی هستند، بیان کرد: به همین دلیل امروزه کار شهرداری با پیچیدگی‌های متفاوتی همراه است، در حال حاضر بیش از ۴۰۰ وظیفه برعهده شهرداری‌ها گذاشته شده که نشان‌دهنده برخی از نیازهایی است که توسعه علم، دانش و پیشرفت تکنولوژی آنها را به نیازهای همگانی تبدیل کرده است. او وظیفه دولت‌های گذشته را تنها برقراری امنیت ذکر کرد و گفت: این درحالی است که امروزه اهمیت بهداشت عمومی‌ از امنیت کمتر نیست، همچنین استقرار آرامش و آسایش برای توده مردم نیز هم‌وزن امنیت و بهداشت عمومی است.

رعایت حقوق بنیادین وظیفه دولت‌ها و شهرداری‌هاست

شهردار اصفهان تاکید کرد: در حال حاضر رعایت حقوق بنیادین، وظیفه دولت‌ها و شهرداری‌هاست، بنابراین ناگزیریم از تجربه مدیران گذشته به عنوان سرمایه‌های بزرگ انسانی در اموری مانند شرایط سخت و مشکلات اقتصادی و همچنین چالش‌های متعددی که هر کدام می‌تواند در دستگاه خدمات‌رسانی اخلال ایجاد کند، استفاده کنیم. استفاده از تجربه گذشتگان چراغ راهی برای عبور از سختی‌هاست. نوروزی با بــیـان ایـنـکــه حـضــور سرمایه‌های اجتماعی شهر غنیمت است، خاطرنشان کرد: این سرمایه‌ها می‌توانند برای رسیدن به هدف که چیزی جز خدمت‌رسانی به مردم نیست، یاری‌کننده باشند. او تداوم جلسات تجربه شهر را پشتوانه تجربی قوی برای مدیران ذکر کرد و افزود: حضور در این جلسات و گفت‌وگو با افراد با تجربه، جسارت و شجاعت به مدیران فعلی و جوان خواهد داد. امروز فرصتی مغتنم است تا سخنان مدیران قبلی این شهر را بشنویم تا همراه با آنها گام‌های ارزنده‌ای برای تعالی شهر برداشته شود.شهردار اصفهان گفت: هرچه دایره شعاع فعالیت‌های ادارات در دوران کنونی افزایش یابد، دستگاه‌های نظارتی متفاوت‌تر از گذشته ایفای نقش می‌کنند. در دنیای کنونی نمی‌توان بدون عنصر جسارت، مدیریت کرد. نوروزی ادامه داد: امروز نمی‌خواهیم از پروژه‌های بزرگ عمرانی و زیربنایی شهر از جمله رینگ چهارم و خط دوم مترو که انقلابی عمرانی در شهر ایجاد کرده، سخن بگوییم، اما به مدیران گذشته که دلسوز هستند، نوید می‌دهیم که با مشارکت مردم و تعامل با شما راه سخت خدمت‌رسانی به نحو شایسته‌ای در این شهر ادامه پیدا می‌کند و امروز از مدیران با تجربه می‌خواهیم کمک کنند تا مسیر پیشرفت و توسعه را برای بهبود کیفیت زندگی شهروندان یک گام به جلو ببریم. بدون شک این اراده در مدیران گذشته شهر اصفهان وجود دارد و این سخاوت می‌تواند به موفقیت مدیران فعلی و تعالی شهر کمک کند.

بارگذاری 1800 طرح پژوهشی کلان‌شهرهای کشور

معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری اصفهان نیز در این جلسه با اشاره به راه‌اندازی سامانه مدیریت دانش در شهرداری اصفهان برای جلوگیری از هدررفت سرمایه‌های انسانی، گفت: در این سامانه تاکنون 1800 طرح پژوهشی از کلان‌شهرهای کشور بارگذاری و به اشتراک گذاشته شده است. علیرضا صادقیان با اشاره به اینکه ارزشمندترین و متفاوت‌ترین سرمایه در هر سازمانی، سرمایه انسانی است و سازمان در جامعه هدف خود جست‌وجو می‌کند تا بهترین سرمایه‌ها را جذب کند، اظهار کرد: زمانی که این سرمایه‌ها وارد سازمان می‌شوند، با دانشی پا به عرصه می‌گذارند که نیاز سازمان است، اما به مرور در سازمان تجربیاتی کسب می‌کنند که یا این تجربیات را با خود می‌برند یا اگر سازمان‌ها توانایی داشته باشند، اجازه خروج این تجربیات و دانش را حتی در صورت جدا شدن افراد از سازمان نمی‌دهند و این تجربیات را در خود نگه می‌دارند. او ادامه داد: سازمانی موفق است که بتواند از تجربیات افراد تا زمانی که هستند به نحو مطلوب استفاده کند و سازمانی بزرگ‌ترین لطمه را می‌بیند که نتواند از این تجربیات بهره‌مند شود. سازمان‌ها نباید اجازه دهند سرمایه‌های انسانی آنها از دست برود و باید از دانش سرمایه‌های خود به نحو مطلوب استفاده کنند. معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری اصفهان افزود: در شهرداری اصفهان با ایجاد سامانه مدیریت دانش و کارگروهی که بتواند این دانش را مدیریت کند، کار جمع‌آوری تجربیات را آغاز کردیم و می‌توانیم ادعا کنیم شهرداری یکی از بهترین نهادهایی است که در این زمینه اقدام کرده است. او تاکید کرد: هم‌اکنون در سامانه مدیریت دانش شهرداری اصفهان یک هزار مقاله، 700 کتاب و 600 تجربه از سطوح مدیران تا کارشناسان، بارگذاری شده و قابل دسترسی و مورد استفاده همگان است. همچنین در این سامانه 400 طرح پژوهشی از شهرداری اصفهان و 1400 طرح پژوهشی از کلان‌شهرهای دیگر بارگذاری شده است.صادقیان ادامه داد: باید از توان و تجربیات شهرداران و مدیران سابق شهرداری که بخش ارزشمند گنجینه شهرداری اصفهان هستند، استفاده کرد و سلسله جلسات «تجربه شهر» در این راستا شکل گرفت.

 انتظارات مردم برای تغییر و تحول شهر از شهرداری

رئیس کمیسیون نظارت و پایش شورای اسلامی‌شهر اصفهان نیز در این نشست گفت: بخشی از انتظارات مردم برای تغییر و تحول در زندگی شهری از شهر اصفهان پایه‌گذاری و به سایر نقاط کشور انتقال داده شد. فتح اله معین با بیان اینکه در زمان پیروزی انقلاب اسلامی60 درصد جمعیت کشور در شهرها ساکن بود و انقلاب چهره یک انقلاب شهری را داشت، اظهار کرد: پس از این پیروزی، مردم در انتظار تغییر و تحول و ایجاد نگرشی جدید در زندگی خود در شهرها بودند، تا اینکه آقای کرباسچی، استاندار سابق اصفهان در اصفهان مستقر شد و آقای ملک‌مدنی به عنوان شهردار اصفهان انتخاب شدند. او ادامه داد: شایسته است از تلاش‌های شهردارانی که در دوران ثبات مدیریتی در ابتدای دهه 60 شهردار اصفهان بودند، تشکر کنیم. ورود آقای ملک‌مدنی، شهردار آن زمان، سرآغاز ابتکار و ابداع در تغییرات اساسی در نوع خدمت شهرداری و شهرداری‌ها بود، اقدامات وی کارهای نو و جدیدی بود که هم اکنون می‌توانیم در جای جای اصفهان آنها را شاهد باشیم. رئیس کمیسیون نظارت و پایش شورای اسلامی شهر اصفهان افزود: تغییر نگرش به وظایف و مأموریت‌های شهرداری، از اولین دیدگاه‌های آقای ملک‌مدنی و ورود به خدمات فرهنگی و اجتماعی شهرداری‌ها از جمله اقدامات وی در آن سال‌ها بود؛ اقداماتی که تا پیش از شهردار شدن آقای ملک مدنی چه پیش از انقلاب و چه پس از آن باب نبود، اما این کار از آن جهت که در راستای خدمت به مردم بود، جای تشکر دارد. معین تصریح کرد: در حال حاضر شهرداری‌ها در کنار سایر وظایف خود، یک نهاد اجتماعی و فرهنگی به شمار می‌روند و اقدامات آنها در این زمینه به طور جد توسط مردم دنبال می‌شود. او بیان کرد: مجموعه شهربازی آبشار، بازسازی و احیای پارک شهید رجایی از اقداماتی بود که در زمان مدیریت آقای ملک‌مدنی در شهرداری اصفهان رقم خورد. نیزارهای متعفنی کل حاشیه رودخانه زاینده‌رود را فراگرفته بود که راه رفتن در کنار رودخانه را به ویژه در تابستان با مشکل مواجه می‌کرد؛ ایجاد تمام پارک‌های حاشیه رودخانه زاینده رود از ابتدا تا انتها به جز بخش کوچکی از آن، از خدمات آقای ملک‌مدنی بود که ‌برای آزادسازی آن با مشکلات بسیار زیادی مواجه شد.

بازگویی اقدامات شهرداران گذشته

رئیس کمیسیون نظارت و پایش شورای اسلامی شهر اصفهان، ایجاد مجموعه پارک کوهستانی صفه را از دیگر اقدامات ملک‌مدنی در شهرداری اصفهان عنوان کرد و ادامه داد: در دوره مدیریت این شهردار در بخش‌های خدماتی، میدان میوه و‌تره‌بار که  ترافیک آزاردهنده‌ای داشت، با کاهش ترافیک روبه‌رو شد، همچنین جا‌به‌جایی قبرستان اصفهان و ایجاد آرامستان باغ رضوان در کنار احیا و ساماندهی مجموعه تخت فولاد آغاز شد. او ادامه داد: شروع آزادسازی شرق چهارباغ و ساماندهی خیابان کاوه یکی از محورهای توسعه شهر اصفهان است که از دیگر خدمات این شهردار به شمار می‌رود.

ساماندهی و فعالیت‌های انجام شده در دوره‌های گذشته 

معین خاطرنشان کرد: ساماندهی میدان نقش جهان، ایجاد نرده‌های چوبی برای مجموعه چهلستون، شروع به کار احیای دولتخانه صفوی که بعد از رفتن وی به فراموشی سپرده شد، اولین پایه‌گذاری و مطالعات مقدماتی برای ایجاد خط یک مترو، ساماندهی مادی‌های اصفهان، احداث چهار ترمینال که بخش مرکزی شهر را از نابسامانی نجات داد و احداث ترمینال‌های کاوه، زاینده‌رود، صفه و جی و استفاده از تسهیلات بانکی جهت کارهای عمرانی نیز از دیگر خدمات آقای ملک‌مدنی است و اصفهان همچنان از خدمات وی بهره می‌برد.  او افزود: شاید کمتر غیر اصفهانی توفیق این میزان خدمت به مردم اصفهان را داشته باشد و جا دارد از زحمات بسیار زیاد وی برای شهر اصفهان تشکر کنیم. رئیس کمیسیون نظارت و پایش شورای اسلامی ‌شهر اصفهان اضافه کرد: در حال حاضر شاهد حرکت‌های خوبی در ادامه این کارها هستیم. اقدامات شاخصی مانند خط دوم مترو که با جدیت دنبال می‌شود و احداث رینگ چهارم که پس از سال‌ها آرزوی مدیران بود تا اصفهان از ورود خودروهای سنگین محافظت شود، همه این موارد گام‌های رو به جلو برای خدمت هر چه بیشتر به مردم اصفهان است. در ادامــه ایــن نــشــســـت، حــســن درخشنده‌پور یکی دیگر از شهرداران پیشین اصفهان در دهه 60 با قدردانی از دست اندرکاران برگزاری نشست «تجربه شهر» در سخنانی اظهار کرد: بنابر سفارش حضرت علی(ع)، تجربه بالاتر از علم است. او افزود: انتظار می‌رود مدیران شهری به حفظ اراضی شهر کمک کنند. رعایت حقوق شهروندان امری بسیار ضروری و مهم است.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/104508

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی