ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

طرح‌های فولادی قوت می‌گیرد

تاریخ درج : شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 
توسعه اکتشافات سیاست اصلی صمت است

مینا ایزدی

 

افزایش تعاملات با انجمن‌های صنفی و صنعتی برای رفع مشکلات واحدهای فولادسازی ، توسعه اکتشافات معدنی و توجه بیشتر به مسائل زیست محیطی و مسئولیت اجتماعی، سیاست‌هایی است که برای حمایت از فولادسازان کشور در دستور کار صمت قرار گرفته است. تاکید مجلسی‌ها هم این است که سهم صنایع معدنی در تولید ناخالص ملی باید افزایش پیدا کند. بر همین اساس هدف‌گذاری دولتی‌ها این است که در سال آینده طرح‌های فولادی  بیشتری به مرحله بهره برداری برسند. مسئولان کشوری در جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد از توسعه بومی سازی در این صنعت سخن گفتند و بر تعامل هر چه بیشتر فولادسازان و تامین کنندگان داخلی برای رفع نیازها تاکید کردند.

 

 

 در مراسم افتتاحیه جشنواره ملی فولاد، معاون وزیر صنعت معدن و تجارت گفت: در سال جاری 500 میلیون دلار طرح به بهره برداری رسیده و در سال آینده نیز بیش از یک و نیم میلیارد دلارطرح در صنعت فولاد  به بهره برداری خواهد رسید. خدادادغریب پور افزود: توسعه اکتشافات یکی از سیاست های اصلی ایمیدور است تا طرح های جدید و مستعد شناسایی شوند و در زمینه اکتشاف نیز از ظرفیت های بخش خصوصی استفاده شود  . غریب پور تصریح کرد: گفت‌وگو با انجمن‌های صنفی و صنعتی و سازمان های مردم نهاد برای برون رفت از مسائل و مشکلات صنعت فولاد یکی دیگر از سیاست هایی است که دنبال می‌شود، چون اعتقاد ما براین است که دست های به هم فشرده معجزه می‌کنند. غریب پور ادامه داد: توجه به مسائل زیست محیطی  و مسئولیت اجتماعی یکی دیگر از نکاتی است که  باید مورد توجه قرار گیرد چون اعتقاد ما براین است که باید از ثروت انباشته شده در جهت توسعه کشور استفاده کنیم.  وی تاکید کرد:  به دنبال تشکیل کنسرسیوم از بنگاه های بزرگ فلزی هستیم تا از محل درآمد این کشورها برای توسعه کشور استفاده کنیم،  ضمن اینکه در بخش تحقیقات نیز با دانشگاه ها قراردادهایی منعقد شده تا صنایع فولادی و واحدهای تحقیق و توسعه در دانشگاه ها به همدیگر متصل شوند و از این طریق شاهد شکل‌گیری ایده های نو در صنعت فولاد باشیم. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: از شرکت‌های دانش بنیان حمایت می‌کنیم تا با تولیدکنندگان فولاد مشارکت و همکاری بیشتری داشته باشند.در شرایط تحریم نیز در بحث تامین ارز و تامین مواداولیه از فولادسازان حمایت های لازم صورت می‌گیرد وبرای  پیگیری مشکلات صنعتگران اعلام آمادگی می کنیم.

 

       قوانین حمایت از تولید به‌روزسانی می شوند
همچنین در ادامه رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی در مجلس شورای اسلامی گفت: فولاد صنعت پیشران ایران است و به طور قطع می تواند در توسعه صنعتی تاثیرگذار باشد . حمیدرضا فولادگر افزود: سهم صنایع معدنی در تولید ناخالص ملی باید افزایش پیدا کند و با تکمیل زنجیره ارزش تولید فولاد می‌توان در این صنعت موفق عمل کرد. فولادگر تصریح کرد: پس ازسال‌ها، صنعت فولاد کشور با رشد همراه بوده است، ولی با این حال با توجه به مزیت‌های نسبی در تولید فولاد نسبت به جایگاه مطلوب خود، همچنان عقب هستیم و باید هم سهم فولاد را در تولید ناخالص ملی کشور و هم سهم‌خودمان را در جهان افزایش دهیم.رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی اذعان کرد: اگر استراتژی توسعه  صنعتی در کشور وجود داشت، واحدهایی که از لحاظ اقتصادی به صرفه نبودند تاسیس نمی‌شدند، ولی با این وجود شرکت هایی مانند فولادمبارکه و گل گهر طی چند سال اخیر عملکرد قابل قبولی در زنجیره تولید فولاد داشته اند .فولادگر بیان کرد: مجلس شورای اسلامی برای به روزرسانی قانون رفع موانع تولید، قانون بهبود کسب و کار، قانون اصل ۴۴ یا قانون حداکثر استفاده از توان داخلی، تلاش کرده است تا زمینه‌های کسب‌و کار بهتر را فراهم کند و به دنبال این هستیم که برای تاثیرگذاری بیشتر این قوانین به‌روز‌رسانی شوند.

 

    توسعه شبکه های نوآوری برای توسعه صنعت فولاد
همچنین در این مراسم، رئیس انجمن مهندسی متالورژی ایران گفت: تحقیق و توسعه یکی از شاخص‌های اصلی مهم توسعه منابع انسانی است. در کشور ما توسعه منابع انسانی صورت گرفته، ولی بهره‌برداری درست از این منابع تحقق پیدا نکرده است. محمود نیلی احمدآبادی افزود: شرط اصلی توسعه صنعت فولاد توسعه شبکه هاست، یعنی شبکه‌های دانش، نوآوری و تکنولوژی باید گسترش پیدا کنند تا شاهد رشد صنعت فولاد کشور باشیم. وی بیان کرد:  ارتباط خوبی بین صنعت فولاد با دانشگاه برقرار شده است، به گونه ای که فولادسازان اصفهان با دانشگاه صنعتی اصفهان، ارتباط خوبی دارند و دانشگاه تهران نیز یک موسسه مشترک با سازمان ایمیدرو پایه‌گذاری کرده که این موسسه می‌تواند به دستاوردهای بزرگی دست پیدا کند. نیلی خاطرنشان کرد: ایران  در بین کشورهای جهان در زمینه توسعه منابع انسانی رتبه ۵۴ را  کسب کرده است و در ظرفیت منابع انسانی رتبه ۷۶ و در به‌کارگیری منابع نیز رتبه ۱۲۸ را دارد.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/88399

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی