ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

فواید بارداری و زایمان

تاریخ درج : یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹

همیشه در مورد عوارض بارداری و پیامدهای آن برای خانم‌ها صحبت شده، اما هرگز به اثرات مثبت و مفید آن اشاره‌ای نشده است، همان‌طور که حاملگی دارای عوارض مشخصی است که این عوارض به‌خصوص در حاملگی‌های مکرر (چهار بار یا بیشتر) اهمیت پیدا می‌کند، اما دارای فوایدی هم هست که باید به آن‌ها توجه کرد.مثلا بارداری می‌تواند احتمال ایجاد سرطان تخمدان که از کشنده‌ترین انواع سرطان در زنان است را تا حد زیادی کاهش دهد؛ اما زنانی که هرگز باردار نشده‌اند، بیشتر دچار فیبروم رحمی می‌شوند، همین‌طور این زنان دو تا سه برابر بیشتر دچار سرطان رحم می‌شوند و احتمال سرطان سینه نیز در این افراد بیشتر است.در بیماری «اندومتریوز» که بافت‌های داخل رحمی در مکانی غیرعادی مثل تخمدان و لگن رشد می‌کند، بیمار با دردهای شدید لگنی روبه‌رو است، اما در دوران بارداری به دلیل تغییرات هورمونی ایجادشده، رشد مناطق دارای اندومتریوز متوقف می‌شود و از چسبندگی‌های مضر این بیماری جلوگیری می‌شود. بیماری دیگری که در دوران بارداری از پیشرفت بازمی‌ماند، بیماری تنبلی تخمدان یا بیماری تخمدان پلی‌کیستیک است.

تغییرات مغز در مادران باردار

هورمون‌هایی که در دوران بارداری و حتی بعد از تولد نوزاد ترشح می‌شود، باعث تغییرات طولانی‌مدتی در مغز می‌شود که توانمندی آن‌ها را در یادگیری وظایف جدید افزایش می‌دهد.اگرچه دردهای زایمانی و سختی‌های آن برای مدت کوتاهی در همان دوران زایمان، ذهن مادر را از کار می‌اندازد، ولی بعدازآن به طرز معجزه‌آسایی هوش و قابلیت‌های ذهنی مادر افزایش می‌یابد. شاید به همین دلیل است که بسیاری از زنان تازه بعد از بچه‌دار شدن می‌توانند علی‌رغم مشغله زیاد کاری و ذهنی، به دانشگاه بروند و به‌خوبی تحصیل کنند. مادر شدن باعث ایجاد تغییراتی در شکل و اندازه نواحی خاصی از مغز می‌شود که تا ده‌ها سال باقی می‌ماند. محققان می‌گویند، مغز مادر به‌سرعت برای برآمدن از عهده وظایف مادر شدن و بچه‌داری تغییر می‌کند و این تغییرات به حدی است که حتی حواس مادر تقویت می‌شود و او می‌تواند صداها و بوهای ضعیف فرزند خود را بشنود و او را بشناسد.

صبور شدن مادران

افزایش هوش و ذکاوت زنان در اثر مادر شدن تنها فواید روانی و ذهنی مادر شدن نیست، چراکه محققان ثابت کرده‌اند یک مادر در برابر فشارها و استرس‌های روانی آرام‌تر و منطقی‌تر است، ترشح هورمون‌های دوران بارداری باعث می‌شود مغز مادر با شرایط بچه‌دار شدن تطابق پیدا کند و باعث افزایش صبر و تحمل او می‌شود.

زایمان و کمک به عملکرد زنان ورزشکار

افزایش آندوژن و دیگر هورمون‌ها در مادران ورزشکار توانایی‌های آن‌ها را در عرصه‌های ورزشی افزایش می‌دهد.آزمایش‌های انجام‌شده روی این‌گونه مادران ورزشکار نشان‌دهنده افزایش توانایی‌های ورزشی و تغییر شکل ندادن ماهیچه‌هاست.

شاد بودن زنان باردار

بالارفتن حجم هورمون‌ها در بدن شما در طول دوره‌ بارداری نه‌تنها سبب رشد جنین می‌شود، بلکه بر بهبود سلامت شما نیز تأثیرگذار است و در دوران بارداری و بعدازآن وضعیت سلامت شما را بهتر می‌کند.

کاهش دردهای قاعدگی

بارداری فواید خوبی برایتان دارد. شما از دردهای عضلانی، کمتر رنج می‌برید. بعضی از زنان دردهای قاعدگی را بعد از حاملگی و زایمان هم تجربه می‌کنند. اما این دردها به نسبت دوران پیش از بارداری بسیار کمتر است.

کاهش ریسک سرطان

 بارداری یک محافظ مؤثر در برابر انواع سرطان‌های سینه و رحم است. هر چه تعداد حاملگی‌ها بیشتر باشد و سن اولین زایمان کمتر، این تأثیر بیشتر می‌شود. علاوه بر این، شیردهی بیش از سه ماه ریسک این سرطان‌ها را کمتر می‌کند. تخمک‌گذاری در ۹ ماه حاملگی متوقف می‌شود زنانی که تخمک‌گذاری کمتری دارند، ابتلا به سرطان سینه و رحم در آن‌ها کمتر می‌شود.

تشدید حواس زنان باردار

بارداری درک شما را از مزه بیشتر می‌کند، زیرا حس بویایی شما قوی‌تر شده که دلیل آن می‌تواند میزان بالای استروژن باشد.

نرگس خلیل‌زاده، کارشناس مامایی مرکز بهداشت شماره یک اصفهان

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/109499

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی