ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

شیعه باید با اربعین معرفی شود

تاریخ درج : چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶
شماره روزنامه: 
حجت الاسلام جعفری، محقق و پژوهشگر، در گفت و گو با اصفهان زیبا:

آزاده حافظی

داغت بر چه کسی غم بار نیست! و مصیبتت بر چه کسی جان کاه نیست! ای نبودنت بر سینه هایمان سنگین و ندیدنت بر قلب هایمان سهمگین. یا اباعبدالله، یا حسین‌بن علی(ع)، شیفتگانت دیگر تاب و مشتاقانت دیگر آرام، ندارند؛ همه آماده اند تا لبیک گویند به«هل من ناصر ینصرنی» ات و بسپارند خود را به دریای ولایتت که رشته ای بر گردنشان افکنده دوست و می کشد هر جا که خاطر خواه اوست.  پس یا اباعبدالله یا حسین ابن علی(ع)؛  آن قدر، راه می آییم تا برسیم... . آن قدر، صبر می کنیم تا ببینیم     و آن قدر، سکوت می کنیم تا بشنویم... .با دل و جان، با عشق و امید و با اطمینان و یقین.   قرارمان اربعین شگفت انگیز؛ از کوچک و بزرگ، از دور و نزدیک و از بالا و پایین تا از همه ببُریم دست تعلقمان را و دراز کنیم دست بیعتمان را.     «در زلف چون کمندش ای دل مپیچ کان جا/ سرها بریده بینی بی جرم و بی جنایت» برای یادآوری به خودمان، برای از یاد نرفتنمان و برای نگهداشت حضورمان، در آستانه اربعین حسینی با حجت الاسلام محمد صابر جعفری، مسئول انجمن علمی مهدویت حوزه علمیه قم، محقق، پژوهشگر و کارشناس حوزه کلام و مهدویت به گفت و گو نشستیم؛ از سیدالشهدا(ع) گفتیم، از ولی خدا گفتیم و از سردمدار عشق...  .

       اربعین...
یکی از اعداد نمادین در دین،40 یا اربعین است. پیغمبر(ص) برای تولد حضرت زهرا(س) 40 روز عبادت کردند. چله نشینی حضرت موسی(ع) در کوه طور، «اربعین لیله» 40 روز و گریه بنی اسرائیل هم برای آمدن وی بعد از مدت ها، 40 روز طول کشید. عبادت پیامبر (ص) در آستانه بعثت در غار حرا،  40 روز بود. اگر کسی 40 صبح، دعای عهد را بخواند، فضیلت  بسیاری دارد. در بحث عزاداری ها هم حضرت آدم (ع) برای هابیل (ع) اربعین گرفت. 40 روز برای او عزاداری کرد و محزون بود. روایاتی را از پیامبر(ص) داریم که آسمان و زمین برای از دنیا رفتن مومن، 40 روز  عزاداری می کنند.

 

 

 

    نشانه های تایید اربعین امام حسین (ع)...
همان طور که اشاره کردیم آسمــــان و زمــــین 40 روز بر مومن، گریه می کنند و در روایات آمده است آسمان و زمین 40 روز  بر امام حسین (ع) گریه کردند. ما از شهادت امام حسین (ع) تا 40 روز بعد از آن را  دوره حزن عالم و مُلک و ملکوت و زمین و زمان می دانیم. در اربعین، حضور اهل بیت علیهم السلام و دیدار جابر و عطیه را که از شیعیان بودند، در کربلا داریم. در احادیث آمده است که آسمان 40 روز خون بارید، زمین 40 روز سیاه پوشید، خورشید 40 روز خون رنگ شد و فرشتگان 40 روز بر امام حسین(ع) گریه کردند. بعضی از این تعابیر هم ممکن است به معنای 40 روز طلوع و غروب خورشید، نباشد؛ یعنی گاهی ممکن است 40، عددی باشد که بخواهد وسعت و عمقی را نشان دهد.

 

 

 

چه رویدادهای مهمی به لحاظ تاریخی در اربعین وجود دارد؟
از نظر تاریخی، ما سه حادثه را در اربعین داریم: بازگشت کاروان اسرا و اهل بیت علیهم السلام ، زیارت جابر و عطیه و الحاق سرهای مبارک شهدا به بدن هایشان.

 

 

 

دلیل این همــــه تاکیــــــد ائمـــه بر بزرگداشــــت اربعیـــن امام حســـین(ع) چیست؟
آنچه که وجود دارد این است که ما حادثه‌ای داریم به نام عاشورا و تکمیل اهداف امام حسین(ع)، انتقال پیامشان به دیگران بود و گرنه «کربلا در کربلا می ماند اگر زینب نبود»؛ بنابراین کاری که حضرت زینب (س)، امام سجاد (ع) و بازماندگان اهل بیت( علیهم السلام) بعد از عاشورا انجام دادند، این بود که اهداف و پیام مظلومیت سیدالشهدا(ع) را به عالم منتقل کنند. بنابراین جریان اربعین و تاکید بر زیارت اربعین، شاید تاکید و توجه به این موضوع است که واقعه عاشورا، حادثه کربلا و بازگشت اسرا بازبینی شود و انسان به این اهداف و مسیر امام حسین(ع)، توجه کند. نکته دیگر این است که  در زیارت، بین زائر با کسی که مورد زیارت قرار می گیرد، ارتباط قلبی و روحی برقرار می شود و انسان خود را در آن مسیر و اهداف می بیند. همچنین به این موضوع، توجه می کند که نسبت به امام که شاخص است، کجا قرار دارد؛ باید برای امامش، چه کار می کرد و چه کار کند تا این اتفاق برای امام زمانش نیفتد و او را یاری کند. غیر از اینها، متنی را داریم به عنوان زیارتنامه اربعین.

 

 

 

چه نکات شـــاخص و قابــــل توجـــهی در ایــــن زیارتنامه، وجود دارد؟
در زیارتنامه اربعین که خواندن آن، جزو خصوصیات شیعه است، به یک جمع بندی و نتیجه گیری از حادثه عاشورا می رسیم و بعد از سلام هایی که به امام حسین داده می شود، به این موضوع می رسیم که یک، امام حسین(ع) برای چه شهید شد؟ جواب داده می شود : «خونش را داد برای اینکه جامعه را از جهالت و گمراهی نجات دهد.» پس هدف قیام عاشورا در این زیارتنامه معلوم می شود، اینکه من از روی بی هدفی و باطل، قیام نکردم و برای اصلاح این مسیر و هدایت بخشی، آمدم. نکته دوم، این است که کسانی که در مقابل امام قرار گرفتند در این زیارتنامه مشخص شده است. کسانی که اسیر دنیا بودند و آخرتشان را به متاع ناچیز دنیا فروختند.

 

 

 

در واقــــع ویــــژگــــی هــــای صــــف مــــقـــابـــــل سیدالشهدا(ع) را برای ما ترسیم می کند.احسنت و دلایل قرار گرفتن این صف را در مقابل ولی خدا امام حسین (ع). می توان گفت صفی که امروز هم قابل مشاهده است.
بله. این صف، امروز هم وجود دارد. امروز هم اگر کسی حواسش نباشد که چه بخورد و چه نخورد، چه کاری بکند و چه کاری نکند، با چه کسانی رفت و آمد کند و با چه کسانی رفت و آمد نکند، چه حوزه فردی و چه حوزه اجتماعی، این صف را کاملا مشخص می کند. نکته سوم که در زیارتنامه اربعین وجود دارد، این است که در بخشی می بینیم وقتی با امام حسین(ع) صحبت می کنیم، در کنار بحث شهادتشان، زیارت  ایشان را کاملا با زیارت بقیه ائمه علیهم السلام گره می زند. می گوید من نه فقط به شما امام حسین(ع) معتقد هستم، بلکه به همه ائمه (علیهم السلام) از فرزندان شما هم معتقد هستم. من نه تنها به شما مومن  بلکه «بایابکم موقن» هستم؛ به بازگشت شما اعتقاد و یقین دارم و به اینکه شما دوباره خواهید آمد، در واقع بحث ظهور را مطرح می کند. من که الان دارم زیارت می خوانم یعنی به شما معتقد هستم، آماده یاری شما هستم تا موقعی که ظهور، محقق شود.

 

 

 

آیا می توانیم بگوییم با این عبارات، داریم به قبول ولایت ائمه علیهم السلام، اقرار می کنیم؟
هم اعلام قبول ولایت ائمه است و هم می گوید من یاریگر شما هستم. من یاریگر شما و منتظر ظهور شما هستم و با همه وجود «فمعکم معکم لا مع عدوکم» من با شما هستم و به شما مومن هستم. به همه شما ایمان دارم و در این مسیر نه تنها قلب من با شماست ؛ بلکه یاری من برای شما آماده است و تعهد می دهم که در این حق و باطل، با حق هستم.

 

 

 

اینکه در هر مناسبت حتی اعیادی مانند  نیمه شعبان، عید فطر و عید قربان، زیارت این ولی خدا مطرح شده است، چه حکمتی دارد؟
یعنی جدای از ثواب، فضیلت و عظمت زیارت امام حسین(ع)، می خواهد ما را متوجه امام، کوتاهی جامعه و وظایف آن نسبت به امامش کند. بعد متوجه کند که در کجا قرار داریم. محقق شدن عید در پرتو یاری به امام است.  در دعای مربوط به عید قربان و عید فطر در صحیفه سجادیه امام سجاد(ع)، آمده است که خدایا این جایگاه امامت عید و رهبری مسلمین را که همه در آن روز، جمع می شوند، از اولیای تو غصب کردند. باید توجه کنیم که عید واقعی روزی است که در آن، معصیـــت خدا نشود؛ راهکار اساسی کنده شدن ریشه معصیت خدا و رشد ریشه فکری انسان که به سمت معاصی نرود و جامعه از معاصی اجتماعی، نجات پیدا کند، فهم راه امام معصوم و همراهی با اوست.

 

 

 

 همان طور که شاهد هستیم، زیارت اربعین در سال های اخیر با استقبال با شکوه و با عظمتی رو به رو بوده است، چه نکات اساسی را می توان از این موضوع، برداشت کرد؟
یکی اینکه همه رنگ ها، زبان ها و نژادها را از کشورهای مختلف می بینیم که البته یک زبان و یک قلب مشترک دارند. قلبی که از شهادت و مظلومیت امام حسین (ع) محزون است و جانی که آرزو و تمنا دارد ای کاش بود و ایشان را یاری می کرد. زبانی که در آن، باور با درجات مختلف معرفتی به امام، اعتقاد به امام، آرزوی یاری ایشان و پیروزی حق بر صف باطل است. امروز، همه آرزو دارند که بتوانند شاهد پیروزی حق به سردمداری ولی خدا امام عصر(عج) بر باطل و یاور ایشان، باشند. نکته دوم این است که در پیاده روی، شاهد همراهی و تعاون همه افراد هستیم؛ یک نوع همدلی میان آنها رخ می دهد و می گویند ما خادم زوار امام حسین(ع) هستیم، همه افرادی هم که زیارت می کنند، می گویند ما زائر امام حسین(ع) هستیم. یعنی توجه همه قلب ها به ساحت مقدس این امام است و همه به هم محبت می کنند. این همکاری و همراهی، مدلی را نشان می دهد که در حوزه اقتصادی جهان، بی نمونه است. نکته دیگر این است که، امام زمان(عج) هم که ظهور می کنند، اول به معرفی خودشان به عنوان فرزند امام حسین(ع) می پردازند؛ ای اهل عالم، جد من حسین(ع) را تشنه شهید کردند. جد من حسین(ع) را عریان رها کردند. این تعابیر، یعنی توجه و شاخصه اسلام ناب محمدی(ص) و اهل بیت( علیهم السلام)، امام حسین(ع) است. پس این توجه، بسیار مهم است.

 

 

 

زائران از قبول این زحماتی که در این سفر، به خودشان روا مـــی‌دارنـــــد و خدمــــاتی که ارائــــــه مــــی‌دهنـــد، چه دریــــافــــت هایی دارند؟
روایت داریم که زائران درمرحله اول، هر قدمی که برای زیارت اربعین، برمی دارند  چقدر ثواب دارد و چقدر از گناهانشان، بخشیده می‌شود. یعنی حرکت برای توجه به امام حسین(ع) برای هر کسی که خدمت می کند یا زیارت می کند، چقدر آثار و برکات دنیوی و اخروی، دارد. مورد دیگر این است که این بُعد باید به معرفت گره بخورد تا از این معرفت، وظیفه ای که انسان در دوران غیبت نسبت به امام زمان(عج) دارد و یاری ایشان، بیرون آید. بهره افراد نسبت به معرفتشان، متفاوت است.

 

 

 

با توجه به این همــــه عظمـــت و جایــــگاه بی‌همتای زیارت اربعین و پیاده وری خیل عظیم عاشقان اربعین، از دیدگاه قرآن و اهل بیت( علیهم السلام) امام حسین(ع) به درگاه پروردگار عالم چه کردند که باعث این حرکت عظیم، پس از گذشت سال ها شد؟
قرآن، یک اصل کلی را مطرح می کند که «ماعندکم ینفد و ما عند الله باق» هر آنچه خدایی باشد و رنگ خدایی داشته باشد، ماندنی است و هر چه غیر از آن باشد، زایل شدنی است. هر چه این امر، خدایی تر باشد و اخلاصش و برای خدا بودنش، غلیظ تر باشد ماندگارتر است. امام حسین (ع) هر آنچه را که داشت، داد و  ولی خداست که در اوج احساس، عاطفه و محبت، بالاترین تهمت ها و توهین ها را به جان می خرد. ببینید امام حسین(ع) چه فجایعی را تحمل کردند که بعضی جاها گریستند، بعضی جاها دست به دعا می‌بردند و بعضی جاها گفتند خدایا تو شاهد باش. چیزی که برای این ولی خدا، وجود دارد این است که فقط خدا را می بیند و در هر لحظه، صبر می کند. در زیارت ناحیه مقدسه آمده است که فرشته ها و ملائک از صبر تو متعجب ماندند!

 

 

 

دلیل ارزشمندی پاسداشت زیارت اربعین را هم بفرمایید.
آنچه که مطرح است، این است که بایـــد به زیارت اربعین با همین جلوه امروزش یعنی متوجه بودن همه به ساحت مقدس امام حسین(ع) و اهل بیت (علیهم السلام) و یاری امام زمان(عج)، توجه کنیم. این موضوع به عنوان معرفی در جهان اسلام است. شیعه باید با اربعین معرفی شود، شیعه باید با این عشق و توجه به ولی خدا و محبت، معرفی شود و در عین محبت، به این موضوع توجه داشته باشد که صف حق در برابر صف باطل قرار دارد و بداند کسانی که در مقابل ولی خدا قرار داشتند، چه ویژگی هایی داشتند و دارند.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/61136

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی