ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

فیک نیوزها زاییده عدم شفافیت رسانه‌های رسمی‌

تاریخ درج : یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸

دستگیری روح‌الله زم، مدیر کانال تلگرامی ‌«آمد نیوز»، که نقش گسترده ای در انتشار و نفوذ اخبار جعلی یا همان «فیک نیوز»‌ها  در بین عوام داشت، بار دیگر اهمیت مقابله با این نوع  اخبار دروغین را صد چندان کرد؛ اخباری که حالا و با پیدایش شبکه‌های اجتماعی، رشد قارچ گونه پیدا کرده اند و توانسته اند نفوذ حداکثری در چنین فضایی داشته باشند. سال 2016 بود که روزنامه گاردین، اعلام کرد واژه فیک نیوز یا اخبار جعلی که معمولا با اهداف و مقاصد خاص و از سوی منابع نامعلوم، طراحی می‌شود در یک‌سال گذشته ده‌ها هزار بار استفاده شده و به همین دلیل آن را به عنوان عبارت سال انتخاب کرده اند. رشد استفاده از این واژه در سال ۲۰۱۶، ۳۶۵ درصد افزایش داشته و در سال 2017  نیز ده‌ها هزار بار استفاده شده است. 

 

 

علت رشد فیک نیوزها چیست؟

اخبار دروغین و انتشار آنها دلایل زیادی دارد؛ شاید مهم ترین علتی که برای رشد و گسترش فیک نیوزها بتوان بیان کرد، عدم شفافیت و کارکرد صحیح رسانه‌های رسمی‌است؛ به این معنا که زمانی که رسانه‌های رسمی‌از ذکر جزئیات درباره برخی از مسائل امتناع می‌کنند و به دلیل نگاه جناحی یا ممیزی‌ها و خط قرمزها ترجیح می‌دهند، درباره موضوعات خاص، صحبت نکنند، عرصه را برای گسترش فیک نیوزها باز می‌کنند؛ اخباری که به سرعت مقبول جامعه قرار می‌گیرد و مدت‌ها طول می‌کشد که اذهان عمومی‌آن را به دست باد بسپارند و فراموش کنند؛ حتی پس از تکذیب و رد آن اخبار. اقدامی‌که کانال آمد نیوز به خوبی آن را درباره برخی از موضوعات انجام داد و باعث شد پس از انتشار برخی از اخبار دروغین، درصد بالایی از مردم حاضر به پذیرش فیک بودن آن خبر نشوند و زیر بار تکذیب‌ها و اظهارنظرهای مسئولان مختلف نیز نروند. درواقع افرادی که دست به انتشار اخبار جعلی و فیک می‌زنند، به این جمله «گوبلز» اعتماد زیادی دارند که «دروغ را باید آن‌قدر بزرگ گفت که هیچ کس آن را باور نکند.»

 

 

روراست نبودن با مردم؛ دلیل اشاعه فیک نیوزها

 اما یکی دیگر از عللی که باعث اشاعه فیک نیوزها می‌شود، روراست نبودن برخی از مسئولان با مردم است؛ همان‌هایی که در برابر بسیاری از شایعه‌ها و اخبار دروغین ساکت می‌مانند؛ چرا که می‌ترسند منافعشان به خطر بیفتد. علاوه براینها امروزه با پیدایش گوشی‌های هوشمند و همچنین بروز پدیده «شهروند خبرنگار» هر فردی به راحتی می‌تواند به انتشار اخبار یا حتی اخبار جعلی بپردازد و آنها را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کند؛ اخباری که عدم سواد رسانه ای مخاطبان نه تنها باعث می‌شود آنها این نوع اخبار را به راحتی بپذیرند، بلکه به راحتی آن را بازنشر کنند. 

 

 

چطور باید با فیک نیوزها مقابله کرد؟

رسانه‌های رسمی‌می‌توانند نقش عمده‌ای را در مقابله با فیک‌نیوزها ایفا کنند؛ رسانه‌هایی که مورد قبول مردم هستند و از اعتماد چشمگیری در سطح جامعه برخوردارند. از سوی دیگر، شفاف سازی در عرصه‌های مختلف و همچنین افزایش سواد رسانه ای مخاطبان، راه بسیار خوبی برای جلوگیری از اشاعه و گسترش فیک نیوزهاست؛ مسئله ای که اگر مورد توجه قرار گرفته بود، کانال یا کانال‌هایی همچون «آمد نیوز» نمی‌توانستند به مرجع قابل قبولی برای برخی از مردم تبدیل شوند و مشکلات متعددی را به همراه خود آورند؛ مشکلاتی که شاید به سال‌ها زمان نیاز داشته باشد تا بتوان آنها را حل کرد. 

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/102481

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی