ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

صف‌بندی فست‌فودی در نظر و آپادانا

تاریخ درج : دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸
شماره روزنامه: 
بزرگ‌ترین‌ همایش غذایی اصفهان اینجا برپاست!

سعید غفاری/خبر ‌نگار

هوا که تاریک می‌شود صف‌های متعددی در بخش‌های مختلف خیابان‌ نظر و آپادانا برپا می‌شود؛ به خصوص شب‌های جمعه! در این شب‌ها طول صف‌ها به چند ده متر می‌رسد. این صف‌ها نه برای خرید گوشت‌ و مرغ ارزان‌ قیمت‌ است، نه شکر دولتی، بلکه صف خرید پیتزا، ساندویچ‌ یا انواع فست‌فود‌هاست. یک طرف خیابان آپادانا مردم برای سفارش پیتزا‌شب صف کشیده‌اند، چند صد متر عقب‌تر صف بزرگ خرید اسلایدر پیتزا نیکشان است و سر‌چهارراه آپادانا جلوی در پیتزا‌سارا مردم در دو دسته به صف ایستاده‌اند، دسته‌ اول می‌خواهند غذا بخرند و دسته‌ دوم به دنبال پیدا کردن جای نشستن هستند. این چند مورد فقط مثال‌های کوچکی از صف خرید فــــســـت‌فـــــودی‌هــــــا در خــیـابـــان نـظــر و آپاداناست.قیمت‌ غذا به‌خصوص فست‌فود در خیابان نظر و آپادانا بالاست و گاهی کیفیت آن‌چنان بالایی هم ندارند، با این حال شب‌ها به خصوص شب‌های جمعه مردم برای خرید همین غذای گران‌‌قـیـمـت در ایــن ســرمــا در صف می‌ایستند.

پیتزای 40 هزار تومانی ولی پرتقاضا

غذا در خیابان نظر و آپادانا ارزان نیست، بلکه 10 تا 40 درصد از سایر مناطق شهر اصفهان بالاتر‌ است، با این حال غذا‌فروشی‌های این منطقه همیشه صفی هستند. تقاضای بالا باعث شده‌ تا تعدادی از اغذیه‌فروشان فقط شب‌ها کار کنند و از صبح تا قبل از شب درگیر آماده‌ کردن تجهیزات موردنیاز شوند. قیمت پیتزا در این مناطق از حدود 30 هزار تومان شروع می‌شود، پیتزای 30 هزار تومانی خیابان نظر و آپادانا در سایر محله‌های شهر اصفهان کمتر از 20 هزار تومان قیمت‌ دارد. ساندویچ‌ نیز با قیمت‌های نجومی‌عرضه می‌شود.یک ساندویچ‌ ساده‌ در این محله گاهی قیمتی بالاتر از یک دست‌ چلو‌کباب دارد، برای مثال یک‌ فست‌فودی همبرگر معمولی یک نفره را به قیمت 45 هزار تومان می‌فروشد، با این حال پر‌تقاضاست.‌هات‌‌چیپس، اسنک‌ و البته اسلایدر از دیگر غذا‌های پرفروش این دو خیابان‌ هستند. برای خرید اسلایدر به تنهایی چند صف عریض و طویل به راه می‌افتد. یکی از معروف‌ترین صف‌های اسلاید‌ر متعلق به پیتزا نیکشان است. معمولا شب‌های جمعه صف افراد متقاضی برای اسلایدر نیکشان‌ طولانی می‌شود.اسنک‌های لوکس خیابان‌ نظر و آپادانا نیز در شهر شهره‌ خاص و عام است. اسنک‌ معمولی و با کیفیت هر جفت 10 تا 15 هزار تومان قیمت‌ دارد، ولی در این دو منطقه هر اسنک تا 50 هزار تومان نیز عرضه می‌شود و خرید آن ساده‌ نیست، زیرا دست‌کم باید نیم ساعت در صف بایستید. کم‌تقاضا‌ترین غذا‌های این دو منطقه نیز غذا‌ی معمولی مانند کباب و پلو هستند. رستوران‌های سنتی در این دو محله کمتر شلوغ هستند، به همین دلیل فست‌فود‌ها را کنار منوی خود قرار داده‌اند.

جا برای نشستن نیست

تعداد زیادی از فست‌فودی‌های خیابان نظر و آپادانا جا برای نشستن‌ ندارند، اجاره ملک در این مناطق سنگین‌ است، در نتیجه اغلب غذای بیرون‌بر می‌فروشند، ولی چند فست‌فودی اگر‌چه جا برای نشستن دارند ولی جا برای سوزن انداختن‌ ندارند! مردم باید مدت زمان زیادی منتظر خالی شدن‌ یک میز بمانند و به دلیل حجم بالای مراجعه‌کنندگان همه کنار هم پشت یک میز می‌نشینند، برای مثال ممکن است سه خانواده پای‌ یک میز بنشینند.این فست‌فودی‌ها یک یا چند کارمند استخدام کرده‌اند تا مسئولیت پیدا کردن جای خالی را داشته‌ باشند. کارمندان در میان میز‌ها حضور دارند و تا جای خالی پیدا شد آن را در اختیار افرادی می‌گذارند که غذایشان آماده باشد. شب‌های جمعه گاهی جلوی غذا‌خوری‌ها دو صف وجود دارد، صف اول برای خرید غذا و صف دوم برای پیدا کردن جای سرو غذا!

آنچه در نظر و آپادانا وجود ندارد

فست‌فودی‌ها در خیابان‌ نظر و آپادانا گاهی غذایی می‌فروشند که اصلا وجود ندارد! جوجه بنگلادشی، پیتزا هندی یا حتی پیتزا TNT فقط نمونه‌ای از آنهاست. اغذیه‌فروشان‌ غذا‌ها را بنا به سلیقه خود نام‌گذاری می‌کنند که شاید در واقعیت چنین غذایی وجود نداشته‌باشد. برای مثال در خود ایتالیا هم پیتزایی با نام TNT وجود ندارد، اضافه کردن این پسوند به معنای پرملات بودن و البته گران‌ قیمت‌ بودن آن است یا مثلا در بازار اصفهان از هر غذایی یک نمونه‌ با فلفل بیشتری طبخ می‌کنند و یک پسوند هندی به نام آن اضافه می‌شود. برای مثال قرمه‌سبزی غذای ایرانی‌ است، ولی در این خیابان‌ مدتی قرمه‌ سبزی هندی طبخ می‌شد! گاهی نیز غذا‌های مختلف با هم ترکیب شده‌ و غذای جدیدی طبخ می‌شود مانند پیتزا همبرگر، یا پیتزا‌هات‌داگ؛ این‌ غذا‌ها طرفدار زیادی پیدا نمی‌کنند و خیلی زود از منوی فست‌فودی‌ها حذف می‌شوند، ولی در مواردی نادر به سرعت‌ پرطرفدار شده‌اند و در تمام فست‌فودی‌های این دو محله سرو می‌شوند. مانند پیتزا با قطعات‌هات‌‌داگ که امروز به یکی از پیتزا‌های محبوب‌ این منطقه تبدیل شده است.

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/107319

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی