ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

شیوه های صرفه‌جویی خلاقانه در مصرف گاز

تاریخ درج : سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 
مصرف گاز در کشور رو به رشد است

امروزه مصرف گاز سهم چشمگیر و رو به رشدی را در منازل و مراکز و ارگان ها به خود اختصاص داده است. از این رو ارائه الگوی مصرف مناسب با نگاه به پایان پذیر بودن انرژی های فسیلی و اعمال راهکارهای عملی و مناسب با شرایط اقلیمی و فرهنگی و اقتصادی اهمیت زیادی دارد. به همین منظور به مواردی که می توان به عنوان مسئولیت های شهروندی به آن اشاره کرد‌، با نظر دکتر شیوا انصاری پور، کارشناس ارشد، مدرس معماری و کارشناس جامعه شهری می پردازیم:

 

 

    راهکارهای فنی

   استفاده از وسایل گازسوز استاندارد و دارای برچسب انرژی و ایمنی کافی، مهم ترین انتخاب مناسب اولیه است. امروزه بسیاری از وسایل با وجود قیمت پایین، از استانداردهای لازم برخوردار نیستند. این کار در عین نیاز به تشویق و حمایت دولتی می تواند به عنوان یک وظیفه شخصی هم دیده شود، با این تصور که ابزار و وسایل ایمن و استاندارد با دارا بودن راندمان بالای انرژی بازگشت سرمایه اولیه مناسبی در درازمدت خواهند داشت.

 

   صنعت ساختمان به دلیل مرتبط بودن با سهم قابل توجهی از مصرف گاز خانگی و صنعتی نقش تکنیکی تعیین کننده ای دارد، بنابراین طراحان، سازندگان و مجریان بخش ساختمان با رعایت اصول استاندارد طراحی و ساخت و نگهداری، می توانند نقش تعیین کننده ای در راستای صرفه جویی داشته باشند. از جمله رعایت اصول اقلیمی در طراحی، تجهیز مناسب ساختمان های آماده بهره برداری با شرایط استاندارد و نظارت و نگهداری مستمر آن قابل اشاره است.

 

 

 

    راهکارهای فرهنگی

    سیاست های مناسب مالی دولت مبنی بر هزینه پلکانی مصرف و اخذ قیمت های بالا از مشترکین پر مصرف راهکار کارآیی محسوب می شود، ولی علاوه بر آن انگیزه کاهش هزینه انرژی در بخش ساختمان می‌تواند توسط خود شهروندان و در نظام خانواده مدیریت شود. لازمه اجرای صحیح بسیاری از سیاست های بالادست درک صحیح افراد از انرژی و فرهنگسازی به هنگام آن است.

 

 

     آمار مصرف در شهرها و استان‌های کشور همچنان ما را جزو مشترکین پر مصرف حتی نسبت به کشورهای همسایه نشان می دهد. الگوی مناسب مصرف مهم ترین گام برای رسیدن به توسعه مناسب است و بدون آن هیچ حرکتی در جهت نگهداشت منابع طبیعی ممکن نیست. بسیاری از مصارف خانگی گاز، غیر ضروری و بی رویه است. با افزایش سطح آگاهی و مدیریت آن یک گام به جلو خواهیم رفت. آموزش صحیح استفاده به کودکان، بررسی دوره ای قبوض و هزینه های مصرفی و کشف دلایل افزایش مصرف و بازنگری هرچه بیشتر وسایل گازسوز باید به یک اراده جمعی و عزم ملی تبدیل شود تا روحیه و ذهنیت مصرف‌گرایی کم کم جایگزیـــن احســـاس مسئولیت در قبال منابع و سرمایه ها شود.

 

 

 

 

    سایر راهکارها

همچنین در اینجا لازم است به راهکارهای در دسترسی اشاره کنیم که با رعایت آنها نزدیک به 25 ملیون متر مکعب گاز به صورت روزانه صرفه جویی می شود، با امید به اینکه انجام آن وظیفه تک تک شهروندان شود و به جامعه کوچک خانواده و به خصوص نسل جدید آموزش داده شود:
     استفاده از جوراب، رو انداز و لباس های ضخیم و مناسب فصل سرد جایگزین مناسبی برای روشن کردن وسایل گرماساز و افزایش دمای آنهاست. این کار را به کودکان به خصوص از سنین پایین آموزش دهیم.
   با کنترل بازشوهای خانه یا محل کار اعم از در و پنجره، فضاهایی که می توانند همزمان با یک وسیله گرم شوند بسته نگه داریم و از هدر دادن دما جلوگیری کنیم.
   عایق و درزگیرهای گرما و سرما از هر جنس با وجود قیمت پایین سهم بسیار قابل توجهی در کاهش مصرف انرژی دارند. در شروع فصل گرم و سرد هر سال نسبت به نصب یا تعویض آنها اقدام کنیم.
   هنگامی که در خانه یا محل کار نیستیم وسایل گرمایشی را خاموش کنیم یا دما را روی کمترین حد تنظیم کنیم.
   برای رعایت ایمنی، اطراف وسایل گازسوز به طور حتم امکان تهویه طبیعی فراهم باشد تا هم کارکرد آنها بهتر فراهم شود و هم امنیت فضا تامین شود.
   دودکش ها و شلنگ اتصالات وسایل گازسوز را به صورت متناوب بررسی کنیم تا مطمئن شویم نشتی نداشته باشد.
   از به کارگیری بست، شیر، شلنگ و رابط های غیر استاندارد و بی کیفیت در نصب وسایل گازسوز پرهیز کنیم.
   شعله ابزار گازسوز مانند اجاق گاز، بخاری، پکیج، شومینه و مانند آن باید به رنگ آبی باشد. در صورت مشاهده غیر از این به طور حتم وسایل گازسوز را با نظر یک کارشناس گاز بررسی کنیم.
   کپسول آتش نشانی و دستگاه های هشدار نشت گاز به خصــــوص در محــــل کار و امـــاکـــن عمومی نصب شود.
   هدر رفتن گاز با استفاده از شومینه به دلیل مجرای خروج آن به طور معمول بسیار زیاد است، تا حد امکان از ساخت، نصب و روشن کردن آن دوری کنیم.
   هنگام ساخت یا بازسازی فضا، از شیشه های دوجداره به دلیل عایق صوت و حرارت استفاده شود.

 

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/75140

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی