ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

ظروف سنگی؛ بهترین ظروف برای پخت‌وپز

تاریخ درج : چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹

استفاده از برخی ظروف باعث کاهش فقر آهن در بدن افراد می‌شود، برخی دیگر عاملی برای ایجاد سرطان و کاهش حافظه می‌شود. دراین‌بین پژوهشگران ظروف سنگی را بهترین ظروف برای پخت‌وپز اعلام می‌کنند و دلایلی را برای آن ذکر کرده‌اند.یکی از پژوهشگران طب ایرانی اسلامی چنین نظری دارد:  اکثر افراد فشارخون بالا دارند، درعین‌حال به کم‌خونی مبتلا هستند و اغلب به‌خصوص بانوان دچار فقر آهن هستند.

روایتی از ظروف آلومینیومی

چندین سال پیش که آلمان با انگلیس می‌جنگید، زمانی که حس کرد رو به شکست است، به فکر افتاد که با جنگنده‌های خود روی کشور آن‌ها گرده آلومینیوم بریزد و با این تصمیم، چنین کاری را هم کرد. بدین ترتیب چند سال بعد از جنگ، انگلیسی‌ها یکی پس از دیگری به سرطان خون مبتلا می‌شدند که طی بررسی و تحقیقات متوجه شدند علت اصلی آن گرده آلومینیوم است که با توطئه دشمنشان انجام‌شده است و مردم چنین گرده‌ای را تنفس می‌کردند.با این اوصاف، محققان پی بردند که چقدر ظروف آلومینیومی مضر است و می‌تواند افراد را دچار سرطان کند. علاوه بر این نوع ظروف، باید گفت ظروف پلاستیکی و تفلون نیز مضر است و باید از استفاده آن خودداری شود.

بهترین ظروف

 بهترین ظروف، ظروف سنگی است و برای کمک به خون‌سازی ناشی از فقر آهن مؤثر است.جالب است بدانید یون تمام فلزات در ظروف سنگی هست حتی اگر فردی بدنش نیاز به آلومینیوم داشته باشد که کمتر امکانش هست، خاصیت چنین فلزی را دارد. بهتر است بدانید ظروف سنگی سال‌ها قابل‌استفاده است و زمان پخت از خود یون آزاد می‌کند که فواید زیادی برای ما دارد. روایتی وجود دارد که نوشته‌شده است یک روز که امام رضا (ع) به سمت خراسان می‌رفتند، متوجه شدند مردم نیشابور در ظروف سنگی غذا می‌پختند و با مشاهده آن می‌گفتند اهالی اینجا بهترین ظروف را انتخاب کرده‌اند.

حسوم؛ آهنی دوست‌داشتنی

علاوه بر ظروف سنگی، حسوم نیز خواص زیادی دارد و می‌تواند فقر آهن را به‌خوبی جبران کند. جالب است بدانید در قدیم داخل ظروف زنان باردار حسوم می‌انداختند، حسوم فلزی بود که برای تأمین آهن استفاده می‌شد،  ولی در حال حاضر اغلب خانم‌های باردار از این مطب به آن مطب یا از این کلینیک به آن کلینیک می‌روند تا نیازشان تأمین شود و به‌طورمعمول چیزی که دریافت می‌کنند و اصرار به مصرف آن دارند، قرص آهن یا فولیک اسید است که نمی‌تواند نیازشان را برآورده کند. چراکه اگر این نوع قرص‌ها تأثیر داشت، اعلام نمی‌شد که زنان ایرانی کمبود آهن دارند! به‌هرحال می‌توان با آهن معمولی و استفاده از ساییده آن، کمبود آهن را در زنان جبران کرد و کمتر سراغ قرص و داروهای شیمیایی رفت.

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/110518

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی