ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

شور شبانه نرخ دلار

تاریخ درج : چهارشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸
شماره روزنامه: 
کانال‌های اعلام قیمت ارز چگونه فعالیت می کنند؟

 

سعید غفاری

کانال‌های اعلام قیمت ارز چگونه فعالیت می کنند؟

وقایع سیاسی هفته‌ گذشته وضعیت بازار‌هایی مانند ارز و طلا را غیرقابل پیش‌بینی کرده ‌بود، مهم‌تر از همه اینکه در تمام ساعت‌های شبانه‌روز کانال‌های اعلام قیمت ارز از به روزرسانی قیمت‌ها دست بر‌نداشتند و لحظه به لحظه با هر توییت سیاست‌مداران یا هر اقدام، نرخ جدیدی برای ارز‌ها به خصوص دلار اعلام می‌کردند؛ مهم نبود ساعت 11 ظهر است یا 3 بعد از نیمه‌شب، قیمت‌ها با سرعت اعلام می‌شد، ولی مگر بازار‌ها تعطیل نبود؟ پس چطور نصفه شب‌ هم قیمت‌ها به‌روز می‌شد؟ بازار ارز روز‌ها از ساعت 10 صبح کار خود را آغاز می‌کند و تا ساعت 13 ادامه می‌دهد، تنها در روز‌های خاصی از سال دلال‌ها تا شب در بازار می‌مانند و معامله می‌کنند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد کانال‌های تعیین نرخ دلار به چهار دسته تقسیم می‌شوند، دسته اول فقط به صـورت روزانــه کـــار می‌کنند و اخبار کف بازار را مخابره می‌کنند. دسته دوم متعلق به دلال‌‌های بزرگ است، دسته سوم صرافی‌های خارجی و دسته‌ چهارم کانال‌های سیاسی که به دروغ در ساعت‌های تعطیل نرخ دلار را اعلام می‌کنند.  تنها کانال‌های فعال در 24 ساعت شبانه‌روز متعلق به صرافی‌های خارجی است و البته آنها نیز هفته پیش کم‌کار بودند تا کانال‌های فیک با هدف برهم زدن جو بازار قیمت‌ها را به دروغ بالا و پایین ببرند.

کانال‌های معمولی اعلام نرخ ارز

کانال‌های معمولی اعلام نرخ دلار از ظهر یا شب کامل از دسترس خارج می‌شوند و دیگر نرخ جدیدی اعلام نمی‌کنند. در این چند روز نیز وقتی نیمه‌شب اخباری از افزایش شدید تقاضا یا نرخ دلار منتشر می‌شد این کانال‌ها خبری منتشر نمی‌کردند. رسمی‌ترین نرخ ارز در این‌ کانال‌ها اعلام می‌شود و قابل اتکاست. جالب است این کانال‌ها هم از اعلام نرخ‌های شبانه تعجب می‌کنند. این کانال‌ها بیشتر متعلق به صرافی‌های مختلف به‌خصوص در شهر تهران هستند.

دلال‌های بزرگ‌تر

دلال‌های بزرگ بازار ارز، هرگز به خیابان‌ها نمی‌آیند، بلکه از طریق تلفن با مشتریان خود در ارتباط‌هستند، البته آنها هم در ساعت‌های خاصی از روز معامله می‌کنند، ولی گاهی در ساعـت‌هــای مخـتلـف شبانه‌روز ارز می‌فروشند و سپس قیمت آن را در کانال خود اعلام می‌کنند. قیمت‌های اعلام شده‌ توسط این افراد بیشتر به دلیل رقابت با سایر دلالان است و به دلیل فروش عمده،‌ قیمت آنها چند درصد با نرخ معاملات در کف بازار فاصله دارد.این‌ دلال‌ها از ساعت 11 هر روز تا 20 فعالیت می‌کنند و سپس پاسخ تلفن‌ها حتی برای نزدیک‌ترین مشتریان خود را نمی‌دهند. جالب اینجاست هفته‌ گذشته در جریان وقایع سیاسی مختلف، این دلال‌ها ارز نمی‌فروختند و کار خود را تقریبا تعطیل کرده‌ بودند؛ مشتریان آنها نیز تا زمان ثبات قیمت‌ها راضی به خرید نبودند، در نتیجه کمتر قیمتی از سوی آنها اعلام می‌شد. 

صرافی‌‌های خارجی

بخش زیادی از کانال‌های اعلام نرخ دلار به صرافی‌های خارجی متصل هستند؛ صرافی‌هایی که در کشور‌های مختلف مانند پاکستان، ترکیه، امارات و حتی کشور‌های اروپایی و آمریکایی مانند کانادا مستقر هستند. این صرافی‌ها پس از هر بار چنج هر یک‌ از ارز‌ها با ریال، قیمت را در کانال خود اعلام می‌کنند. یکی از قابل‌اطمینان‌ترین نرخ‌ها نیز توسط همین کانال‌ها اعلام می‌شود، البته اینکه نرخ ارز در خارج از کشور تعیین می‌شود، مورد انتقاد افراد زیادی ‌است، ولی قیمت درج‌ شده در این کانال‌ها به دلیل اختلاف زمانی بین دو کشور در ساعت‌های خاصی از شبانه روز انجام می‌شود، برای مثال در صرافی‌های کانادا زمان چنج ریال و ارز‌های دیگر در ایران، شب است.هفته گذشته پس از وقایع سیاسی، متقاضیان چنج ارز در ساعت‌هایی معاملات را متوقف کردند، زیرا احتمال کاهش قیمت‌ها وجود داشت، در نتیجه تقاضا برای ریال کاهش و ارزش آن کمتر می‌شد. نرخ اعلامی در این کانال‌ها توسط کانال‌های زیادی مورد استفاده و در واقع سوء استفاده قرار می‌گیرد. ولی حتی این کانال‌ها نیز هفته گذشته در بیشتر ساعت‌ها غیرفعال بودند.

کانال‌های فیک

تعداد زیادی از کانال‌های اعلام قیمت دلار فیک هستند. نه تنها رابطی در بازار ارز شهر‌های مختلف ایران ندارند، بلکه تخصصی هم در این زمینه ندارند و تنها توسط کـانـال‌هـــای ســیـاسـی پشتیبانی می‌شوند. این کانال‌ها با هدف آشفتگی در بازار فعالیت می‌کنند و به انتشار اخبار کذب در بازار می‌پردازند تا زمینه را برای کاهش ارزش ریال فراهم کنند. قیمت اعلامی در آنها نیز با بازار آزاد تفاوت زیادی دارد و در 24 ساعت شبانه‌روز به صورت فعال نرخ دلار را اعلام می‌کنند. اتفاقات سیاسی هفته گذشته بین ایران و آمریکا دلیلی شد تا این کانال‌ها یک هفته به صورت پشت‌ سرهم نرخ دلار را افزایش دهند و هر زمان متوجه کاهش قیمت‌ها می‌شدند از امنیتی بودن بازار دم می‌زدند. این کانال‌ها با تحلیل‌های مختلف مردم را تشویق به تبدیل ریال به دلار می‌کنند و اخبار آنها صحت ندارد، برای مثال مدعی می‌شوند ساعت 3 پس از بامداد دلال‌ها در بازار در حال معامله هستند، ولی صحت ندارد.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/105838

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی