ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

طعم ارزانی‌ گز، کام مردم را شیرین کرد

تاریخ درج : یکشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۸
بررسی دلایل کاهش قیمت شدید گز در بازار

سعیده غفاری/ خبرنگار

نجومی‌شدن نرخ پسته و سایر مواد اولیه در پاییز سال گذشته، بازار گز اصفهان را از گرانی بی‌نصیب نگذاشت. همچنین رشد ناگهانی قیمت شکر باعث گرانی بیش از حد شیرینی از جمله گز شد. درحالی که تصور می‌شد قیمت گز کاهش نداشته‌ باشد  ولی با بیشتر شدن حجم تولیدات پسته و به دنبال آن، کاهش نرخ این محصول، نرخ گز روند کاهشی پیدا کرده‌است. همچنین تامین شکر مورد نیاز کارگاه‌های شیرینی پزی در اصفهان توسط دولت، عاملی دیگر برای ارزان شدن گز محسوب می‌شود.  در حال حاضر کاهش قیمت مواد اولیه موجب ارزان شدن این شیرینی تا 22 درصد شده است. تقاضا برای خرید گز در هر زمانی از سال وجود دارد، ولی بررسی‌ها‌نشان می‌دهد با رشد یک‌باره قیمت این شیرینی، میزان تقاضا برای گز در اصفهان از زمستان 97 تاکنون، حدود80 درصد کمتر شد. با وجود این، تداوم روند نزولی نرخ گز می‌تواند رونق را به این بازار بازگرداند.

 

کاهش قیمت پسته اولین استارت ارزانی
کاهش قیمت گز با ارزان شدن مغزیجات مانند پسته استارت خورد. قیمت پسته در پاییز 97 تا چند برابر افزایش یافت، ولی رشد تولید در سال جاری باعث ارزان شدن پسته در بازار شده‌است. قیمت پسته در اواسط مرداد کاهش پیدا کرد که به دنبال آن، گز نیز  در بازار اصفهان ارزان شد. پسته بسته به درجه کیفی آن، در اواخر سال 97 با قیمتی بین 90 تا 240هزار تومان به فروش می‌رسید، ولی قیمت فعلی آن به 60 تا 140 هزار تومان رسیده‌است؛ برای مثال پسته اکبری درجه یک، 120 تا 140هزار تومان قیمت دارد ؛البته این پسته در تولید گز کاربرد زیادی ندارد و قیمت مغز پسته مورد استفاده در صنعت گز حدود 80 تا 120 هزار تومان است. براساس گفته حسن شریفی، رئیس اتحادیه گز و شیرینی استان اصفهان، با کاهش قیمت نرخ مغز پسته، قیمت هر کیلوگرم گز اصفهان 22 درصد ارزان شد و این روند کاهش قیمت‌ها‌ادامه دارد.

 

شکر  دولتی، استارت دوم ارزانی
بازار شکر طی چند ماه گذشته نوسانات زیادی را به همراه داشت و اکنون این کالا با نرخ‌های مختلفی به فروش می‌رسد. از این رو نه تنها‌قیمت گز بلکه شیرینی، نبات و پولک نیز روند افزایشی پیدا کرد. ولی عرضه شکر دولتی به کارگاه‌های شیرینی موجب کم شدن قیمت گز در بازار اصفهان شده‌است. هرچند شکر دولتی به میزان نیاز در اختیار کارگاه‌ها‌قرار نمی‌گیرد و به گفته منصور کتیرایی، نایب‌ رئیس اول اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان قند و پولک و نبات اصفهان، فقط 20 تا 30 تن شکر دولتی به کارگاه‌های تولید گز در اصفهان اختصاص دارد. این در حالی است که ظرفیت‌‌های تولیدی کارگاه‌‌های بزرگ، نزدیک به ۱۰۰ تا ۱۵۰ تن است. به دنبال این کمبود، تامین بقیه مواد اولیه به عهده خود کارگاه‌هاست و باید یا مابقی نیاز خود به شکر را از بازار آزاد تهیه کنند یا میزان تولید خود را کاهش دهند. با وجود این،‌در اواخر سال گذشته خبری از شکر دولتی برای تولید گز و شیرینی در اصفهان نبود که اکنون این اتفاق در کاهش قیمت گز در بازار بی تاثیر نیست.

 

کاهش قیمت‌ها‌ ادامه دارد؟
قیمت گز ارتباط مستقیم با مواد اولیه آن دارد و تقاضا تاثیر چندانی در کاهش قیمت‌ها‌ندارد. در واقع قیمت گز وابستگی به عرضه و تقاضا ندارد، زیرا تولیدات این صنف فصلی نیست که با افزایش تقاضا، قیمت‌‌ها‌ صعود کند بلکه قیمت مواد اولیه و بسته بندی در این موضوع تاثیرگذار است؛ برای مثال اکنون با وجود شروع ایام عزاداری، تقاضا برای خرید گز توسط مسافران برای سوغاتی وجود دارد. اگر قیمت مواد اولیه کمتر شود، گز نیز ارزان خواهد شد. آرد، تخم مرغ، گلوکز، گلاب ،وانیل و هل از جمله مواد اولیه اصلی تولید این نوع شیرینی محسوب می‌شوند که قیمت آنها ‌از ثبات نسبی برخوردار است. در مقابل، قیمت مقوا، کاغذ و پلاستیک به دلیل گرانی صنایع پتروشیمی، بیشتر شده‌ است که در صورت ثابت ماندن قیمت این محصولات، هزینه بسته بندی گز نیز تغییر نخواهد کرد. در مجموع، اگر نرخ پسته با افزایش تولیدات به همین منوال کاهش یابد، از سوی دیگر، عرضه شکر دولتی ادامه یابد و  قیمت این کالا در بازار آزاد نیز به ثبات یا کاهش برسد، نرخ هر کیلوگرم گز در بازار اصفهان کاهشی بیشتر از 22 درصد خواهد داشت. قیمــــــت جدیــــــــد انواع گـــــــــز  با بسته‌بندی‌های مختلف  در بازار اصفهان به شرح جدول زیر است:

url : http://www.isfahanziba.ir/node/100762

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی