ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

غریبگی دولت با تامین اجتماعی

تاریخ درج : شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۶
شماره روزنامه: 
معاون بیمه‌ای سازمان تامین اجتماعی مطرح کرد:

زهره قندهاری

شهریور امسال، دکتر علی حیدری، نایب رئیس هیئت مدیره سازمان تامین اجتماعی به خانه ملت گفت: 76 درصد بیمه شدگان کشور تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی هستند. او اعلام کرده بود یکی از مشکلاتی که در حوزه بیمه های اجتماعی در ایران وجود دارد این است که بیمه‌های تجاری، بیمه عمر و سرمایه‌گذاری را در قالب بیمه‌های بازنشستگی ارائه می‌دهند.دکتر علی حیدری از فعالیت 42 سازمان، موسسه یا صندوق خبر داده و گفته ٢٢ بخش از آنها در قسمت‌های بیمه‌های اجتماعی فعال هستند. به گفته او، ١١ درصد بیمه شدگان نیز تحت پوشش صندوق بازنشستگی، 6 درصد در نیروهای مسلح و 3 درصد تحت پوشش بیمه روستاییان و بقیه تحت پوشش سایر بیمه‌ها هستند.

حالا در این میان هم محمدحسن زدا،  معاون بیمه‌ای سازمان تامین اجتماعی از مهجور واقع شدن تامین اجتماعی در نشستی که اصفهان زیبا هم در آن حضور داشت سخن می‌گوید: یکی از آسیب‌های گفتمان تامین اجتماعی این است که در عرصه سیاست‌گذاری اقتصادی و حتی فرهنگی تقریبا گفتمان لیبرالیسم اقتصادی است آن هم نه به معنای لیبرالیسمی که در اروپا و اسکاندیناوی استفاده می‌شود. گاهی اوقات انسان احساس می‌کند که لیبرالیسمی که در کشور ما وجود دارد از آن هم بالاتر است؛ بنابراین در این عرصه گفتمان تامین اجتماعی مهجور واقع می‌شود و تقریبا در عرصه اجتماعی، سیاست‌گذاری و اقتصادی در حق تامین اجتماعی اجحاف می‌شود.

 

 

     نقش مهم رسانه‌ها در توسعه گفتمان تامین اجتماعی
 او با بیان اینکه رسانه‌ها در توسعه گفتمان تامین اجتماعی نقش مهمی دارند، تصریح می‌کند: طرح تحول نظام سلامت، یکی از این موضوعاتی است که در آن دولت به عنوان برگ برنده، فعالیت‌هایش را به مرحله اجرا در ‌آورد که پیامدهای فراوانی دارد. معاون بیمه‌ای سازمان تامین اجتماعی تصریح می‌کند: شاید اگر رسانه‌های متحد در زمینه تامین اجتماعی بیشتر بودند این عرصه مظلوم نبود. باید از مجموعه دولت این سوال را بهتر بپرسیم که مستندات شما برای اجرای این طرح با این شیوه چیست؟ چراکه تاکنون هیچ گزارشی از آسیب شناسی سلامت تا قبل از سال 92 و بررسی کارشناسی نقاط ضعف آن و اینکه برای برطرف شدن این نقاط ضعف چه تغییر و تحولی نیاز است ارائه نشده است. او طرح تحول نظام سلامت را از ابر پالش‌های اقتصاد کشور می‌داند و بیان می‌کند: متاسفانه هیچ گزارشی کارشناسی از منابع مالی طرح تحول سلامت وجود ندارد و هیچ برآوردی وجود ندارد که این طرح بالاخره تا کجا قرار است پول ببلعد و هنوز هم هیچ گزارشی وجود ندارد که چه کسی قرار است این پول را تامین کند.زدا می‌گوید: این یک طرح‌ دولتی است که برای آن از جیب کارگران و کارمندان به زور تامین مالی می‌کنیم و در این میان دولت نفع می‌کند. مالیات می‌گیرد و برنامه ریزی می‌کند. دولت می‌خواهد این طرح را برای مردم کشور اجرا کند و وظیفه او هم این است، به شرطی که برای تامین مالی آن چاره‌ای اندیشیده باشد. هنگامی که تمام منابع مالی که دولت به نظام سلامت اختصاص داده است، متولیان آن دور هم می‌نشینند که چه کنیم و چه نکنیم. معاون بیمه‌ای سازمان تامین اجتماعی ادامه می‌دهد: تمام بن بست پیشرفت طرح تحول این است که بیمه‌ها پول نمی‌دهند و اصلا چرا بیمه‌ها باید پول بدهند؟ بیمه‌ها در کمال مظلومیت و با همکاری تمام تقبل کردند که همکاری کنند بدون اینکه بخواهند شرط بگذارند که نظام تامین مالی را تبلیغ کنند؛ بدون اینکه بخواهند شرط بگذارند که نظام پرداخت پزشکان را اصلاح کنیم. این در حالی است که در کشور ایران، ناکارآمدترین نحوه نظام پرداخت وجود دارد. به بیان زدا، هجمه‌ای که از سوی بیمه‌ها شد ناعادلانه و غیر منصفانه بود و این موضوعی است که با گفتمان تامین اجتماعی مغایرت دارد. گفتمان تامین اجتماعی یعنی عدالت؛ یعنی توزیع برابر؛ یعنی زیر ساخت. در این هجمه ای که با ما همکاری نمی‌کنند؛ هیچ کس نگفت چرا چنین شد چون برآورد مالی وجود نداشت و اگر برآرود اولیه‌ای بود مناسبات آن اشتباه بود. او خاطر نشان می‌کند: در ابتدای طرح تحول سلامت ما وارد فاز افزایش قیمت‌ها شدیم؛ اما این منابع به گونه‌ای نبود که صندوق‌های بیمه‌ای بر اساس آن بتوانند منابع بیمه‌ای خود را افزایش دهند.

 

 

     افزایش قیمت و دستمزدها با افزایش هزینه‌های سلامت منطبق نیست
معاون بیمه‌ای سازمان تامین اجتماعی بیان می‌کند: منابع مالی که بار صندوق تامین اجتماعی می‌شود؛ باید تعیین تکلیف‌ شود. همچنین نکته‌ای که اصلا به آن توجه نمی‌شود. هزینه‌های سلامت در کجا تعیین تکلیف می‌شود؟ آن جایی که شورای عالی بیمه و سازمان نظام پزشکی بیمه‌ها را تعریف می کند. این دو موضوع با هم تطبیق ندارند. در حوزه سلامت به تنهایی این افزایش قیمت و دستمزدها با افزایش هزینه‌های سلامت منطبق نیست. زدا ادامه می‌دهد: برخی متولیان می‌گویند دستمزدها را افزایش ندهیم و برخی دیگر ادعا می کنند که تعرفه‌ها را  باید واقعی کنیم. هیچ کس نمی‌گوید دستمزدها را باید واقعی کنیم تا تعرفه‌ها واقعی شود. برخی از متولیان می‌گویند دستمزدها هر چقدر می‌خواهد باشد و کارگر هر چقدر کم حقوق بگیرد، اشکالی ندارد؛ ولی دستمزد پزشک باید واقعی باشد و این نامعادله نمی‌دانیم تا کی ادامه دارد و چه موقع قرار است به آن توجه شود. در این شرایط است که صندوق‌ها دچار مشکل می‌شوند و دوباره هیچ کس سوال نمی‌کند که چه کسی بزرگ ترین بدهکار صندوق اجتماعی است. دولت باید خجالت بکشد که بزرگ ترین بدهکار صندوق اجتماعی است.

 

 

     دولت با گفتمان تامین اجتماعی غریبه است
به بیان معاون بیمه‌ای سازمان تامین اجتماعی، بحرانی اگر در حوزه تامین اجتماعی وجود دارد ناشی از بی‌توجهی به تامین اجتماعی و غریبگی دولت با گفتمان تامین اجتماعی است. هر چقدر صندوق تامین اجتماعی به بیمارستان‌های بخش دولتی بدهی داشته باشد خیلی بعید است که مجموع آن به 10 درصد بدهی دولت به تامین اجتماعی برسد. هیچ کس درباره سال‌های طولانی که این بدهی در نزد دولت مانده و بازپرداخت نشده حرف نمی زند؛ ولی اگر چند ماه پرداخت پزشکان به تاخیر بیفتد؛ معترض می‌شوند. هیچ کس نمی‌گوید پیامدهای عدم توجه دولت به پرداخت صندوق چه پیامدی را برای میلیون‌ها نفر از خانواده‌های تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی چه شاغلین و چه بازنشستگان خواهد داشت؛ ولی همه می‌گویند شما چند ماه است بدهی‌تان را نداده‌اید و از آن تاسف بارتر این است که پزشکان از پذیرفته شدگان بیمه تامین اجتماعی اجتناب می‌کنند.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/66296

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی