ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

ضروریات نشر به روایت گاردین

تاریخ درج : سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸
ناشران کتاب ها را شخصی سازی می کنند

 

 

 روزنامه گاردین با استناد به تجربه بعضی از ناشران و ویراستاران اعتقاد دارد ناشران جوان باید یک سری ضروریات اولیه را رعایت کنند. به گزارش ایبنا، چاپ و نشر کتاب یکی از مشاغل سختی است که ورود به آن کار هر کسی نیست. چاپ کتاب ضروریاتی دارد ولی شاید نکاتی که ذکر می‌شود،  بتواند راهکارهای خوبی برای تازه‌کارهای این حوزه باشد:  موفقیت کار نشر و طبع  به فردی بستگی دارد که در راس انتشارات قرار دارد. به گفته کلر پالمر،  ویراستار انتشارات هارپرکالینز،  اگر به کتا‌ب‌های مستند علاقه دارید، از چاپ و پذیرش کتاب‌های داستان خودداری کنید، چون قبل از چاپ یک کتاب باید خودتان آن را دوست داشته باشید. ناشران اصطلاحی دارند با نام شخصی سازی یا شخصی کردن . به عبارتی، ناشر وقتی بتواند با کتابی ارتباط برقرار کند، در آن صورت، می‌توان به ارتباط برقرار کردن مخاطب با کتاب امیدوار بود.  اگر بخواهیم با جرئت بیشتری صحبت کنیم باید جواب این سوال را منفی اعلام کنیم. البته برای ناشران تخصصی نیاز به کسب دانش تخصصی مربوطه نیاز است ولی معمولا برای چاپ کتاب بخصوص کتاب‌های داستانی نیاز به مدارک و مدارج بالای دانشگاهی وجود ندارد، چون شما کتاب‌هایتان را باید به قشر عادی جامعه بفروشید و معمولا یک سواد خواندن و نوشتن کفایت می‌کند. 

به گفته بعضی ناشران مثل مسئولان رندوم هاوس،  بهتر است به حوزه‌های مختلف سری بزنید و خودتان را در یک حوزه خاص محدود نکنید. سعی کنید با بسیاری از نویسندگان ژانرهای مختلف ارتباط داشته باشید و از تجربه‌های آنها در فروش، طراحی، بازاریابی و حتی تولید کتاب‌های صوتی آنها استفاده کنید. نویسنده‌ها معمولا خودشان تیم‌های چاپ کتاب بسیاری می‌شناسنــــد،

 پس خودتان را به یک سری اطلاعات کسب‌شده از سایت‌های اینترنتی محدود نکنید.  شاید از بیرون کمی کار نشر و چاپ کتاب ساده به نظر برسد،  ولی صنعتی است که چالش‌های فراوانی در آن وجود دارد. صبر و استقامت و بخصوص علاقه شخصی ناشر در ماندن در این حرفه بسیار ضروری است. بهتر است قبل از ورود به این حرفه کمی تجربه عملی در کار انتشارات کسب کنید. مثلا  اگر دانشجو هستید، در روزنامه دانشجویی و کارهای مربوط به چاپ آن مشارکت کنید تا با مشکلات این حوزه آشنا شوید. آلیس بارتوسینکی، ویراستار انتشارات اگمونت، می‌گوید یکی از ضروریات شغل انتشارات صبر و استقامت است که حتما باید چاشنی علاقه به آن اضافه شود.  یکی از سوالاتی که حتی بسیاری از خوانندگان کتاب‌ها می‌پرسند این است که معمولا ناشران خودشان نیز نویسنده هستند یا اینکه نویسنده کار خودش را بکند و ناشر نیز به عنوان یک مدیر کار خاص خودش را انجام دهد. لزوما جواب به این سوال بله یا خیر نمی‌تواند باشد، چون نویسنده بودن ناشر خودش یک مزیت برای شغل چاپ و نشر کتاب محسوب می‌شود. 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/93039

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی