ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

شور و شعور را در هم آمیخته ایم

تاریخ درج : شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۶
شماره روزنامه: 
گفت وگو با مسئول کانون فرهنگی مهدیه خمینی شهر

سیدمحمد مهدی رضوی زاده

ایده مراکز فرهنگی تربیتی مردم محور در اصفهان سابقه ای بیش از سی سال دارد. در حال حاضر این ایده تنها در شهر اصفهان محصور نمانده و دامنه شیوع آن به سایر شهرستان های استان اصفهان نیز کشیده شده است. تشکیلاتی بودن از جمله مهم ترین شاخص های این مراکز است. کانون فرهنگی مهدیه واقع در شهرستان خمینی شهر، مجموعه ای کاملا تشکیلاتی است که بر پایۀ اساسنامه مدون و رای اعضا شکل گرفته است. با سید حامد صهری، مسئول این کانون، به گفت‌وگو نشستیم.

  لطفا خودتان را معرفی کنید.
سید حامد صهری، متولد سال 1362 و فارغ‌التحصیل دانشگاه امام صادق هستم و از سال89 توفیق این را داشتم که به عنوان مسئول کانون فرهنگی مهدیه خمینی شهر به مردم خدمت کنم.

 

 

  جناب آقای صهری چه شد که وارد فعالیت های فرهنگی شدید؟
لطف اهل بیت و توجه ویژه خانواده به تربیت و بزرگ شدن فرزندشان در فضای معرفتی اهل بیت بود که باعث شد وارد این فضا بشوم. جرقه های اصلی فعالیت های فرهنگی من از زمان کودکی و شرکت در برنامه های مهدیه خمینی‌شهر زده شد و بعد از آن با عنایت اهل بیت همچنان در این مسیر ماندم.

 

 

  مدل تربیتی که شما برای مجموعه انتخاب کردید، به چه صورت است؟
ما مخاطب مجموعه را به سه گروه تقسیم می‌کنیم: گروه اول کودکان هستند که ما برای این نوع مخاطب، در نظر داریم که وارد مجموعه شود و تا بزرگسالی همراه مجموعه باقی بماند؛ به همین دلیل به دنبال ایجاد یک فضای جذاب بر اساس تکریم و احترام به کودکان هستیم. گروه دوم مخاطب ما، نوجوان ها هستند که ما در مجموعه به دنبال جذب و تربیت این دسته هستیم و با برگزاری طرح‌های تشویقی مانند اردوها و مسابقات ورزشی این نوجوان را در مجموعه جذب می‌کنیم و سپس با نیاز سنجی از آنها برنامه‌های تربیتی را برای آنها تدوین می کنیم.دسته سوم مخاطبان ما، جوانانی هستند که بخشی از آنها در نوجوانی همراه مجموعه بوده اند و امروزه در آستانه جوانی و تشکیل خانواده قرار دارند و ما برای این مخاطب کلاس های تربیتی دینی و تشکیل سبک زندگی اسلامی با حضور اساتید برجسته کشوری برگزار می کنیم.

 

 

  آیا این مدل تربیتی شما در گذر زمان دچار تغییر و اصلاح شده است؟
بله قطعا همین طور است و لازمه تاثیرگذاری فرهنگی پویایی یک مجموعه است و یکی از مهم‌ترین ملاک‌های این پویایی نیاز سنجی از مخاطب است و مجموعه ما همواره به دنبال این نیاز سنجی از مخاطب بوده است؛ برای مثال برای جذب، تربیت و بقای نوجوان در مجموعه فرهنگی ما جلسات گروهی آزاد با حضور یک روحانی جوان برگزار می کنیم تا بچه‌ها آزادانه از دغدغه های خودشان صحبت کنند و این دغدغه ها باعث شناسایی مخاطب و نیازهای او می شود.

 

 

  یکی از مهم ترین برنامه های شما برگزاری مراسم محرم و در کنار آن برپایی نمایشگاه کتاب ومسابقه کتاب خوانی است. دلیل شما برای ورود به حوزه کتاب خوانی چیست؟
ما در مراسم محرم که سال های قبل برگزار می شد، به‌سراغ کتاب های اهل بیت رفتیم تا بتوانیم معارف اهل بیت را به مردم به شکل صحیح معرفی کنیم و بعد از آن از سال های 90-91 و زمانی که رهبر انقلاب در مورد تشکیل خانواده دینی و سبک زندگی صحبت کردند، مجموعه نیز برنامه های خود را به این سمت هدایت کرد و سخنرانی ها و مسابقه کتاب خوانی به این جهت متمایل شد و همچنین باید اشاره کنم که این برنامه‌ها ثابت نیست و به اقتضای زمان دستخوش تغییر نیز می شود؛  برای مثال بعد از حادثه تلخ منا، مسابقه کتاب‌خوانی ما به کتابی در معرفی بهتر فرقه وهابیت اختصاص پیدا کرد که مورد استقبال قرار گرفت. همچنین چند سالی است که این مسابقه در دو سطح نوجوان و بزرگسال برگزار می شود تا هر کسی با توجه به نیاز خود مخاطب مجموعه باشد.

 

 

  یکی دیگر از برنامه های ویژه شما برگزاری مراسم جز ءخوانی در ماه مبارک رمضان است که با یک روش جدید برگزار می شود.چند سالی بود که مراسم صرفا به صورت جزءخوانی برگزار می شد؛ ولی با توجه به اینکه این ظرفیت در مجموعه وجود داشت، تصمیم بر این شد که این جزء به نیم جزء کاهش پیدا کند و در کنار این نیم جزء تفسیر و تعقل در آیات قران انجام شود؛ زیرا هدایت بشر در اندیشیدن به آیات قران است.  با توجه به اینکه در عزاداری ها شاهد آداب و رسوم ناآگاهانه و بدون پشتوانه دینی هستیم، دلیل این رفتار از نگه شما چیست و شما چه برنامه ای برای مواجهه با این تفکر داشتید؟
درواقع باید  بگویم دشمن از این ارادت مردم به اهل بیت استفاده می‌کند و برای منحرف‌کردن آن سیاست‌گذاری انجام می دهد. این موضوع به دلیل این است که مردم در برخورد با عزاداری اهل بیت، فقط رویکرد احساسی دارند. ما در مجموعه‌مان به دنبال آن هستیم که این احساس همراه با تعقل و آگاهی شکل بگیرد و اگر این آگاهی بخشی شکل بگیرد، سیاست های دشمن نیز در این عرصه شکست می‌خورد و برگزاری مراسم محرم با محوریت شناخت دقیق جایگاه اهل بیت و ترویج کتاب خوانی می‌تواند از  راهکارهای مناسب برای مبارزه با این مشکلات باشد.

 

 

  جناب آقای صهری فکر می کنید مجموعه شما تا چه اندازه در این حوزه موفق بوده است؟
خوشبختانه در نسل جدید احساس می کنیم که موفق عمل کرده ایم. جوانان و نوجوانان محل شور و شعور را همراه با هم آموخته اند؛ ولی در قشر سنتی هنوز نتوانسته ایم برنامه های خود را به صورت کامل اجرا کنیم.

 

 

  از نظر شما رابطه جمهوری اسلامی و کار فرهنگی چیست؟
انقلاب اسلامی آمد تا معارف اهل بیت و اسلام ناب ترویج پیدا کند و اسلام دینی است که برای همه ابعاد زندگی انسان برنامه دارد و این هدف امام خمینی و حضرت آقا بوده است که بتوانند این را برای مردم نمایان کنند و کار فرهنگی نیز به عنوان یکی از ارکان اسلام و حکومت اسلامی در همین بستر معنا و اصالت پیدا می کند.

 

 

  اگر در پایان صحبتی باقی مانده ، بیان کنید.
وظیفه اصلی ما در جریان انقلاب اسلامی بالا بردن سطح آگاهی و بینش مردم و خودمان است و این را می توان از بزرگ ترین اهداف انقلاب اسلامی دانست که اگر این هدف به صورت کامل انجام شود می تواند زمینه ساز ظهور و تشکیل حکومت عدل حضرت مهدی باشد. 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/66292

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی